Internet - dobrodziejstwo czy zagrożenie?
Pragnę zacząć od tego, co tak naprawdę określa się mianem Internetu. Według słownika języka polskiego Internet to: „system wielu sieci łączący miliony komputerów na całym świecie, umożliwiający użytkownikom wymianę różnorodnych informacji, a także np. wysyłanie i otrzymywanie korespondencji”. Dzięki Internetowi możliwe jest błyskawiczne uzyskiwanie wszelkich nowinek z całego świata, uczestnictwo w międzynarodowym życiu zawodowym i towarzyskim, przesyłanie danych, a nawet prowadzenie spekulacji na giełdzie. Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie tej rozprawki nie wydaje się być prosta, dlatego stawiam hipotezę. Uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to zapytanie i temat ten potrzebuje głębszego rozważenia.
Stanisław Lem jest świetnym przykładem człowieka, który uważa, że Internet jest ogromnym zagrożeniem. W wielu wywiadach podkreślał wady tej sieci. Wypowiadał się o nim raczej chłodno, a mówiąc precyzyjniej, określał go jako śmietnisko. Nie brakuje ludzi, którzy myślą podobnie. Lem wiele razy mówił o niebezpieczeństwach jakie czyhają na nas w Internecie. Śmiem jednak twierdzić, że jego przekonania wywodzą się po prostu ze zwykłego lęku przed Internetem, którego nawet ten wspaniały pisarz nie mógł do końca zrozumieć.
Z drugiej strony dzięki Internetowi mamy łatwy i szybki dostęp do informacji różnego rodzaju. Niewątpliwą korzyścią jest także możliwość nauki języków obcych poprzez kontakt z ludźmi z całego świata. Poprzez sieć możemy także korespondować z bliskimi i rodziną oraz nawiązywać nowe znajomości.
Okazuje się jednak, że Internet ma wiele wad. Często ukrytych przez złych ludzi. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są dzieci i nie chodzi tu tylko o pedofilię. Mam na myśli przeróżne sekty, naciągaczy czy pornografię. Nierzadko dzieci nieświadomie uczestniczą w działaniach niezgodnych z prawem. To dorośli powinni ostrzegać dzieci przed takim zagrożeniem oraz kontrolować internetowe poczynania swoich pociech.
Pragnę zwrócić uwagę na ogromny wachlarz zalet, który posiada Internet. Wiele osób robi zakupy i płaci przez Internet rachunki, przez co zaoszczędza czas. Warto również zauważyć, że sieć okazała się zbawieniem dla osób niepełnosprawnych, które nie muszą już pokonywać wielu przeszkód, jakie czyhają na nich w dużym mieście. Wystarczy siąść przed komputerem i można załatwić wszystkie sprawy.
Z całą pewnością od Internetu można się uzależnić. Jest on nie tylko złodziejem czasu, ale także złodziejem w sensie dosłownym. W sieci roi się od stron, które proponują szybkie, łatwe pieniądze poprzez hazard i bardzo wielu ludzi nabiera się na tego typu okazje. Ponadto zbyt częste przebywanie przed komputerem może doprowadzić do urazów kręgosłupa lub pogorszenia wzroku. Niepokoi mnie także fakt, iż Internet daje możliwość prowadzenia wirtualnego życia, zupełnie innego niż to codzienne. W sieci można być tym kim tylko się zapragnie, co może źle wpływać na psychikę zwłaszcza ludzi młodych.
Reasumując, przemiany społeczne jakich dokonał Internet są faktem, któremu nie możemy zaprzeczyć. Jego obecność zauważalna jest na każdym poziomie naszej życiowej aktywności. Internet stwarza ogromne możliwości, ale także zagrożenia, które wymagają coraz to nowocześniejszych rozwiązań pozwalających nam na bezpieczne korzystanie z jego zasobów. Po przeanalizowaniu wszelkich argumentów „za” i „przeciw” stwierdzam, iż Internet jest dobrodziejstwem współczesnego świata, pomimo swoich złych stron i pułapek, których można uniknąć poprzez racjonalne korzystanie z niego. Uważam także, że nie powinniśmy traktować Internetu jak wroga. Posiada on mnóstwo wspaniałych cech, które przewyższają dostrzegalne, lecz dosyć niewielkie wady.