Napisz list do kolegi, w którym zachęcisz go do przeczytania "Kłamczuchy".

miejscowość; data
Witaj (imię osoby, do której skierowany jest list)!
Jak się czujesz? Wyzdrowiałeś? Przykro mi, że nie pisałem wcześniej, ale mam dużo zadań i prac pozalekcyjnych.
Właśnie! Szkoła... Nie dawno na języku polskim omawialiśmy powieść epicką Małgorzaty Musierowicz pt. "Kłamczucha", Podszedłem do niej dość pesymistycznie: nie chciałem jej czytać, bo była ona w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Jednak zebrałem w sobie silną wolę i przeczytałem tę pozycję literacką. Ciebie również chciałem zachęcić do przeczytania tej wartościowej lektury, bowiem okazuję się ona powieścią z morałem: maleńkie kłamstewko rodzi wielkie kłamstwo.
Tytułową Kłamczuchą jest Aniela Kowalik - piętnastoletnia "drobna, czarnowłosa dziewczyna w okularach". Wszystkie opisane w powieści obyczajowej sytuacje rzogrywają się w Łebie i Poznaniu w latach siedemdziesiątych. Wielką pasją Anieli jest teatr, więc kłamstwo jest przez nią świetnie odgrywane. Kłamczucha zakochuje się w Pawle Nowackim, co powoduje późniejsze zabawne, jak i wzruszające sceny. Aby poznać swą miłość "od podstaw" bohaterka jest gotowa sprzeciwić się woli ojca i... kłamać. Przezwisko "Kłamczucha" nadali jej Mamerciątka.
Ta powieść młodzieżowa opowiada o dojrzewaniu, o miłości, która rodzi się pomiędzy dwojgiem nastolatków i o pierwszych sprzeciwach wobec rodziców. Lektura wyszła spod pióra wielkiej autorki, więc jest oto kolejny powód do tego, aby ja przeczytać.
Miłej lektury! Wracaj do zdrowia!
(Twoje imię)

Dodaj swoją odpowiedź