Proszę o rozwiązanie Imię nazwisko klasa ocena WERSJA B Sprawdzian: Łączenie się atomów Część pierwsza 1. Wiązanie atomowe (kowalencyjne) powstaje w wyniku: a) utworzenia wspólnych par elektronowych; b) oddania elektronów; c) pobrania elektronów; d) powstania oraz przyciągania się anionów i kationów. 2. Na rysunku poniżej przedstawiono model : a) atomu; b) anionu; c) kationu; d) cząsteczki. 3. Zapis 2 Al 3 + oznacza: a) dwa aniony glinu; b) dwa atomy glinu; c) dwie cząsteczki glinu; d) dwa kationy glinu. 4. Wzór sumaryczny tlenku węgla(IV) to: a) CO 2 ; b) CO; c) O=C=O; d) C=O. 5. Związek o wzorze CuO to: a) tlenek miedzi; b) tlenek miedzi(I); c) tlenek miedzi(II); d) tlenek wapnia. 6. Wartościowość selenu w tlenku o wzorze SeO 3 wynosi: a) II; b) III; c) IV; d) VI. 7. Dwie cząsteczki tlenku węgla(IV) zawierają: a) 1 atom węgla i 2 atomy tlenu; b) 1 atom węgla i 4 atomy tlenu; c) 2 atomy węgla i 4 atomy tlenu; d) 4 atomy węgla i 2 atomy tlenu. 8. W równaniu: x Ag 2 O → y Ag + O 2 współczynniki stechiometryczne przyjmują wartości: a) x = 2, y = 4; b) x = 2, y = 2; c) x = 1, y = 2; d) x = 4, y = 2. © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 2009 1 9. Reakcję analizy opisuje równanie: a) 2 Al + 3 S → Al 2 S 3 ; b) CaCO 3 → CaO + CO 2 ; c) CuO + H 2 → Cu + H 2 O; d) 2 Ca + O 2 → 2 CaO. 10. Podczas spalania 27 g glinu powstało 51 g tlenku glinu. Tlenu zużyto: a) 27 g; b) 32 g; c) 24 g; d) 78 g. Część druga 11. 4 p. Podanym opisom przyporządkuj nazwy pojęć: a) wiązanie jonowe 1. Atom obdarzony ładunkiem elektrycznym b) jon 2. Wiązanie, które powstało wskutek utworzenia i przyciągania się kationów i anionów c) kation 3. Reakcja polegająca na rozpadzie jednego substratu na kilka produktów d) reakcja analizy 4. Wiązanie, które powstało wskutek uwspólnienia elektronów walencyjnych 5. Cząstka, która powstała na skutek oddania przez atom elektronów walencyjnych a – …………, b – …………, c – …………, d – ………… . 12. 2 p. Ułóż wzór sumaryczny i strukturalny tlenku siarki(VI) . Wzór sumaryczny: Wzór strukturalny: 13. 4 p. Oblicz masę cząsteczkową : a) tlenku sodu i b) tlenku krzemu, skoro wiadomo, że m Na = 23 u, m O = 16 u, m Si = 28 u. a) tlenek sodu b) tlenek krzemu Odpowiedź : ………………………………. ……………………………………………… 14. 4 p. Uzupełnij równanie reakcji i dobierz współczynniki: C 5 H 12 + ... …… → …… CO 2 + …… H 2 O © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 2009 2 15. 2 p. Wiedząc, że wapń łączy się tlenem w stosunku masowym 5 : 2, oblicz, ile gramów tlenu przereaguje z 20 g wapnia. 16. * Oblicz, ile: a) cząsteczek, b) atomów poszczególnych pierwiastków, c) moli cząsteczek stanowią 34 g amoniaku o wzorze NH 3 . m N = 14 u, m H = 1 u.

1. A 2. - nie ma rysunku 3.B 4.B 5.A 6.D 7.B 8.C 9.B 10.C 11.       a- 2      b-5      c-1      d-3 12. wzór sumaryczny                          wzór struktualny                                                                          O (narysuj 2 kreski do 1 O)       SO₃                                               S            O                                                                          O 13.  a. m=23u+16u=39u        b. m=28u+16u=44u    reszty nie mam i tak dużo pomogłam