Ma miejsce aprecjacja dolara. Podaj tego skutki dla różnych sfer gospodarki Polski: - eksporterów, importerów, - turystów amerykańskich, którzy planują przyjazd do Polski, czy będzie dla nich taniej czy odwrotnie - turystów chińskich, którzy planują

Ma miejsce aprecjacja dolara. Podaj tego skutki dla różnych sfer gospodarki Polski: - eksporterów, importerów, - turystów amerykańskich, którzy planują przyjazd do Polski, czy będzie dla nich taniej czy odwrotnie - turystów chińskich, którzy planują przyjazd do Polski - Dla wielkości spłaty zagranicznego zadłużenia denominowanego w dolarach przez Polskę, czy wzrośnie czy zmaleje koszt spłaty zadłużenia - Polaków, którzy planują spędzić wakacje w Kanadzie, - Polaków którzy planują spędzić wakacje w Hiszpanii, - Napływu amerykańskiego kapitału do Polski, czy wzrośnie czy nie? - Odpływu amerykańskiego kapitału z Polski Króciutko, jednym zdaniem na powyższe odpowiedzi, bardzo proszę!!!
Odpowiedź

Aprecjacja to wzrost wartości towaru lub dobra, w przypadku aprecjacji dolara to wzrost jego wartości względem innych walut. Dla eksporterów towarów do USA(bo przyjmuję, że chodzi o dolara amerykańskiego) oznacza to większy zysk, za towar będą otrzymywać więcej pieniędzy w przeliczeniu na złotówki, dla importerów mniejszy zysk, towary z USA będą droższe, ludzie będą kupować ich mniej. Turystów z USA w Polsce będzie na więcej stać, bo ich waluta będzie silniejsza, dla nich zjawisko korzystne, dla Chińczyków bezpośredniego wpływu nie ma, ale pośrednio w Polsce będą droższe towary importowane z USA, a także przed podróżą towary importowane z USA w Chinach będą droższe i będą mieli mniejsze portfele, po nabyciu np. amerykańskiej walizki przed wyjazdem. Zadłużenie Polski wzrośnie, bo złoty będzie słabszy niż silny dolar. Kanada jest silnie powiązana z gospodarką USA, będzie drożej dla Polaków, w Hiszpanii powiązanie jest mniejsze, jednakże ceny również wzrosną. Kapitał amerykański w Polsce wzrośnie, bo słabszy złoty w stosunku do dolara będzie pozwalał inwestorom kupować więcej w Polsce i lokować więcej ich kapitału. Odpływ kapitału będzie mniejszy, bo np. towary mające dużą wartość w Polsce, w przeliczeniu na dolara będą zapewniać na miejscu w USA mniejszy zarobek. Podobnie np. z amerykańskimi nieruchomościami w Polsce ich sprzedaż nie pozwoli na zakup ponownych na terenie Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że pomogłem, liczę na naj:)

Dodaj swoją odpowiedź