Obrona Kreona

Obrona Kreona

Wysoki Sędzio, Sędziowie Przysięgli

W dniu dzisiejszym zebraliśmy się tu, alby osądzić postępowanie Kreona – króla Teb. Króla rządzącego mądrze, zapobiegliwie, sprawiedliwie i praworządnie. Zanim jednak przejdę do sedna sprawy radzę wszystki zastanowić się nad swoją rolą w tym postępowaniu. Jesteśmy tu od wydwania wyroków, skazywania ludzi winnych i uniewinniania niewinnych. Krótko mówiąc od stanowienia, a przede wszystkim egzekwowania prawa. Spełniamy rolę identyczną do roli Kreona, on również jako król dbał o przestrzeganie prawa. Występując przeciw niemu występujemy przeciw prawu, sądząc jego, sądzimy prawo.
Nam, ludziom oddanym prawu wiadomo, iż ten zbiór norm prawnych stanowi jadyną możliwą do zaakceptowania formułę prowadzenia państwa i utrzymywania w nim porządku.
Niektórzy z Was mogą powiedzieć, że prawo ustanowione przez Kreona jest, czy też było zbyt surowe a nieugiętość nieugiętość jego przestrzeganiu głupia. Nic bardziej mylnego. Popatrzmy na sytuację jaka wówczas istniała w państwie tego wspaniałego władcy. Kraj miotany wichrami ledwo przebrzmiałej wojny, cierpiący głód ludzie. Nic oprócz rządów twardej ręki pomc nie mogło. Tylko całkowita prawość i spokój mógł wyciągnąć kraj z trudnej sytuacji i postawić go znów na nogi. Jedynie Kron mógł tego dokonać, a czego dotyczył najgorszy zdaniem niektórych czyn Kreona. Niczego innego jak ukarania zdrajcy, pohańbienia człowieka który doprowadził kraj do tak tragicznego stanu. Człowieka który postawił go na skraju przepaści i to w imię czego? Własnyc niespełnionych ambicji. Czy było warto?
Kreon był jedyną „deską ratunku” dla ginącego państwa. Był zbawicielem, nadzieją.
Nie skazujmy człowieka , który był praworządny, twardy w egzekwowaniu prawa, był podobny do nas nawet taki sam. Nie występujcie przeciw prawu. Nie występujcie przeciw sobie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Przemówienie na temat (do wyboru) : 1, Obrona Antygony. 2, oskarżenie Antygony 3. Obrona Kreona 4. Oskarżenie Kreona. Błagam o pomoc. Temat jest do wyboru ! termin mam na 22 luty

Przemówienie na temat (do wyboru) : 1, Obrona Antygony. 2, oskarżenie Antygony 3. Obrona Kreona 4. Oskarżenie Kreona. Błagam o pomoc. Temat jest do wyboru ! termin mam na 22 luty...

Język polski

Obrona Kreona

Kreon czy Antygona? Mowa obrończa (obrona Kreona)


Wysoki Sądzie, drodzy zebrani...

Chciałbym przedstawić racje mojego klienta – Kreona, władcy Teb. Przed chwilą wysłuchali państwo wystąpienia obrońcy Antygony. Prz...

Język polski

Obrona Kreona.

Mowa wstępna

Kreon stoi na straży państwa, wierzy że najwyższym dobrem jest państwo. Ustanawia prawo równe dla każdego, pomimo że jego siostrzeniec Polinik łamie prawo, nie wah...

Język polski

Rozprawka na temat Kreona.. powiesc 'Antygona' obrona Kreona

Rozprawka na temat Kreona.. powiesc 'Antygona' obrona Kreona...

Język polski

Rozprawka na temat Kreona.. powiesc 'Antygona' obrona Kreona

Rozprawka na temat Kreona.. powiesc 'Antygona' obrona Kreona...