Wojna na pacyfiku

Konflikt między Japonią a USA( choć dotyczył również wlk Brytanii i Australii).
Japonia rozpoczęła agresje przeciwko Chinom już w 1931( zanim Hitler doszedł do władzy)
- 1931 – Japonia zajmuje Mandżurie
- 1936 – Japonia przystąpiła do paktu antykomiternowskiego wymierzonego przeciwko ZSRR
- 1937 – Japonia wznawia działania wojenne przeciwko Chinom (był to kraj słaby a bogaty w zasoby mineralne)
- 1939 – doszło do niespodziewanego konfliktu między wojskami Japońskimi a Mandżurią (państwo komunistyczne podporządkowane ZSRR). Ten konflikt ma znaczenie psychologiczne – Japonia nie jest przygotowana do wojny na lądzie tylko na morzu. Japonia stwierdza że nie będzie prowadzić działań przeciwko ZSRR tylko na Pacyfiku.
- 1941 – Japonia wymusiła na Francji oddanie Indochin.
(rząd Viszi jest pod naciskiem Niemiec więc Francja oddaje)
dostała surowce ale doszło do konfliktu z USA które zerwały z Japonią kontakty handlowe. Japonia rozpoczęła wojnę z USA . według Japonii najlepszym elementem wojny było zaskoczenie.
- 7 XII 1941 na Pearl Harbor (główną stacje floty amerykańskiej) lotniskowce i w ten sposób niszczą praktycznie doszczętnie flotę amerykańską.
Wielkie sukcesy Japonii (przez ok. 0,5 roku) zajęli: Malezje, Indonezje, Filipiny i Birmę. Planowała również opanowanie Australii ale się nie udało bo w maju 1942 została zatrzymana w bitwie na Morzu Koralowym (przez WLK Brytanie + USA). Japończycy postanowili zmienić taktykę i zaatakować malutką wysepkę niedaleko Hawajów – Midway – skąd mogliby zaatakować Hawaje i resztę. Wywiad amerykański dowiedziała się o tym i udało się powstrzymać Japonie
- VI 1942 – bitwa pod Midway. Japończycy tracą 4 największe lotniskowce i wyszkolonych ludzi.
USA przejmuje inicjatywę, ale wszystko działo się powoli żeby nie ponieść strat. Stosowali taktykę „żabich skoków”(najpierw zajmowali jedną wyspę i dopiero jak ją zajęli uderzali na następną). Człowiekiem odpowiedzialnym za działania wojskowe był Mac Arthur.
- Połowa 1944 – Amerykanie dotarli do Filipin, chciano tez odzyskać Birne ale tam przede wszystkim działali Brytyjczycy.
Ameryka chce zaatakować Japonie ale musiała mieć jakąś bazę.
- 1945 – USA zdobywa wyspę Okinawa która staje się ich bazą
Japończycy = fanatycy co pokazało USA że zdobycie Japonii będzie trudne i kosztowne. Chcieli ją więc zmusić do kapitulacji. Postanowili wykorzystać do tego bombę atomową (chciano zmusić Japonie do kapitulacji i przy okazji wypróbować nową broń). Wybrano dwa średnie miasta
- 6 VIII – spuszczono bombę na Hiroszimę
- 9 VIII spuszczono b. na Nagasaki
na początku sierpnie ZSRR miał wystąpić przeciwko Japonii, ale to już nie miało większego znaczenia
2 IX 1945 Japonia zgodziła się na podpisanie bezwarunkowej kapitulacji. Była okupacja = zmieniono konstytucje ale nie zlikwidowano cesarza.
1949 w Japonii do władzy dochodzą komuniści .Japonia staje się sojusznikiem USA. USA były za tym żeby Japonia się szybko rozwijała i stanowiła przeciwwagę dla Chin.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Wojna na pacyfiku. Co to było,jacy byli dowódcy i kiedy to się odbyło

Wojna na pacyfiku. Co to było,jacy byli dowódcy i kiedy to się odbyło...

Język angielski

Rozstrzygnie której zdania dotyczące bitw na Pacyfiku są prawdziwe,a które fałszywe. Napisz P (Prawda) lub F (Fałsz). 1. Wojna na Pacyfiku rozpoczęła się w 1939 roku. 2. Wojna ta toczyła się wyłącznie pomiędzy Francją a Włochami. 3. Wojna na Dalekim

Rozstrzygnie której zdania dotyczące bitw na Pacyfiku są prawdziwe,a które fałszywe. Napisz P (Prawda) lub F (Fałsz). 1. Wojna na Pacyfiku rozpoczęła się w 1939 roku. 2. Wojna ta toczyła się wyłącznie pomiędzy Francją a Włochami. ...

Historia

Wojna na Pacyfiku.

Przystępując do II wojny światowej Japonia jako potęga militarna miała w zasadzie jeden poważny problem – nie miała własnych złóż surowców naturalnych tak potrzebnych do prowadzenia wojny. Plan strategiczny zakładał zdobycie bogatych...

Historia

Wojna na pacyfiku

Konflikt między Japonią a USA( choć dotyczył również wlk Brytanii i Australii).
Japonia rozpoczęła agresje przeciwko Chinom już w 1931( zanim Hitler doszedł do władzy)
- 1931 – Japonia zajmuje Mandżurie
- 1936 – Japonia...

Historia

II wojna światowa

I: 1 września 1939 r.
O świcie 1 września 1939 r. III Rzesza bez oficjalnego wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Pierwsze strzały padły u wejścia do portu gdańskiego na Westerplatte (najnowsze badania wykazały inne miejsce pierwsze...

Historia

Działania wojenne na pacyfiku.

Pearl Harbor - bitwa Działania wojenne na PacyfikuDziałania wojenne na Pacyfiku(1941), atak powietrzny Japonii na bazę marynarki wojennej USA na wyspie Oahu na Hawajach, co zapoczątkowało wojnę japońsko-amerykańską.
Plan akcji opracowa...