Dedykacja:Drogiemu Skawińskiemu Henryk Sienkiewicz

10.05.1925r.
Mojemu mentorowi i bohaterowi , obyś nigdy nie stracił nadziej.
Drogiemu Skawińskiemu Henryk Sienkiewicz.
Edyp był synem Lajosa i Jokasty. U wyroczni delfickiej przepowiedziano mu straszny los. Miał zabić swojego ojca i ożenić się z własną matką. Lajos polecił więc zaraz po urodzeniu przebić dziecku stopy i porzucić w górach. Jednak Edyp uratowany został przez pasterza i wychowywany był przez parę w Koryncie. Gdy dorósł wyruszył do wyroczni delfickiej i dowiedział się jaki los jest mu pisany. Nie wiedząc, że ludzie którzy go wychowywali nie byli jego biologicznymi rodzicami. Podczas drogi do Teb wdał się w bójkę i zabił człowieka, którym był Lajos, jego ojciec. Wejścia do miasta pilnował sfinks i tylko człowiek który odgadnie zagadkę może przejść. Edypowi się to udało. W nagrodę został władcą Teb i poślubia wdowę po Lajosie. Tak wypełnia się druga część przepowiedni. Z małżeństwa urodziło się czworo dzieci: Antygona, Ismena, Etoklesa, Polinejkesa. Po wielu latach Tebach wybucha zaraza. Zniknie ona tylko kiedy odnajdzie sie zabójca Lajosa. Edyp prowadził intensywne śledztwo i dowiedział sie że sam jest zabójcą. Oślepia się i opuszcza miasto. O tron zaczynają walczyć Eteokles i Polinejkes. Obaj giną w bratobójczej walce.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dedykacja:Drogiemu Skawińskiemu Henryk Sienkiewicz

10.05.1925r.
Mojemu mentorowi i bohaterowi , obyś nigdy nie stracił nadziej.
Drogiemu Skawińskiemu Henryk Sienkiewicz.
Edyp był synem Lajosa i Jokasty. U wyroczni delfickiej przepowiedziano mu straszny los. Miał zabić swojego ojc...