1 Skały, metale mają wysoką przewodnośc cieplną, szybko od ciebie zabierają ciepło i podają dalej, natomiast drewno ma niską przewodnośc cieplną. 2 cegła, szkło, styropian 3.Kaloryfer zrobiony jest z matali (głównie żelazo), ponieważ tylko metale sę przewodnikiem ciepła. 4.W butach luźnych, bo w ciasnych szybciej chłód przechodzi. 5.Herbata szybciej wystygnie w blaszanym kubku, ponieważ w blaszanym kubku będzie zachodzić większy przepływ energii, ponieważ blaszany kubek ma mniejsze ciepło właściwe. 6.a)jakiekolwiek urządzenie podłączone do prądu : chociażby przedłużacz, przewodzący prąd do urządzeń do niego podłączonych b) żarówka- promieniuje światło widzialne c) kuchenka gazowa w trakcie podgrzewania garnka 8.Herbata oddaje energie do otoczenia. Przepływ ustanie wtedy kiedy roztwór nie bedzie miał juz jakiej energi oddawać do otoczenia i temperatrury się wyrównają 9. niestety nie wiem 10.Cała energia pobierana przez lód w czasie topnienia idzie na pokonywanie sił wzajemnego przyciągania się cząsteczek lodu,na rozrywanie połączeń międzycząsteczkowych 11.ponieważ przy otwieraniu zamrażarki do środka dostaje się powietrze. para wodna zawarta w powietrzu przechodzi ze stanu gazowego w stan stały tworząc skorupę lodową na ściankach zamrażarki 12. na mrozie owa para ulega nagłemu ochłodzeniu i skrapla się tworząc mgiełkę. Nawiasem, mgła, chmury, ani to co wylatuje z czajnika podczas gotowania też nie jest parą wodną tylko parą już skroploną. 13.ponieważ jej temperatura jest niższa od temperatury otoczenia i osadzony na jej ściankach lód topnieje się zmieniając się w wodę 14.Oczyszcza się z toksyn, w postaci potu. sory za 9
Proszę o szybką pomoc :* ! :)
1. Dotykając w chłodny dzień kamienia lub metalowej klamki mamy wrażenie,że te ciała maja niską temperaturę.Nie odczuwamy tego dotykając np. drewna. Jak to wytłumaczyć?
2. Wymień materiały, będące złymi przewodnikami ciepła, które stosuje się do ocieplania mieszkań
3. Z jakich materiałów wykonuje się kaloryfery: dobrze czy żle przewodzące ciepło?
4. W jakich butach, dopasowanych do nogi czy lużnych, mniej marzną stopy? Dlaczego?
5. Jednakowe ilości gorącej herbaty wlano do szklanki i blaszanego kubka. W którym naczyniu herbata szybciej wystygnie? Dlaczego?
6. W jakich urządzeniach domowych wykorzystywano zjawisko
a) przewodzenia
b) promieniowania
c) konwekcji
8. W szklance zaparzono herbatę o temperaturze 90° C. Po pewnym czasie herbata "wystygła". Między jakimi substancjami zachodzi przepływ energii? Kiedy ten przepływ ustanie?
9. Spośród wymienionych niżej procesów wskaż takie, w których substancje
a) pobierają energię
b) oddają energię
-Topnienie śniegu
-Wrzenie wody
-Parowanie wody z powierzchni jeziora
-Skraplanie tlenu
-Tworzenie się kostek lodu w zamrażalniku
-Topnienie kostek lody w soku pomarańczowym
-"Schnięcie" prania
10. Podczas topnienia temperatura lodu jest cały czas stała i wynosi 0° C. Co dzieje się z energią pobierania przed lód ?
11. Dlaczego zamrażalnik lodówki pokrywa się lodem
12. Wyjaśnij dlaczego podczas mówienia na mrozie widać mgiełkę wydobywającą się z ust?
13. Wyjaśnij dlaczego butelka z zimnym napojem wyjęta z lodówki pokrywa się kropelkami wody.
14. W czasie wysiłku fizycznego lub podczas upału pocimy się jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu ?
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź