Nieautomatyczne licencje importowe
Licencje importowe należą do ilościowych ograniczeń importu. Ograniczenia te stanowią formę reglamentowania warunków wejścia przedsiębiorstwa na rynek zewnętrzny. Środki ilościowe stosowane są w czasach kryzysu i trudności rozwojowych wywołanych nieoczekiwanymi zjawiskami w gospodarce światowej.
We współczesnej praktyce handlu zagranicznego, wyróżnia się dwa główne kierunki rozwoju ilościowych ograniczeń importu. Należy do nich: licencjonowane i kontyngentowanie przywozu oraz wywozu towarów.
System licencjonowania zabrania przywozu i wywozu określonych towarów. Import towarów objętych licencjonowaniem może mieć miejsce tylko w przypadku uzyskania specjalnej licencji. Licencje najczęściej uzyskują najwięksi importerzy towarów w danym kraju. Stosuje się dwa typy licencji importowych, a mianowicie indywidualną licencję importową i generalną licencje importową oprócz tego narodowe systemy licencjonowania krajów UE stosują różnego rodzaju przejściowe formy licencji, które obejmują poszczególne elementy licencji indywidualnej i generalnej.
Indywidualna licencja importowa jest jednorazowym zezwoleniem na import towaru. Jest ona wydawana przez organ władzy sprawującej kontrole nad handlem zagranicznym, w odpowiedzi na zgłoszenie pochodzące od firmy importującej w formie imiennej. Licencja indywidualna reglamentuje wszystkie ważniejsze strony transakcji handlu zagranicznego. Ukazuje się w niej ilość i wartość towaru, który otrzymał pozwolenie na import z kraju pochodzenia towaru. Czas działania licencji indywidualnej jest ograniczony.
W przypadku gdy stosowanie indywidualnych licencji importowych łączy się z kontrolą walutową handlu zagranicznego, udzielenie licencji indywidualnych oznacza również udzielenie środków walutowych niezbędnych dla importu towarów.
Generalna licencja importowa stanowi stale obowiązujące pozwolenie na import przez dowolną osobę lub firmę wyszczególnionych w niej towarów bez jakichkolwiek ograniczeń co do wartości lub ilości . Pozwala ona na wywóz ukazanych w niej towarów ze wszystkich krajów świata lub tylko z krajów w niej określonych. W związku z tym, że współczesna praktyka handlowa zachodnich krajów uprzemysłowionych zezwala na import szeregu towarów na podstawie licencji generalnych, których wyszczególnienie przekształciłoby tę licencję w dokument o pokaźnych rozmiarach, ukazuje się w niej tylko towary objęte zakazem importu z zaznaczeniem, że wszystkie pozostałe towary można importować na podstawie licencji generalnej. Generalne licencje importowe i spisy towarów odnoszące się do nich ogłasza się w oficjalnych publikacjach, zawierających informacje o kontroli handlu zagranicznego.