O której godzinie i gdzie jest śpiewana Bogurodzica? Przez kogo została założona Akademia Krakowska, okoliczności. Opisz krótko historię Hejnału Mariackiego i Lajkonika.

O której godzinie i gdzie jest śpiewana Bogurodzica? Przez kogo została założona Akademia Krakowska, okoliczności. Opisz krótko historię Hejnału Mariackiego i Lajkonika.
Odpowiedź

1)Utwór ten mozna usłyszeć mozna m.in.w kościele parafialnym przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu k. Krakowa w dni powszednie podczas Mszy św. o godz. 6.30 z udziałem wspólnoty mnichów. 2)Akademia Krakowska została założona przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Założył ją, ponieważ Polska potrzebowała wykształconych ludzi. 3)Hejnał Mariacki Legenda głosi, że strażnik-hejnalista dostrzegł zagrożenie-od strony napadających pewnego dnia na Kraków Tatarów. I by rozgłosić alarm, zaczął grać hejnał, jak przystało, na wszystkie strony świata, po koleji. Jeden z Tatarów podczs grania hejnału przebił strzałą gardło trębacza. Na pamiątkę tego wydarzenia hejnał jest urywany, w momencie, gdy strzała przebiła gardło hejnalisty. Wiemy, że lajkonik to ludowa zabawa która odbywa się w Krakowie co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Głównym bohaterem tego dnia jest właśnie lajkonik - brodaty jeździec jeżdżący na koniku przytwierdzonym do pasa.

Dodaj swoją odpowiedź