Charakterystyka Lady Makbet.

Charakterystyka Lady Makbet

Lady Makbet jest bohaterką dramatu Williama Szekspira. Pomimo tego że nie jest główną postacią tego dzieła, odgrywa w nim bardzo ważna rolę. Jest to żona Makbeta czyli tana Glamis, tana Kawdoru a na końcu króla Szkocji. Została nam przedstawiona jako ?czarna postać?, to ona jest sprawczynią wszystkich nieszczęść i katastrof jakie spadły na ludność szkocką, jej męża a także pośrednio morderczynią króla Dunkana.

Lady Makbet w tym utworze została przedstawiona jako ta silniejsza strona osobowości małżeństwa. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie że posiadała męskie cechy charakteru, nie było w niej ani krzty subtelności, wdzięku, głupoty która przypisuje się kobietom w myśl zasady: ?Dobra kobieta to głupia kobieta? Wręcz przeciwnie odznaczała się niezwykła inteligencją i umiała zachować zimną krew. Zostało to dokładnie przedstawione w scenie gdy po zabiciu króla Makbet przechodzi do żony z zakrwawionymi rękami i z narzędziami zbrodni należącymi do strażników, roztrzęsiony, prawie popadający w histerię. Natomiast Lady Makbet zachowując spokój odniosła sztylety do właścicieli wycierając w nich krew Dunkana, tak aby wina za tą okrutną zbrodnię spadła na nich. Kobieta jest stanowcza, zimna, wyrachowana, i wydawać by się mogło że zbyt ambitna, miała dużo ale chciała więcej... Zrobiła wszystko żeby zdobyć władzę dla siebie i męża. Zaczęła knuć i spiskować, a przepowiednię czarownic i list od męża uznała za doskonały pretekst do spełnienia swoich chorych ambicji. Jest kobietą zła do szpiku kości a jednocześnie sprytną i przebiegłą. Idealnie wykorzystała słaby charakter Makbeta i jego męskie ego, doskonale umiała nim manipulować, odwoływać się do jego męskości a wszystko po to aby zdobyć cel. Można by powiedzieć, że Makbet był przez nią ?molestowany psychicznie?. Nasuwa się stwierdzenie że w tym związku to Lady Makbet nosiła spodnie. To ona popchnęła Makbeta do popełnienia tej zbrodni. Bezwzględna i nieustępliwa. Silna psychicznie ale do czasu. Wierzy w przepowiednię czarownic, oraz to że trzeba pomóc losowi skoro daje taką szansę. Zabiła w sobie wszelkie kobiece cechy, jak i wyrzuty sumienia które traktowała jako słabość. Chciała być szczęśliwa z Makbetem jako królowa, ale niestety nie było to możliwe jego miłość do niej zmieniła się w obojętność. Lady Makbet potem także zaczyna cierpieć z powodu wyrzutów sumienia lub inaczej zawirowań psychicznych na skutek zbrodni do której namówiła Makbeta. Nie może spać chodzi po zamku, dręczą ja myśli, próbuje zmyć z rąk krew Dunkana, czyli podświadomie oczyścić się z winy. Popełnia samobójstwo.

Niezwykle interesującą książka, jest jakby mniej rozbudowaną dzisiejszą telenowelą omijającą wątek miłosny. Szekspir dowiódł że nie ma zbrodni bez kary, a zbrodniarza wcześniej czy później spotka zasłużona kara. Tak było w tym przypadku. Pomimo tego, że los początkowo sprzyjał parze przestępców, i Makbet mógł osiągnąć cel i objąć tron po Dunkanie, ponieważ jego synowie uciekli za granicę, nie było praktycznie żadnych przeszkód ku temu. Jednak potem zaczęła się walka nie z przyszłym potencjalnym następcą tronu lecz z samym sobą, ściślej własnym sumieniem. Taką walkę przeprowadzili nie razem, ale każdy z osobna. We własnym sercu, sumieniu i pod osłoną nocy. Nie byli już dla siebie tym kim byli kiedyś. Zbrodnia która popełnili zabiła ich miłość. Lady Makbet zapłaciła ogromną cenę za to co zrobiła. Straciła praktycznie wszystko: męża, jego miłość, zdrowie a na samym końcu życie. Pomimo wszystkich złych cech jej osobowości pozostała najciekawsza postacią dramatu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Lady Makbet.

Charakterystyka Lady Makbet

Lady Makbet jest bohaterką dramatu Williama Szekspira. Pomimo tego że nie jest główną postacią tego dzieła, odgrywa w nim bardzo ważna rolę. Jest to żona Makbeta czyli tana Glamis, tana Kawdoru a na ko...

Język polski

Szczegółowa prawdziwa charakterystyka Lady Makbet. Proszę o pomoc. To ma być prawdziwa charakterystyka.

Szczegółowa prawdziwa charakterystyka Lady Makbet. Proszę o pomoc. To ma być prawdziwa charakterystyka....

Język polski

Charakterystyka Lady Makbet z dramatu Williama Shakespeare"a

Lady Makbet, bohaterka tragedii wielkiego odrodzeniowego dramatopisarza Williama Shakespeare’a pt. „Makbet”, jest jedną z najciekawszych postaci kobiecych w całej twórczości pisarza. Żona tytułowego Makbeta, pana szkockiego, tana Glamis ...

Język polski

Prezentacja i charakterystyka Lady Makbet

Lady Makbet jest bohaterką tragedii Williama Szekspira pod tytułem "Makbet".
Autor przedstawia ją jako żonę szkockiego pana - tytułowego Makbeta.
Uważam, że Lady Makbet jest godną uwagi postacią.
Autor nie opisuje wyglądu zew...

Język polski

Morderczyni czy zły doradca? Charakterystyka Lady Makbet .

Lady Makbet jest drugoplanową bohaterką dramatu W. Szekspira pt.: " Makbet", żoną tytułowego Makbeta . Jest typową "femme fatale" : bezwzględna, chciwa, przebiegła, manipulująca uczuciami i działaniami innych.
Po r...

Język polski

Charakterystyka Lady Makbet.

Lady Makbet jest jednym z głównych bohaterów tragedii W.Szekspira pt. ?Makbet?. Jest ona żoną tytułowego bohatera dramatu, Makbeta - wodza wojsk szkockich.
Scena I aktu V rozgrywa się w zamkowych komnatach nocą.. Lekarz rozmawia z damą...