"Kamienie na szaniec" opowieścią o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby

Książka Aleksandra Kamieńskiego pt. Kamienie na szaniec jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych opowieści o bardzo odległym dla mnie czasie - okresie II wojny światowej. To jedna z lektur, których czytanie nie było dla mnie przymusem, ale przyjemnością. To jedna z moich ulubionych książek - postępowanie i losy jej bohaterów wywarły na mnie bardzo duże wrażenie. Można dowiedzieć się z niej bardzo dużo o tym, jak w tamtych trudnych czasach wyglądało życie młodych ludzi.

Przede wszystkim jest to dla mnie utwór, w którym możemy znaleźć wspaniałe przykłady bohaterstwa i patriotyzmu młodzieży, której odebrane zostały (przez wojnę), najwspanialsze lata życia. Wielu młodych ludzi zdecydowało się wtedy na podjęcie walki w obronie kraju. Nie dla wszystkich udział w niej skończył się szczęśliwie - wielu ludzi zginęło podczas walki. Należeli do takich ludzi m.in. bohaterowie książki Kamienie na szaniec: Zośka, Alek i Rudy. W walce wykazali się wielką odwagą i poświęceniem - chcieli udowodnić Niemcom, że Polacy nie poddadzą się i do końca będą bronić swojej ojczyzny - Polski. Chłopcy mieli też wiele ciekawych pomysłów, które wykorzystywali w różnych akcjach - wymyślili urządzenie, dzięki któremu mogli pisać na wysokich ścianach budynków: "wieczne pióro". Brali także udział w wielu trudniejszych i bardzo niebezpiecznych akcjach, które groziły nawet śmiercią. Nie bali się jednak i w każdej chwili przygotowani byli do obrony kraju. Do końca byli wierni swoim ideałom: ojczyźnie, wolności i przyjaźni.

Uważam, że nie powinniśmy zapominać o ich odwadze, ponieważ to dzięki takim ludziom mieszkamy w kraju, który jest bezpieczny i nie musimy martwić się o naszą przyszłość. Postawa Rudego, Alka i Zośki powinna zostać doceniona. Na pewno trzeba starać się o to, żeby być choć trochę do nich podobnym - to oni wywalczyli dla nas wolność. Dlatego należy okazać im szacunek - dobrym na to sposobem może być udział w uroczystościach obchodzonych 11 listopada, a więc w święto niepodległości Polski.

Moim zdaniem bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec to wielcy patrioci, którzy wykazali się wielką odwagą. Na pewno zasługują na to, by nazwać ich bohaterami narodowymi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Kamienie na szaniec" opowieścią o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby

Książka Aleksandra Kamieńskiego pt. Kamienie na szaniec jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych opowieści o bardzo odległym dla mnie czasie - okresie II wojny światowej. To jedna z lektur, których czytanie nie było dla mnie przymuse...

Język polski

A. Kamiński nazwał swoją książkę "opowieścią o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby". Rozważ słowa autora w formie rozprawki.

Uważam, że Aleksander Kamiński dobrze określił swoją książkę "Kamienie na szaniec" jako:"opowieść o wspaniałych ideałach bohaterstwa i służby". Fakt ten chcę udowodnić w mojej pracy.
Moim zdaniem jeden z gł...

Język polski

"Kamienie na szaniec” - wszystko co trzeba wiedzieć o tej książce

Aleksander Kamiński (1903-1978)
Pedagog, historyk, działacz harcerski. W czasie okupacji jeden z organizatorów Szarych Szeregów. Kierował Biurem Informacji i Propagandy Okręgu warszawskiego AK, stał na czele Małego Sabotażu. Poc...

Język polski

"Kamienie na Szaniec" opracowanie.

KIM BYLI BOHATEROWIE?
Bohaterowie tej książki to przede wszystkim Rudy-Jan Bytnar, Zośka-Tadeusz Zawadzki oraz Alek-Maciej Aleksy Dawidowski. Poznajemy ich, gdy dopiero wchodzą w życie. Inteligentni, zdolni, ambitni, planowali podbić świa...