1 Polska pod okupacją niemiecką 1939-1945. Od początku jej trwania dochodziło do masowych aresztowań i egzekucji. Niemcy starali się zniszczyć polską inteligencję. Rozpoczęto masowe wysiedlenia Polaków. Byli oni zmuszani do niewolniczej pracy, m. in. w obozach koncentracyjnych. W gettach umieszczano ludność polską pochodzenia żydowskiego. Niemcy niszczyli też szkoły, archiwa, biblioteki i muzea. 2 Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez Armię Krajową (AK) 1 sierpnia 1944roku. Żołnierze AK stosowali sabotaże. Powszechny był też mały sabotaż. W powstaniu waszawskim brała udział także ludność cywilna, m. in. dzieci. Walczący żołnierze przemieszczali się między dzielnicami miasta kanałami a broń zdobywali w walce lub pozyskiwali od brytyjskich żołnierzy. Powstanie upadło 2 października 1944 roku. Po jego kapitulacji na rozkaz Hitlera rozpoczęło się burzenie Warszawy. 3 Wielka Koalicja była to grupa państw, które w okresie drugiej wojny światowej, pomimo odrębności politycznych, gospodarczych i społecznych stanęły do wspólnej walki przeciwko hitlerowskim Niemcom oraz ich sojusznikom. Powstanie Wielkiej Koalicji jest powiązane z atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę, w dniu 1 września 1939 roku. Odpowiedzią na dokonaną przez Niemcy agresję, było wezwanie wystosowane przez Wielką Brytanię oraz Francję, do natychmiastowego zaprzestania przez nie działań wojennych. Ponieważ Hitler nie zamierzał ustąpić, 3 września wspomniane państwa wypowiedziały wojnę państwu niemieckiemu. Aktem tym, Wielka Brytania oraz Francja wywiązały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań sojuszniczych, zawartych z Polską. Od roku 1921 Polska pozostawała w sojuszu z Francją. Z kolei z Wielką Brytanią, stosowne porozumienie sojusznicze podpisała Polska 25 sierpnia 1939. 10 maja 1940 roku na czele rządu szerokiej koalicji stanął Winston Churchill. Był to rząd cieszący się dużym zaufaniem społecznym, dzięki czemu udało się zmobilizować ludność do walki, odrzucona została możliwość kapitulacji czy nawet pertraktacji z Niemcami. Po klęsce Francji Hitler zaatakował Wielką Brytanię, rozpoczynając w sierpniu 1940 roku działania powietrzne. Bitwa o Wielką Brytanię zakończyła się sukcesem Brytyjczyków. Zwycięstwo Wielkiej Brytanii w bitwie o Anglię miało zasadnicze znaczenie dla powstania Koalicji o charakterze anglosaskim. Wyspy brytyjskie zostały okrzyknięte największym niezatapialnym lotniskowcem świata, na którym powstały liczne bazy wojskowe. MYŚLĘ ŻE POMOGŁAM :)