Miłość Marka Winicjusza i Ligii

Winicjusz po raz pierwszy ujrzał Ligię w domu Aulusa Placjusza , który wychowywał dziewczynę od najmłodszych lat. Była ona zakładniczką jednego z barbarzyńskich plemion, córką wodza Ligów. Winicjusz przebywał w domu Aulusa lecząc rany , jakie odniósł w wypadku za miastem. Pewnego ranka zobaczył Ligię kąpiącą się w fontannie , wydała mu się piękna jak Afrodyta w porannych blaskach słońca. Kilka dni później zwierzył się Petroniuszowi: „Nie chcę złota, nie chcę korynckiej miedzi ani bursztynu, ani perłowca – chcę tylko Ligii!”. Nie mógł jej odkupić od Placjusza , bo nie była niewolnicą. Wybrał się więc z przyjacielem do domu Aulusa, aby pokazać mu wybrankę serca, która również na Petroniuszu wywarła duże wrażenie. Podczas rozmowy z Ligią Winicjusz zwierzył się jej , że poszukuje „tej która by mu szczęście dać chciała”. Ligia nie była obojętna na słowa łodego rzymianina, wydaał się jej piękny i mądry. Winicjusz postanowił za wszelką cenę zdobyć Ligię, był gotów się z nią ożenić. Petroniusz przyrzekł pomóc mu zdobyć dziewczynę. Dowiedział się, że o jej losach decyduje sam Neron , a więc postanowił poprosić Cezara o oddanie mu Ligii. Podczas uczty u Nerona w której brała udział także Ligia mówił wprost, że ją kocha, obiecał wyrwać ją z domu Cezara i służyć jej do końca życia. Jednak gwałtowne uczucia Winicjusza i jego porywcze zachowanie wystraszyły Ligię. Cezar zgodził się oddać Ligię Markowi i odesłał ją do jego domu. Na wieść o ucieczce dziewczyny Winicjusza ogarną szał, nie mógł zrozumieć jej zachowania „ chwilami porywał go gniew bliski obłędu”. Jednak jego miłość była coraz większa. Postanowił ją za wszelką cenę odnaleźć, tym bardziej , że po rozmowie z Akte upewnił się że Ligia także go kocha. Akte uświadomiła , że nie może postępować z Ligią jak z niewolnicą ponieważ jest dziewczyną wyjątkową , inną niż inne mieszkanki Rzymu. Kiedy Winicjusz odnalazł Ligię w grupie chrześcijan i poznał zasady nowej wiary, zupełnie zmienił swój stosunek do dziewczyny. Jego miłość stała się bardziej dojrzała , głęboka , czuł do niej ogromny szacunek i wdzięczność, Były to uczucia jakich nigdy wcześniej nie doświadczył wobez żadnej kobiety. Kiedy Ligia go pielęgnowała podczas choroby poznał jej delikatność , wrażliwość , czuł się szczęśliwy w jej towarzystwie odkrywał nowy wymiar miłości. Postanowił zmienić się dla niej , stać się lepszym, wykazać się cierpliwością i spokojem. Ligia doceniła starania Marka. Dowodem na głęboką przemianę Winicjusza było przyjęcie przez niego religii chrześcijańskiej , zaakceptowanie wartości wyznawanych przez chrześcijan. Ligia nauczyła Marka , że prawdziwa miłość nie polega na namiętnościach i fascynacji urody , ale na akceptacji drugiej osoby i gotowości do największych poświeceń

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dzieje miłości Marka Winicjusza i Ligii.

Dzieje miłości Marka Winicjusza i Ligii
Marek Winicjusz był rzymskim żołnierzem. Ligię poznał w domu Aulusa Plaucjusza, który był jej opiekunem. Ligia od wielu lat przebywała w domu Plaucjuszów, była córką wodza Ligów, ale byla ta...

Język polski

Miłość Winicjusza i Ligii - anachronizm czy niedościgły ideał.

Moje wypracowanie nie będzie wypracowaniem w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie będę ściśle trzymał się tematu, który mam przed sobą postawiony. Nie będę też ciągle pisał o miłości dwojga bohaterów powieści „Quo Vadis”. No... C...

Język polski

Przemiana Marka Winicjusza "Quo Vadis".

Przemianę Marka Winicjusza, jednego z bohaterów ?Quo Vadis? Henryka Sienkiewicza można odnieść do słów Goethego ?Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się? można, Winicjusz był człowiekiem gwałto...

Język polski

Przyczyny przemiany Marka Winicjusza.

Marek Winicjusz to główny bohater powieści walterskotowskiej Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Quo Vadis”. Jest to postać dynamiczna, która staje się pozytywna po przemianie. Jego metamorfoza następuje pod wpływem miłości i religii. S...

Język polski

Jaka była miłość Ligii do Marka Winicjusza? ,,Quo Vadis" odpowiedź uwzględnij cytatami. prooszę, daję naj..

Jaka była miłość Ligii do Marka Winicjusza? ,,Quo Vadis" odpowiedź uwzględnij cytatami. prooszę, daję naj.....