Opis arcyserwisu A.Mickiewicza

Serwis był wykonany z drogiego kruszcu. Istnieje podanie, że książę Radziwiłł nakazał ten wielki sprzęt zrobić w urzędzie w Wenecji i przyozdobić według „polskich upodobań”. Jednak zabrany czasu wojny szwedzkiej dostał się do domu szlachty. Swoim wyglądem nawiązuje do okresu, z którego pochodzi.
„Serwis ten był nalany ode dna po brzegi piankami i cukrami białymi jak śniegi. (…). W środku czerniał ogromny bór konfiturowy.” Można zauważyć, że biel cukru i pianki udawała zimowy krajobraz i śnieg, a ciemna kawa – domy i wioski.
To naczynie z porcelany przedstawia jakieś wydarzenie, a Wojski wyraża jako historię polskiego sejmiku, na którym zebrała się szlachta, aby wybrać nowego marszałka. Na tej uczcie wybuchło pewne zamieszanie, jednak wśród burzliwej atmosfery ogłoszono obranego urzędnika.
Sadząc po tym, ile ciekawych rzeczy ukazywał arcyserwis, musiał się on „swym ogromnym kręgiem na kształt karetnego koła” pięknie prezentować na stole.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis arcyserwisu A.Mickiewicza

Serwis był wykonany z drogiego kruszcu. Istnieje podanie, że książę Radziwiłł nakazał ten wielki sprzęt zrobić w urzędzie w Wenecji i przyozdobić według „polskich upodobań”. Jednak zabrany czasu wojny szwedzkiej dostał się do dom...

Język polski

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jako epopeja romantyczna.

Epopeja romantyczna, która upodabnia się do powszechnego eposu bo zawiera inwokację. Utwór pisany trzynastozgłoskowcem podobnie do innych eposów barokowych. Konstrukcja narratora również podobna do tradycyjnego eposu choć w utworze Adama Mi...