Biografia Jana Brzechwy

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Z zawodu był prawnikiem, przede wszystkim zajmował się prawem autorskim. Był nie tylko poetą, ale także tłumaczem.

Większość swoich utworów poświęcił dzieciom i młodzieży. Nazywano go profesorem serdecznego śmiechu. Napisał wiele utworów satyrycznych. Wszystkie wiersze Jana Brzechwy są pełne dowcipu, humoru i fantazji. Niemałe znaczenie w jego utworach ma gra słów. Jego wiersze zna każde polskie dziecko. Są to między innymi: „Kaczka-dziwaczka”, „Sum”, „Na wyspach Bergamutach”, „Na straganie”, „Kwoka”, „Leń” i wiele innych.

„Akademia Pana Kleksa” jest pierwszą częścią trylogii o panu Kleksie. Część druga ma tytuł „Podróże Pana Kleksa”, trzecia – „Triumf Pana Kleksa”. Ze względu na niezwykłość bohatera uczniowie bardzo lubią tę lekturę. Interesujące są również filmy, które na podstawie utworu Brzechwy zrealizowano w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Ich reżyserem jest Krzysztof Gradowski, w roli pana Kleksa występuje Piotr Fronczewski.

Jan Brzechwa jest również autorem książki autobiograficznej pt. „Gdy owoc dojrzewa”. Opisuje w niej życie polskiej rodziny na Ukrainie na początku XIX wieku. Trudny okres dorastania młodego człowieka przypada na czasy w dziejach Rosji bardzo burzliwe (rewolucja 1905 r.)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Biografia Jana Brzechwy

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Z zawodu był prawnikiem, przede wszystkim zajmował się prawem autorskim. Był nie tylko poetą, ale tak...

Język polski

Jan Brzechwa biografia.

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898[1] w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) ? polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, m.in. Pan Kleks, Pchła Szachrajka, a ...