Biografia Jana Brzechwy

Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie. Naprawdę nazywał się Jan Lesman. Z zawodu był prawnikiem, przede wszystkim zajmował się prawem autorskim. Był nie tylko poetą, ale także tłumaczem.

Większość swoich utworów poświęcił dzieciom i młodzieży. Nazywano go profesorem serdecznego śmiechu. Napisał wiele utworów satyrycznych. Wszystkie wiersze Jana Brzechwy są pełne dowcipu, humoru i fantazji. Niemałe znaczenie w jego utworach ma gra słów. Jego wiersze zna każde polskie dziecko. Są to między innymi: „Kaczka-dziwaczka”, „Sum”, „Na wyspach Bergamutach”, „Na straganie”, „Kwoka”, „Leń” i wiele innych.

„Akademia Pana Kleksa” jest pierwszą częścią trylogii o panu Kleksie. Część druga ma tytuł „Podróże Pana Kleksa”, trzecia – „Triumf Pana Kleksa”. Ze względu na niezwykłość bohatera uczniowie bardzo lubią tę lekturę. Interesujące są również filmy, które na podstawie utworu Brzechwy zrealizowano w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Ich reżyserem jest Krzysztof Gradowski, w roli pana Kleksa występuje Piotr Fronczewski.

Jan Brzechwa jest również autorem książki autobiograficznej pt. „Gdy owoc dojrzewa”. Opisuje w niej życie polskiej rodziny na Ukrainie na początku XIX wieku. Trudny okres dorastania młodego człowieka przypada na czasy w dziejach Rosji bardzo burzliwe (rewolucja 1905 r.)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

biografia Jana Brzechwy

biografia Jana Brzechwy...

Język polski

Jan Brzechwa biografia.

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898[1] w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) ? polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, m.in. Pan Kleks, Pchła Szachrajka, a ...