Kulkę zawieszono na nici o długości /, zaczepionej na gwoździu wbitym w ścianę. Na linii pionowej przechodzącej przez punkt zaczepienia, w odległości l/2 od tego punktu, wbito w ścianę drugi gwóźdź. Kulkę odchylono tak, że nić przyjęła położenie poziom

Kulkę zawieszono na nici o długości /, zaczepionej na gwoździu wbitym w ścianę. Na linii pionowej przechodzącej przez punkt zaczepienia, w odległości l/2 od tego punktu, wbito w ścianę drugi gwóźdź. Kulkę odchylono tak, że nić przyjęła położenie poziome, i puszczono. Określ wysokość h, na którą wzniesie się kulka. Proszę o wskazówkę, a nie gotowe rozwiązanie :)
Odpowiedź

Wedle życzenia tylko wskazówka :P Przy opadaniu kulki do pionu zastosuj zasadę zachowania energii, aby wyznaczyć prędkość tuż przed skróceniem promienia obrotu. Podobnie przy wznoszeniu, dla wyznaczenia teoretycznej maksymalnej wysokości wzniesienia. Natomiast w momencie nagłego skrócenia promienia obowiązuje oczywiście zasada zachowania momentu pędu (dlaczego? ;) ) Dobrze się zastanów przed podaniem ostatecznej odpowiedzi :P Jak w rzeczywistości przebiega ruch kulki przy wznoszeniu?

Dodaj swoją odpowiedź