Prąd elektryczny, to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych (elektronów). Prąd elektryczny przepływający przez daną powierzchnię "S" charakteryzuje natężenie prądu "I" określone jako wielkość ładunku elektrycznego "q" przepływającego przez "S" w jednostce czasu (ogólnie I = q/t). Jako kierunek prądu elektrycznego przyjmuje się umownie kierunek przemieszczania się ładunku dodatniego. Praktyczną jednostką natężenia prądu elektrycznego jest amper (A), 1 A = 1C/s. Inną wielkością charakteryzującą prąd elektryczny jest gęstość prądu "j" (wielkość ładunku elektrycznego przepływającego w jednostce czasu przez jednostkową powierzchnię zorientowaną prostopadle do kierunku prądu). warunkiem koniecznym, aby prąd popłynął jest napięcie elektryczne "U". U - symbol napięcia elektrycznego. Napięcie elektryczne zależy od: - siły pola elektrycznego, - odległości punktów, między którymi istnieje napięcie elektryczne. Dzięki napięciu elektrycznemu pole sił elektrostatycznych (elektrycznych) jest zdolne do wykonania pracy przy przemieszczeniu ładunku elektrycznego z jednego punktu do drugiego. Przepływ ładunków (elektronów) jest możliwy dzięki pracy, jaką wykonuje pole sił elektrycznych przy jego przemieszczaniu. Im większy jest ładunek na źródle napięcia, tym silniejsze źródło pola elektrycznego, gdyż większa siła działa na ładunek w nim umieszczony, co wynika z prawa Coulomba. Im większa jest siła działająca na ładunek, tym większa praca sił pola przy tym samym przemieszczeniu ładunku. Wynika to z definicji pracy. Im większą pracę wykonują siły pola, tym większe jest napięcie elektryczne.
Opisz przepływ prądu w przewodnikach, jako ruch elektronów swobodnych. (krótko ale na temat do 10 zdań może być mniej tylko żeby było na temat).
Opisz przepływ prądu w przewodnikach, jako ruch elektronów swobodnych. (krótko ale na temat do 10 zdań może być mniej tylko żeby było na temat)....