Streszczenie aktu III "Zemsty".

Akt III
Rejent rozmawia z murarzem na temat przebiegu bójki. W wyniku jej napisał więc protokół, w którym chce uzyskać odszkodowanie od Cześnika za pobicie jego robotników i, chcąc oskarżyć go o napaść , usunąć z zamku, słania ludzi do fałszywych zeznań. Po napisaniu protokołu pojawia sie Wacław, który pod wpływem serdeczności ze strony ojca zwierza się ze swojej miłości do Klary i próbuje nakłonić go do zgody. Spotyka się jednak ze zdecydowaną odmową, ponieważ ma własne plany wobec przyszłości syna. Wyjawia, że zamierza Wacława połączyć węzłem małżeńskim z Podstoliną. Zrozpaczony Wacław traci resztkę nadziei. Po chwili w domu Rejenta pojawia sie Papkin z misja zlecona mu przez Cześnika. Jest najpierw niepewny i zastraszony, jednak ustępliwa oraz korna postawa Rejenta ośmiela go do butnego zachowania. W czasie pobytu Papkina zjawia się na wezwanie Rejenta, Podstolina. Chce porzucić dane słowo Cześnikowi i wyjść za Wacława, którego zna oraz kocha od studenckich lat.

Dodaj swoją odpowiedź