1. Ulga na złe długi umożliwia wierzycielom (podatnikom VAT) odzyskanie kwoty podatku należnego od danej czynności. Ulga ta dotyczy wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona - czyli gdy nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. 2. Wyłączenie stosowania odliczenia podatku stosujemy w przypadku: - sprzedaży, która została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi, - transakcji udokumentowanych fakturą, które nie podlegają opodatkowaniu lub są zwolnione od podatku; - sytuacji gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż; - przypadków gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością, c) potwierdzają czynności, mające na celu obejście przepisów, nieważne lub pozorne - w części dotyczącej tych czynności; - faktur, faktur korygujących wystawionych przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami, które nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego; - faktur, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze. 3. 50% podatku może podatnik odliczyć w przypadku użytkowania pojazdu na podstawie najmu, dzierżawy, leasingu, importu lub wytworzenia samochodów oraz nabycia lub importu części składowych. 4. 70zł 5. 24 sierpień 6. Do 25.06.2016 7. Usługi z zakresu dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz usług dystrybucji gazu.
Mam kilka zadań z podstaw księgowości, pomoże ktoś?
1. Czym się charakteryzuje ulga „na złe długi” ?
2. Jakie znasz wyłączenia stosowania odliczenia podatku?
3. W jakich sytuacjach powiązanych z pojazdami samochodowymi podatnik może odliczyć 50% podatku naliczonego?
4. Przedsiębiorstwo zakupiło meble biurowe na kwotę VAT-u w wysokości 385 zł, jednocześnie dokonało sprzedaży swoich produktów na kwotę VAT-u w wysokości 455 zł. Oblicz, jaką kwotę podatku VAT przedsiębiorstwo musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego.
5. Sprzedawca, zarejestrowany, jako mały podatnik w dniu 24 sierpnia sprzedał sprzęt AGD, zapłata nastąpi w ciągu 14 dni. Odpowiedz, w którym dniu (konkretna data) powstanie obowiązek podatkowy?
6. Jeśli towar został sprzedany i dostarczony do odbiorcy w miesiącu 5/2016, to, w jakim terminie należy rozliczyć podatek należny tytułem tej transakcji (złożenie deklaracji i opłata podatku)?
7. Od firm świadczących jakie usługi nie wymaga się uzyskiwania potwierdzenia otrzymania faktur korygujących?
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź