Z przystani A, znajdujacej sie nad rzeka płynaca z predkoscia v1=1km/h, wypływa w dół rzeki łódz motorowa z predkoscia v2=3km/h wzgledem wody. Z przystani B, znajdujacej sie w dole rzeki w odległosci s0=2km od A, wypływa także łódz motorowa z predkoscia v

Z przystani A, znajdujacej sie nad rzeka płynaca z predkoscia v1=1km/h, wypływa w dół rzeki łódz motorowa z predkoscia v2=3km/h wzgledem wody. Z przystani B, znajdujacej sie w dole rzeki w odległosci s0=2km od A, wypływa także łódz motorowa z predkoscia v3=5km/h w kierunku przystani A. Jak daleko od przystani A łodzie sie spotkaja?
Odpowiedź

policzmy prędkości wypadkowe (po uwzględnieniu prędkości wody w rzece) Vwyp łodzi płynącej z A: V₄=V₂+V₁=3km/h+1km/h=4km/h Vwyp łodzi płynącej z B: V₅=V₃-V₁=5km/h-1km/h=4km/h Prędkości wypadkowe są równe, więc można się domyślić, że spotkają się w połowie, a wiec 1km od A, ale żeby zadanie było rozwiązane, to trzeba to obliczyć: V=s/t t=s/V V=V₄+V₅=4km/h+4km/h=8km/h s=2km t=(2km)/(8km/h)=(1/4)h czyli spoktają się po t=1/4 h, a zatem w odległość od A równej drodze pokonanej przez łodź płynącą z A w czasie t, a zatem: V=s/t s=Vt s=V₄*t=4km/h*(1/4)h=1km a zatem moje przypuszczenia okazały się słuszne - odp. brzmi 1km. "Beatus, qui prodest, quibus potest." Pozdrawiam M.Y.

Dodaj swoją odpowiedź