w pustyni i w puszczy to powieść historyczna b) podróżniczo-przygodowa c) fantastyczna d) obyczajowa 2. W którym kraju rozpoczyna się akcja powieści? a) Polska b) Anglia c) Egipt d) Sudan 3. Z jakiego powodu Staś i Nel zostali porwani? a) dla o

w pustyni i w puszczy to powieść historyczna b) podróżniczo-przygodowa c) fantastyczna d) obyczajowa 2. W którym kraju rozpoczyna się akcja powieści? a) Polska b) Anglia c) Egipt d) Sudan 3. Z jakiego powodu Staś i Nel zostali porwani? a) dla okupu b) na wymianę za jeńców c) na handel d) z zemsty 4. Kto uratował życie Stasiowi, gdy odzyskał swoją strzelbę? a) Idrys b) Gebhr c) Chamis d) Saba 5. Dlaczego Staś nie chciał przyjąć wiary Mahdiego? a) nie znał jej b) bał się c) nie odpowiadała mu c) nie chciał zaprzeć się swojej wiary 6. W jakich okolicznościach Staś i Nel uwolnili się od po¬rywaczy? a) uciekli b) uwolnili ich Beduini c) zamieniono ich na dzieci Fatmy d) Staś zastrzelił Gebhra i Chamisa 7. Jakie zwierzę zastrzelił Staś na początku samodzielnej wędrówki? a) lwa b) tygrysa c) antylopę d) krokodyla 8. Z jakiego powodu Staś uratował słonia? a) na prośbę Kalego b) na prośbę Nel c) aby mieć dużo mięsa d) aby mieć środek transportu 9. W jakich okolicznościach Staś zdobył chininę? a) otrzymał w obozie chorych na śpiączkę b) kupił od karawany Beduinów c) znalazł ostatnie zapasy d) otrzymał od umierającego Francuza 10. W jakim kierunku przemieszczali się Staś i Nel? a) na północ b) na południe c) na wschód d) na zachód 11. Jakiej rasy był Saba? a) mastyf b) doberman c) bernardyn d) sznaucer 12. Co to jest zeriba? a) rodzaj strzelby b) taniec murzyński c) roślina jadalna d) ogrodzenie z gałęzi cierniowych 13. Wyjaśnij krótko znaczenie wyrazów: a) oaza — …………………………… b) karawana - …………………………… c) fatamorgana — ……………………………. d) dromader — ……………………………. 14. Jakie lekarstwo było najcenniejsze podczas wędrówki Stasia i Nel? a) aspiryna b) penicylina c) jodyna d) chinina 15. Jakie zdanie napisał Staś na latawcach? A. „Jesteśmy o tydzień drogi od Nilu” B. „Pomóżcie nam, zostaliśmy porwani” C. „Jesteśmy o miesiąc drogi na wschód” D. żadna wypowiedź nie jest prawidłowa 16. Kto znalazł latawiec dzieci? A. geograf Linde B. Nasibu C. Glen i Clary D. Rawilson i Tarkowski 17. Jak brzmiały słowa Kalego: A. „Dobry uczynek – to Kali zjeść lwa, zły uczynek – to lew zjeść Kalego.” B. „Dobry uczynek – to Kali zabrać komuś krowę, zły uczynek – to ktoś Kalemu zabrać krowę” C. „Dobry uczynek – to Kali zabić, zły uczynek – ktoś zabić Kalego.” D. „Dobry uczynek – Kali szybko uciekać, zły uczynek – to złapać Kalego.” 18. Plemiona Wa-hima i Samburu żyły ze sobą: A. w przyjaźni B. w niezgodzie C. nie znały się D. były sobie obojętne 19. „Kraków” w utworze to: A. miasto na północy Polski B. wąwóz C. dolina D. nazwa drzewa
Odpowiedź

1.d,2.c,3.d,4.c,5.b,6.d,7.d,8.d,9.b,10.d,11.c,12.c,13.a oaza:może w którym jest czysta woda,14.a,15.d,16.d,17.a,18,d,19,a.         Myślę , że pomogłam:)

1 b  2 b 3a 4--- 5c 6a 7a 8b 9d 10_____ 11b 12d 13---- 14d 15a 16---- 17a 18b 19a.       Hyba

Dodaj swoją odpowiedź