Beskid Śląski
PLAN PRACY
1. Lokalizacja krainy
2. Charakterystyka warunków naturalnych
- Ukształtowanie powierzchni
- Budowa geologiczna i surowce naturalne
- Świat organiczny
- Klimat
- Gleby
- Stosunki wodne
3. Ludność
- Główne cechy demograficzne poszczególnych gmin
- Bezrobocie
4. Charakterystyka gospodarki
1. LOKALIZACJA KRAINY.
Beskid Śląski (513.45) jest mezoregionem, wchodzącym w skład makroregionu Beskidów Zachodnich (513.4-5), które należą do podprowincji Zewnętrznych Karpat Zachodnich (513), prowincji Karpat Zachodnich (51), podobszaru Karpat (5) i obszaru Europy Zachodniej.
Beskid Śląski rozpościera się pomiędzy doliną Olzy i Przełęczą Jabłonkowską na zachodzie, Przełęczą Koniakowską na południu, doliną Soły, Kotliną Żywiecką i Bramą Wilkowicką na wschodzie i opada na północ w kierunku Pogórza Śląskiego. Otaczają go krainy: na północy Pogórze Śląskie (513.32), na wschodzie Kotlina Żywiecka (513.46) i Beskid Żywiecki (513.511), na zachodzie Beskidy Morawsko-Śląskie (513.44) i Pogórze Morawsko-Śląskie (513.31), które znajdują się na terytorium Czech.
Pod względem podziału administracyjnego Beskid Śląski leży na terenie powiatu cieszyńskiego, do którego należą gminy: Ustroń, Wisła, Brenna i Istebna oraz częściowo na terenie powiatu bielskiego, do którego należy Gmina Szczyrk.
2. CHARAKTERYSTYKA WARUNKÓW NATURALNYCH.
UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNI.
Beskid Śląski tworzą dwa południkowe pasma górskie, rozdzielone doliną Wisły. Wschodnie pasmo Baraniej Góry (1220m) jest znacznie wyższe i ma boczne ramiona. Ku północy ciągnie się ramię do Malinowskiej Skały (1152m), gdzie dzieli się na prawą odnogę ze Skrzycznym (1257m) i lewą skierowaną ku północy do pasma Klimczoka (1117m). Drugie pasmo górskie to pasmo Czantorii (995m). Jest to pasmo wododziałowe między dorzeczem Wisły i Olzy. Od szczytu Kiczory (990m) przez Stożek (978m) do Czantorii pasmo stanowi granicę polsko-czeską. Na wschód od pasma Czantorii, skierowane ku północy, leży pasmo Równicy, na krańcu którego znajduje się miejscowość Ustroń.
Na terenie Beskidu Śląskiego znajdują się następujące przełęcze i szczyty górskie: Przełęcz Jabłonkowska (551m), Przełęcz Zwardońska (ok. 690m), Przełęcz Kubalonka (761m), Sołowy Wierch (848m), Pochodzita (894m), Karolówka (931m), Barania Góra (1220m), Malinowska Skała (1152m), najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne (1257m), Klimczok (1117m), Równica (884m), Wielka Czantoria (995m), Stożek (978m), Kiczora (990m).
BUDOWA GEOLOGICZNA I SUROWCE NATURALNE.
Beskid Śląski budują masywne piaskowce godulskie i istebniańskie. Natomiast w części południowej góry zbudowane są z fiszu magurskiego.
Występują tu złoża kruszyw mineralnych: piaskowców, wapieni i kruszyw naturalnych. Największe znaczenie surowcowe mają piaskowce godulskie.
Na tym terenie występują ich dwa rodzaje:
- Godulskie dolne wydobywane w kamieniołomie Obłaziec-Gahura w Wiśle,
- Godulskie środkowe wydobywane w dwóch kamieniołomach w Brennej.
Na terenie gm. Ustroń występują wody mineralne, które pozyskuje się z dwóch odwiertów:
Odwiert U-3 – 11,4% - woda hipotermalna 27,8C, chlorkowo-sodowo-wapniowa, bromkowa, jodkowa, żelazista, borowa, radoczynna;
Odwiert U-3A – 12,73% - woda hipotermalna 32,8C chlorkowo-sodowo-wapniowa, bromkowa, jodkowa, borowa, radoczynna.
ŚWIAT ORGANICZNY.
Cały teren Beskidu Śląskiego został uznany za park krajobrazowy. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego graniczy od wschodu z Parkiem Krajobrazowym Beskidu Małego i Żywieckim Parkiem Krajobrazowym.
Na terenie Beskidy Śląskiego można wyróżnić dwa piętra klimatyczno-roślinne: pogórskie w dolinach i na niższych stokach oraz regla dolnego na wzniesieniach. Urozmaicony krajobraz Beskidu Śląskiego charakteryzują wielkie połacie lasów poprzerywane polanami, łąkami, polami uprawnymi, osiedlami i przysiółkami. Do najbardziej widokowych należy pasmo graniczne Czantorii i Stożka oraz szczyt Baraniej Góry.
Beskid to także rejon o wyjątkowo bogatym i zróżnicowanym środowisku naturalnym. Wśród fauny beskidzkiej występuje jeleń, sarna, kuna, dzik, borsuk, lis, zając. Od niedawna z powodzeniem próbuje się odnowić stanowiska bobra. W rezerwacie przyrody na Baraniej Górze znajdują się siedliska rzadkich i ściśle chronionych ptaków: cietrzewia i głuszca. Na zboczach gór można spotkać popularnego padalca, salamandrę, zaskrońca i żmiję. Przez Szczyrk płynie rzeka Żylica, która jest lewobrzeżnym dopływem Soły, a jej źródła znajdują się na stokach Malinowskiej Skały. W Żylicy występują pstrągi i lipienie.
Na terenie Beskidu Śląskiego występują liczne rośliny: będące pod ochroną kwiaty, zioła i trawy oraz przede wszystkim drzewa: świerki istebiańskie (na terenie gm. Wisła prowadzony jest regionalny bank genów świerka rasy istebiańskiej, założone jest archiwum potomstw 45 drzewostanów nasiennych, tzw. „świerki rodowodowe”), dęby, jawory, cisy, buki, jodły, klony, jesiony i modrzewia.
Utworzono kilka rezerwatów przyrody: „Barania Góra” (386ha), porośnięta lasem jodłowo-bukowym, stanowiącym resztki pierwotnej puszczy karpackiej i posiadająca najpiękniejsze okazy starodrzewu, „Stok Szyndzielni” (55ha) z lasem bukowym, jaworem, jodłą i świerkiem, „Tuł” pod Czantorią ze stanowiskiem storczyków. Wodny rezerwat „Wisła” został utworzony w celu zachowania w stanie naturalnym obszaru źródliskowego „królowej polskich rzek” - Wisły. Obejmuje potoki Czarnej i Białej Wisełki, które są położone na północno - zachodnim stoku Baraniej Góry na wys. 1106 m n.p.m. Teren źródliska Czarnej Wisełki to obszar leśny o dość znacznej powierzchni, potok tworzą licznie tu wypływające źródełka zwane „wykapami”. Biała Wisełka powstaje z wielu bijących pod skała małych źródełek. Szczególnie piękne są wodospady w dolinie Białej Wisełki, największe w Beskidzie Śląskim, od 1987 roku nazwane Kaskadami Rodła.
Potoki Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka objęte są rezerwatem pstrąga potokowego.
Na terenie gm. Brenna projektuje się pięć nowych rezerwatów:
- Las „Sojka”,
- „Park ekologiczny w Dolinie Wapienicy”,
- „Lipowski Groń”,
- „Bucznik”,
- „Klimczok”,
oraz pięć pomników przyrody:
- drzewa pojedyncze: dąb w Górkach Wielkich (wiek ok. 600 lat),
dąb w Górkach Małych,
- grupy drzew: dęby w Górkach Wielkich (wiek 200-250 lat),
- aleja dębowo-lipowa w Górkach Wielkich (wiek ok. 150-200lat),
- Jaskinia na Trzech Kopcach – pod szczytem Trzech Kopców na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się największa jaskinia w Beskidach o długości ponad 260 m korytarzy. Jaskinia utworzyła się w piaskowcu godulskim. W niektórych jej miejscach spotyka się na ścianach utwory w kształcie grzybów, będące prawdopodobnie naciekami kalcytowymi. Są one w jaskiniach Beskidów zjawiskiem wyjątkowym. Temperatura w głębi jaskini wynosi około 6,5 0C. Wejście do jaskini utworzyło się niedawno (przed czterdziestu laty) i tworzy je lej o głębokości 5 m (studzienka). Znalazł ją i opisał w 1949 r. A. Jasiewicz. Korytarze są wąskie wypełnione rumoszem, z trzema większymi komorami. Zimowymi mieszkańcami jaskini są nietoperze: nocki wąsatki, gacki wielkouche i podkowce małe, dla których jest to najwyższe znane dotąd stanowisko w Polsce. Jaskinia jak dotychczas jest dostępna dla speleologów.
Do osobliwości przyrodniczych Beskidu należą również formacje skalne, tzw. grzyby skalne przy szlaku ze Stożka na Kiczory i tzw. skałki na Kobylej przy szlaku z Wisły Dziechcinki na Stożek.
KLIMAT.
Klimat Beskidu Śląskiego charakteryzuje się dużymi opadami atmosferycznymi (do 1200 mm rocznie) i dużym zaśnieżeniem w miesiącach zimowych. Największy wpływ na kształtowanie się pogody wywierają masy powietrza polarno-morskiego z przeważającym wiatrem zachodnim. Temperatura powietrza obniża się wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. stopniowo ku południowemu wschodowi. Średnia roczna temperatura waha się od 5,4 0C w partiach grzbietowych Beskidów do 8,5 0C w dolinie Olzy. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, zaś najchłodniejszym styczeń.
Istotnym czynnikiem klimatycznym jest silny wiatr, który jest łagodzony przez otaczające góry. W porze wiosny i jesieni dokuczliwy jest wiatr typu halnego, który źle wpływa na samopoczucie. Szczególnie korzystnymi cechami klimatu są: czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca. Łagodzi również wyczerpanie nerwowe. Oczywiście poza okresami, kiedy wieje wiatr halny.
GLEBY.
Na terenie Beskidu Śląskiego przeważają gleby mało urodzajne, głównie bielice, gleby bielicowo-brunatne, gleby bagienne, rędziny, gleby górskie oraz tzw. gleby początkowego stadium rozwoju. Jednocześnie gleby z tego rejonu są glebami ciężkimi (ponad 90% gruntów ornych) i w większości posiadają odczyn kwaśny.
STOSUNKI WODNE.
W Beskidzie Śląskim bierze początek najdłuższa rzeka Polski, płynąca do Bałtyku - Wisła. Do zlewni Dunaju, na południe wypływa mająca tu swój początek Czadeczka. Stąd obok działu wodnego Wisła - Odra, przebiega również europejski dział wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Wschodnia część powiatu cieszyńskiego (ok. 2/3 powierzchni) należy do dorzecza Wisły, zaś zachodnia i południowa są odwadniane przez Olzę do Odry. Niewielki obszar na południu zasila w wodę rzekę Dunaj.
Wisła bierze swój początek na zachodnim stoku Baraniej Góry, położonego na terenie Gminy Wisła. Źródło Wisły jest źródłem zwietrzelinowo-skalnym o obfitej wydajności. Na terenie powiatu znajduje się odcinek Górnej Wisły od źródeł do zbiornika Goczałkowice. Drugą co do wielkości rzeką przepływającą przez ten obszar jest Olza wpadająca do Odry.
3. LUDNOŚĆ.
Na terenie Beskidu Śląskiego położonych jest pięć dużych miejscowości, pełniących funkcję gmin: Istebna, Wisła, Brenna, Ustroń i Szczyrk oraz kilka małych miejscowości, takich, jak: Koniaków, Jaworzynka, Kamesznica, a także niedużych wsi, liczących zaledwie po kilka gospodarstw.
GŁÓWNE CECHY DEMOGRAFICZNE POSZCZEGÓLNYCH GMIN:
Gmina Brenna (według danych GUS z 2001r.):
Powierzchnia gminy: 96 km2 (w tym 63,5% stanowią lasy)
Pracujący ogółem: 864 osoby,
Pracujące kobiety: 506 osób,
Ludność wg faktycznego miejsca zamieszkania:
- mężczyźni: 4 708 osób,
- kobiety: 4 729 osób.
Gmina Ustroń (według danych GUS z 2001r.):
Powierzchnia gminy: 59 km2 (w tym 44,7% stanowią lasy)
Pracujący ogółem: 6 123 osoby,
Pracujące kobiety: 3 139 osób,
Ludność wg faktycznego miejsca zamieszkania:
- mężczyźni 7 508 osób,
- kobiety 8 465 osób.
Gęstość zaludnienia: 263 osoby/km2
Struktura ludności w przedziale wiekowym:
- do 18 roku życia: 3198 osób,
- w wiek produkcyjnym: 9770 osób,
- powyżej wieku produkcyjnego: 2546 osób.
Ruch naturalny:
- Małżeństwa: 139,
- Urodzenia: 137 dzieci,
- ur. Dziewczynki: 73,
- ur. Chłopcy: 64,
- Zgony: 154 osoby,
- Zameldowania: 204,
- Wymeldowania: 223.
Gmina Wisła (według danych GUS z 2001r.):
Powierzchnia gminy: 110 km2 (w tym 75% stanowią lasy) jest największą gminą powiatu cieszyńskiego.
Pracujący ogółem: 1 933 osoby,
Pracujące kobiety: 1 086 osób,
Ludność wg faktycznego miejsca zamieszkania:
- mężczyźni: 5 713 osób,
- kobiety: 6 146 osób.
Miasto Wisła liczy niespełna 12 tys. mieszkańców, a jej najbardziej znanym obywatelem jest mistrz w skokach narciarskich – Adam Małysz.
Specyficzną cechą Wisły jest wielowyznaniowość. Dominuje wyznanie protestanckie (Kościół Ewangelicko-Augsburski, 50%), katolicy (30%), resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego, Ruch Stanowczych Chrześcijan. Na terenie miasta znajduje się 5 świątyń ewangelickich, 5 kościołów katolickich, 4 świątynie innych wyznań.
Gmina Istebna (według danych GUS z 2001r.):
Powierzchnia gminy: 84 km2 (w tym 55,8% stanowią lasy)
Pracujący ogółem: 1 036 osób,
Pracujące kobiety: 671 osób,
Ludność wg faktycznego miejsca zamieszkania:
- mężczyźni: 5 703 osoby,
- kobiety: 5 672 osoby.
Gmina Szczyrk (według danych GUS z 2001r.):
Powierzchnia gminy: 39 km2
Pracujący ogółem: 810 osób,
Pracujące kobiety: 441 osób,
Ludność wg faktycznego miejsca zamieszkania:
- mężczyźni: 2 711 osób,
- kobiety: 2 886 osób.
Według opracowania własnego Gminy Szczyrk na podstawie danych GUS, charakterystyka demograficzna przedstawia się następująco:
Liczba ludności Szczyrku w latach:
2000 – 5649 osób,
2001 – 5686 osób,
2002 – 5709 osób.
Prognoza liczby ludności:
2003 – 5732 osoby,
2004 – 5754 osoby,
2005 – 5777 osób,
2006 – 5800 osób,
2016 – 6027 osób.
Zagęszczenie ludności (osoby na km2 ):
1999 - 144,13 osób,
2000 - 144,59 osób,
2001 - 145,53 osób,
2002 - 145,94 osób.
BEZROBOCIE.
Na terenie powiatu cieszyńskiego od roku 2000 wzrosła liczba bezrobotnych. Rok ten był okresem najwyższego w dziesięcioleciu poziomu bezrobocia. Jego rozmiary dwukrotnie przekroczyły stan odnotowany w latach 1991-1992, a prawie trzykrotnie – poziom z roku 1997. Głównymi przyczynami wzrostu bezrobocia na przestrzeni 2000 roku było:
- osłabienie koniunktury gospodarczej w powiecie,
- likwidacja małych jedno lub kilku osobowych prywatnych firm,
- upadek handlu przygranicznego,
- wygaśnięcie umów o pracę zawieranych na czas określony,
- napływ osób pracujących w „szarej strefie” rynku pracy,
- wejście na rynek pracy młodzieży z wyżu demograficznego.
Najwyższy poziom bezrobocia liczony liczbą bezrobotnych przypadających na 1000 mieszkańców ma miejsce w gminie Gminie Brenna – 53,19. Najniższy poziom bezrobocia występuje natomiast w Gminie Ustroń – 40,94.
Na terenie powiatu cieszyńskiego poziom liczby bezrobotnych przypadających na 1000 mieszkańców wynosił 47,41 i był zdecydowanie niższy od średniej dla kraju (67,60).
Analiza sytuacji na rynku pracy w Powiecie Cieszyńskim pozwala przypuszczać, że kolejne lata będą jeszcze trudniejsze od poprzednich. Bezrobocie będzie wzrastać, co wiąże się z kolejną fazą restrukturyzacji przemysłu górniczego, hutniczego i PKP, z prywatyzacją przedsiębiorstw oraz następnym etapem wdrażania reformy zdrowia, oświaty i przekształceniami w rolnictwie.
Pod względem poziomu wykształcenia wśród zarejestrowanych bezrobotnych na terenie pow. cieszyńskiego, najliczniejszą grupą bezrobotnych są osoby z wykształceniem zawodowym (44%) oraz podstawowym i niepełnym podstawowym (26,95%). Znaczącą grupą są także osoby posiadające wykształcenie policealne i średnie zawodowe – 21%. Osoby z wykształceniem wyższym to 2,5% wszystkich bezrobotnych.
4. CHARAKTERYSTYKA GOSPODARKI.
Pięć gmin leżących na terenie Beskidu Śląskiego (Istebna, Brenna, Ustroń, Wisła, Szczyrk) należy do kategorii gmin typowo turystycznych. Turystyka jest tu najlepiej rozwiniętą działalnością i przynosi największe dochody.
Doskonale rozwinęła się sieć schronisk górskich, hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i gospodarstw agroturystycznych, a także ośrodków uzdrowiskowych. Jako wspomagające turystykę rozwinęły się: handel, gastronomia – liczne restauracje, kawiarnie, bary oraz transport, usługi, produkcja wyrobów i pamiątek. Turyści przyjeżdżający tu na wypoczynek mają do dyspozycji wiele atrakcji. Czekają na nich setki kilometrów tras turystycznych. Latem pieszych i rowerowych o różnej skali trudności, otwarte baseny kąpielowe, liczne korty tenisowe, boiska sportowe, przejażdżki konne. Przygotowano również ścieżki dydaktyczne. Zapoznają one turystów z walorami przyrodniczymi, zwracają uwagę na osobliwości przyrodnicze, zarówno geologiczne, jak botaniczne oraz pokazują wpływ człowieka (pracę leśnika) na wygląd i funkcjonowanie biocenoz leśnych.
Zimą przygotowuje się liczne trasy narciarskie, tory saneczkowe, wyciągi i skocznie narciarskie. Niektóre stoki narciarskie są oświetlone, co umożliwia korzystanie z nich po zmroku.
Szczyrk posiada największą w Polsce ilość wyciągów narciarskich (blisko 50) i największą ilość tras narciarskich (ponad 60 km), w tym 2 trasy FIS.
Wielbiciele zabytków architektonicznych także znajdą tu interesujące miejsca do zwiedzania.
Na terenie Gminy Brenna znajdują się:
- Kościół Parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XVIII w,
- Kościół Parafialny p.w. św. Jana Nepomucena z 1937 r.
Na terenie Gminy Istebna:
- Kościół p.w. Dobrego Pasterza z 1794r.
- Drewniany Kościółek św. Krzyża z 1770r. (poniżej Przełęczy Kubalonka),
- Kościół p. w. św. Bartłomieja z 1900r. w Koniakowie,
- Kurna Chałupa Kawuloków z 1863r.
Na terenie Gminy Ustroń:
- Kościółek drewniany p.w. św. Anny z 1769r.,
- Kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba z 1835r.,
- Kościół Parafialny p. w. św. Klemensa z 1788r.,
- Kamienny ołtarz z XVII w. na Równicy, miejsce kultu, zgromadzeń i odprawiania nabożeństw przez protestantów w czasie prześladowań religijnych,
- Budynek dawnej huty Klemens 1772-1897, obecnie siedziba Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa.
Na terenie Gminy Wisła:
- Kościół ewangelicko-augsburski z 1838r.
- Kościół rzymsko-katolicki p. w. NMP z 1865r.
- Muzeum Beskidzkie w budynku z XVII w.
- Chałupa Kocyana - regionalna chata góralska.
- Drewniany zameczek Habsburgów obecnie siedziba PTTK, z końca XIXw., przeniesiony w 1987r. z Polany Przysłop do centrum Wisły.
- Zameczek byłego prezydenta RP Mościckiego na stoku góry Zadni Groń, z 1931 r.
Ze względu na ruch turystyczny dobrze rozwinęła się komunikacja autobusowa – w tym prywatne busy, oraz kolejowa.
Miejscowość Koniaków znana jest ze swych wyrobów koronczarskich, przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport. Koniakoskie koronczarki słynne były ze swych obrusów i serwet. Ostatnio jednak przestawiły się na wytwarzanie bielizny koronkowej, która cieszy się niezwykłą popularnością i jest dość kosztowna.
Natomiast w Brennej funkcjonuje stadnina koni huculskich, skąd prowadzi szlak górskich wycieczek w siodle ciągnący się po obu stronach granicy. Na stoku Równicy w Ustroniu znajduje się ośrodek lotniarstwa, gdzie mogą spędzić czas miłośnicy tego sportu.
Na terenie Beskidu Śląskiego powołano w 1994 roku Leśny Kompleks Promocyjny o nazwie „Lasy Beskidu Śląskiego”. Jego celem jest promocja nowego modelu leśnictwa oraz doskonalenie gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych. Nadleśnictwo Wisła obejmuje lasy położone na terenie miasta Wisła i Gminy Istebna. Lasy te należały do książęcej rodziny Habsburgów, administracyjnie wchodziły w skład tzw. Komory Cieszyńskiej do 1919 roku. Następnie stały się własnością państwową. Dopiero wtedy rozpoczęto racjonalną gospodarkę drzewostanem, ograniczając pozyskiwanie drewna.
Nadleśnictwo Wisła gospodaruje na powierzchni 8810 ha i prowadzi nadzór nad 3834 ha lasów niepaństwowych. Na terenie Nadleśnictwa znajdują się znane w całej Europie drzewostany nasienne. Tu również znajduje się bank genów świerka rasy istebiańskiej, o którym pisałam wyżej. Miejscowy ekotyp świerka jest jednym z najcenniejszych w Europie. Pozyskuje się tu również surowiec rezonansowy na instrumenty muzyczne.
Największymi firmami działającymi na terenie Gminy Ustroń są m.in.: Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno-Hydrologicznego INŻBUD s.c., Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe „Unitrans”, Wytwórnia Naturalnych Wód Mineralnych „Ustronianka”, Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” S.A., F.P.UH Mokate.
W Gminie Istebna swoją siedzibę ma LYS Fusion Poland - Polsko-Francusko - Amerykańska firma produkująca materiały z tworzyw sztucznych do samochodów.
Jednak gminy Wisła, Ustroń, Istebna, Brenna i Szczyrk to przede wszystkim gminy turystyczne, które można nawet określić mianem zagłębia turystycznego.
Beskid Śląski, na terenie którego gminy te są położone, to doskonałe miejsce do letniego, ale szczególnie zimowego wypoczynku. Do rekreacji, do uprawiania turystyki czynnej: rowerowej, konnej i pieszej po licznych szlakach, na których uważny i cichy turysta może spotkać dzikich mieszkańców parku krajobrazowego i podziwiać przepiękne widoki, roztaczające się z górskich szczytów. Można tu przyjechać nawet na rodzinny wypad sobotnio-niedzielny. Zaliczyć wejście na Baranią Górę, aby zobaczyć źródła Wisły, a na noc zatrzymać się w jednym z licznych hoteli czy pokoi do wynajęcia, na przykład w Wiśle – rodzinnym mieście Adama Małysza.
Beskid Śląski to jeden z tych terenów, których wielbiciele turystyki górskiej, a przede wszystkim narciarstwa i innych sportów zimowych po prostu muszą odwiedzić.
BIBLIOGRAFIA
1. J. Kondracki „Geografia regionalna Polski”, PWN Warszawa 1980;
2. J. Kondracki „Geografia fizyczna Polski”, PWN Warszawa 1980;
3. Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. „Profil społeczno-gospodarczy powiatu cieszyńskiego”, Kraków 2001;
4. Praca zbiorowa pod redakcją naukową M. I. Mileskiej „Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski”, PWN Warszawa 1983;
5. Serwisy internetowe:
http://www.istebna.pl/
http://www.wisla.pl/
http://www.brenna.org.pl/
http://www.ustron.pl/
http://www.szczyrk.pl/
http://www.gminy.pl
http://www.powiat.cieszyn.pl/