W jaki sposób Władysław Broniewski nawiązuje do ballady Mickiewicza w wierszy pt. "Ballady i romanse"?

Władysław Broniewski w wierszu "Ballady i romanse" cytuje słowa (choć zamierza interpunkcję) z utworu Adama Mickiewicza "Romantyczność" :
"Słuchaj, dzieweczko! Ona nie słucha...
To dzień biały, to miasteczko..."
W ten sposób poeta rozpoczyna opowieść o tragicznych losach Ryfki, trzynastoletniej dziewczynki, którą dotknęły okropności wojny. Jak u Mickiewicza "nie ma żywego ducha". Tu jednak to stwierdzenie nabiera nowego sensu. W "Romantyczności" wprowadzało tajemniczy nastrój, w "Balladach i romansach" wmaga obraz ruin pustki i samotności, na jaką skazane jest dziecko. (Świat dziewczynki nie jest światem romantyków, gdzie najważniejsze było uczucie, wiara i intucja.Ryfka straciła rodziców, sama musi starać się przeżyć, opinie za to, że jest Żydowską).
Wydaję mi się, że Broniewski słowami Mickiewicza chce podkreślić, że to, co się dzieje wokół, zagłada, strach, rozpacz i ból, nie powinno dotykać dzieci, które nie zdążyły poznać, czym jest radosne szczęśliwe dzieciństwo.