Opis obrazu „Sąd Parysa” P. P. Rubensa

Obraz pt. „Sąd Parysa”, znajdujący się w podręczniku, został namalowany przez flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa w 1639 roku. Temat obrazu jest jak najbardziej zgodny z tytułem. Autor w stworzeniu dzieła wykorzystał technikę oleju na płótnie.

Na pierwszym planie od razu rzucają się w oczy postacie kobiet. Są to trzy boginie greckie: Atena, Afrodyta i Hera. Pierwsza od lewej to bogini wiedzy, mądrości oraz patronka wojowników Atena. U jej stóp leży zbroja greckiego wojownika (napierśnik, tarcza i hełm) - jeden z najbardziej charakterystycznych atrybutów tej bogini. Wzięło się to z tego, że wielu z wielkich wojowników greckich często przyzywało Atenę, by pomogła im w boju. Na prawo od zbroi można natomiast zauważyć sowę – wskazującą na wielką mądrość i wiedzę bogini. Kolejna kobieta, stojąca po środku, to Afrodyta - grecka bogini miłości i piękna. Przy niej zauważamy Erosa – boga miłości, przedstawionego jako uskrzydlonego chłopca ze strzałą i łukiem, syna Aresa i właśnie Afrodyty. Bogini trzyma też szatę w kolorze czerwonym, który uznawany jest za symbol miłości, podkreśla kobiecość i kontrastuje z bielą jej ciała. Ostatnią po prawej postacią jest Hera – żona Zeusa, bogini nieba i patronka kobiet. Nad jej ramieniem widzimy ptaka poświęconego Herze, jakim jest paw. Upamiętnia on Argosa – stuokiego sługę zazdrosnej o męża bogini, który został na rozkaz Zeusa zabity. O królewskości Hery świadczy również zdobiona szata, którą trzyma w ręku i złota korona na głowie. Twarze wszystkich kobiet są rozświetlone, zwrócone w kierunku złotego jabłka niezgody. Na pierwszym planie autor również uwiecznił postacie dwóch mężczyzn: Parysa i Hermesa. Parys został przedstawiony jako pasterz, o czym świadczy jego strój oraz laska pasterska i pies. Młodzieniec był synem królewskiej pary, jednak jak wiemy z mitologii greckiej, początkowo był pod opieką pasterza Angelusa, dlatego wykonywał pracę taką, jaką jego opiekun. Wzrok Parysa jest zwrócony na kobiety, jest zamyślony. Paradoksalnie jest przedstawiony z boku, w bardzo ciemnej tonacji mimo tego, iż moim zdaniem jest on kluczową postacią w tym konflikcie i powinien być przedstawiony w centrum. Za nim stoi z kolei Hermes - bóg złodziei i kupców. Bóg ten był również posłańcem bogów, o czym świadczą skrzydlaty hełm i skrzydła przyczepione do nóg. Atrybutem Hermesa był również kaduceusz – laska ozdobiona dwoma splecionymi wężami i skrzydłami, będąca oznaką herolda. Bóg ten trzyma również złote jabłko niezgody – przyczynę tego spotkania. Twarz Hermesa wydaje się być zamyślona.

Na dalszym planie widać owce pasące się na łące, kilka drzew, jakieś pagórki. Jak wiemy z mitologii jest to stok Idy w Triadzie. Niebo jest ciemne, zachmurzone, widać jednak przebłyski promieni słonecznych.
Gdyby nie postaci kobiet po prawej stronie obrazu, można by powiedzieć, że obraz jest w ciemnej, ale ciepłej tonacji, jako przykład mogę podać odcienie miedzi, brązu, w których przedstawiony jest Hermes. Jednak kobiety przedstawione na tym obrazie bardzo kontrastują z reszta dzieła. Biel ich ciał jest raczej zimna, wręcz rażąca, ale też przykuwająca wzrok. Nastrój dzieła jest podniosły. Każdy z niecierpliwością czeka na wyrok Parysa. Każda z bogiń chciałaby otrzymać miano najpiękniejszej, które przypadnie jednak tylko jednej.

Peter Paul Rubens wykonał dzieło w epoce baroku. Świadczą o tym takie cechy jak: wybujałość, żywiołowość, niepokój i zmysłowość, które są najbardziej charakterystyczne dla tej epoki. W dziełach o tematyce mitologicznej Rubens wyraźnie podkreślał obfitość kształtów człowieka, oznaczające jego zdrowie i siłę. Styl ten stał się jednym z synonimów malarstwa barokowego, a Rubens najwybitniejszym malarzem tej epoki.

Obraz ten nie robi na mnie najlepszego wrażenia. Chociaż barwy są nieźle dobrane, to sposób przedstawienia postaci nie podoba mi się w ogóle. „Pełne” kształty Rubensowskie są według mnie trochę przesadzone. Moim zdaniem styl ten nie odzwierciedla piękna, a zwraca uwagę na mankamenty kobiecej urody. Obfite kształty przedstawione przez Rubensa nie miałyby szans na zaakceptowanie współczesnych ludzi, bo dla wielu mogą być odrażające i nie są symbolem piękna.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Proszę o pomoc. Opis obrazu "Sąd Parysa" Petera Paula Rubensa.Z Góry dziekuje.

Proszę o pomoc. Opis obrazu "Sąd Parysa" Petera Paula Rubensa.Z Góry dziekuje....

Język polski

Opis obrazu „Sąd Parysa” Petera Paula Rubensa.

Autorem obrazu pt. „Sąd Parysa” jest wybitny malarz flamandzki Peter Paul Rubens. Dzieło to powstało w 1639 r. w epoce baroku. Artysta przedstawił na płótnie własną interpretację mitu o sądzie Parysa, konkretnie moment przybycia Hermes...

Język polski

Napisz opis obrazu pt: Sąd parysa Petera Paula Rubensa 

Napisz opis obrazu pt: Sąd parysa Petera Paula Rubensa ...

Język polski

Proszę o opis sytuacji obrazu Rubensa "Sąd Parysa".Nie opis obrazu tylko OPIS SYTUACJI. link :http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Peter_Paul_Rubens_115.jpg

Proszę o opis sytuacji obrazu Rubensa "Sąd Parysa".Nie opis obrazu tylko OPIS SYTUACJI. link :http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Peter_Paul_Rubens_115.jpg...

Język polski

Opis obrazu Petera Paula Rubensa Sąd Parysa

Opisuje obraz Paula Petera Rubensa pod tytułem Sąd Parysa. Obraz ten został namalowany w latach 1635-1638. Na obrazie przedstawiona jest scena, w której Parys zastanawia się, której bogini wręczyć jabłko. Mężczyzna, który siedzi z jabłk...