Skały i skamieniałości

Reforma, zwana później gregoriańską, doprowadziła do centralizacji Kościoła pod absolutną władzą papieża. Uwolnił on Kościół spod władzy świeckiej, zabraniając biskupom i księżom przyjmowania godności z rąk ludzi świeckich. To stało się powodem sporu Grzegorza VII z królem niemieckim Henrykiem IV. Spór dotyczył inwestytury - prawa obsadzania stanowisk kościelnych przez monarchę, a co za tym idzie, traktowania przez niego dóbr kościelnych jako lenna. W gruncie rzeczy jednak walka toczyła się o prymat władzy papieskiej nad władzą świecką. Mówi o tym dokument z 1075 roku, zatytułowany Dictatus Papae, w którym m.in. stwierdza się, że jedynie papież może używać insygniów cesarskich; tylko jemu przysługuje prawo do ucałowania nóg przez władców; tylko papież ma władzę deponowania cesarzy; papieża nikt nie ma prawa sądzić.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

dlaczego skały i skamieniałości nazywamy dokumentami dziejów ziemi? Proszę o odpowiedź... pierwszemu dobremu daj naj

dlaczego skały i skamieniałości nazywamy dokumentami dziejów ziemi? Proszę o odpowiedź... pierwszemu dobremu daj naj...

Geografia

Skamieniałości ich znaczenie w badaniach geologicznych

Skamieniałości to szczątki zwierząt i roślin lub ślady ich działalności zachowane w naturalny sposób w skałach: szkielety wielkich dinozaurów i drobniutkie organizmy widoczne tylko pod mikroskopem. Większość skamieniałości to twarde ...

Geografia

skamieniałości

Skamieniałość to każda pozostałość lub ślad, taki jak muszle, kości lub odciski stóp zachowane w skałach i stopniowo przemieniające się również w skały. Pozostałości te należą do zwierząt lub roślin żyjących bardzo dawno.

Geografia

w jaki sposób powstały : skały magnesowe skały osadowe skały przeobrażone czym są skamieniałości ? czym różni się ciało stałe od cieczy i gazów ?

w jaki sposób powstały : skały magnesowe skały osadowe skały przeobrażone czym są skamieniałości ? czym różni się ciało stałe od cieczy i gazów ?...

Geografia

Minerały i skały budujące skorupę ziemską

Minerały - naturalny elementarny składnik skorupy ziemskiej o ustalonym składzie chemicznym, jednorodnej budowie i określonych właściwościach chemicznych.
Minerały które odgrywają ważną rolę w budowie skorupy ziemskiej nazywamy mine...

Geografia

Dzieje ziemi

Ziemia jest nie tylko wielką kulą w przestrzeni kosmicznej wirującą z prędkością 1600 km/godz. I pędzącą z szybkością 100000 km/godz. W trakcie swej wędrówki wokół Słońca.
Widziany z Ziemi horyzont jest prosty i płaski, dlateg...