Różne oblicza Maryi w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim".

„Bogurodzica” i „Lament świętokrzyski” reprezentują dwa odmienne modele liryki maryjnej. Oba utwory zostały uznane za arcydzieła średniowiecznej poezji. Warto porównać kreacje głównej bohaterki lirycznej obu utworów- Maryi.

„Bogurodzica” pełniła w średniowieczu funkcję nie tylko pieśni kościelnej, ale także miała charakter hymnu narodowego i pieśni wojennej. Utwór otwiera apostrofa skierowana do Bogurodzicy, która jest jednocześnie prośbą o pozyskiwanie dla spraw ludzkich Syna Bożego. W odniesieniu do Maryi użyto w pierwszej zwrotce kilka określeń: Bogurodzica, Bogiem sławiena, matka. Dla porównania należy zauważyć, że w drugiej strofie, która jest zwrotem (prośbą) skierowaną do św. Jana Chrzciciela, jego świętej osoby nie opatrzono żadnym dodatkowym określeniem. Maryję przedstawiono tutaj jako osobę boską, uwielbioną i wyróżnioną przez Boga, godną wywyższenia, ale jednocześnie bliską ludziom. Jest ona przecież adresatką próśb, pośredniczy pomiędzy Bogiem, a ludźmi. Dla ludzi średniowiecza w osobie Maryi łączyły się sprawy ziemi i nieba. Bóg i syn Boży to osoby dalekie. Matka Boska natomiast, pomimo swej boskości, bliska jest człowiekowi.

„Lament świętokrzyski” to utwór. Który nawiązuje do popularnych w średniowieczu mordogów cierpiącej Maryi pod krzyżem. Utwór eksponuje bolesne przeżycia Maryi, ma formę mordogu, skargi. Sytuacja przedstawiona w wierszu jest następująca: umierający na krzyżu Jezus i bolejąca pod krzyżem Jego matka. W kreacji Maryi dominuje ludzki aspekt Jej bólu. Na pierwszy plan wysuwa się nie cierpienie syna, ale właśnie matki, która jest przez swe przeżycia współodkupicielką. Na krzyżu dzieją się wielkie rzeczy- spełnia się wola Boża, składana jest ofiara, a pod krzyżem ofiarę ze swego cierpienia składa matka.

Wiersz kończy zwrot do wszystkich matek, aby nie dane im było oglądać męki i śmierci syna, co podkreśla ludzki aspekt przeżyć.

W utworach tych jednak wizerunek Maryi- Matki Boskiej jest zupełnie odmienny.

W „Bogurodzicy” jest to Maryja wywyższona, wybrana, boska, a jednocześnie sprzyjająca człowiekowi, bliska mu, dlatego też pełni funkcję pośredniczki.

W „Lamencie świętokrzyskim” eksponuje się jej człowieczeństwo. Stoi pod krzyżem, jest bezradna w cierpieniu, nie przywołuje się w wierszu atrybutów jej boskości, wręcz przeciwnie- podkreśla się ludzkie przeżycia Maryi.

Powstanie wierszy dzieli ponad dwieście lat. Kreacja Maryi w „Bogurodzicy” jest w pełni zgodna z konwencją średniowiecza. Natomiast „Lament świętokrzyski” znajduje się już czasowo „o krok od renesansu”, co nie mogło mieć wpływu na wizerunek Matki Boskiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Na podstawie utworów średniowiecznych i znanych Ci wierszy współczesnych przedstaw różne wizerunki Maryi funkcjonujące w literaturze.

W literaturze często wykorzystywane są wątki i postacie biblijne. Jedną ze świętych osób opisywanych w utworach literackich jest Maryja. W wielu dziełach przedstawiane są jej różne oblicza. Przykładami kompozycji, w których ukazane są ...