Czy miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy? "Antygona" Sofoklesa.

Czy miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy?
Myślę, że miłość do rodziny może tłumaczy nieposłuszeństwo wobec władzy. Postaram to wytłumaczyć w mojej pracy.
Antygona- główna bohaterka książki Sofoklesa, uważała, że miłość do rodziny powinna być czymś najcenniejszym, dlatego postanowiła wbrew woli władcy pochować swojego brata, który był uznany za zdrajcę narodu. Rodzina powinna po śmierci pogrzebać ciało zmarłego, bo taka jest wola boska., a Kreon chcąc ukarać brata Antygony, nie pozwolił na to. Liczył się ze swoimi racjami.
Następnym argumentem jaki chcę przedstawić to taki, że Antygona uważała prawa boskie za ważniejsze. Była bardzo religijna. Natomiast Kreon był władcą Teb i nie mógł pozwolić na to, by ktokolwiek nie liczył się z prawami pisanymi. Uważał, że jako pracowity król jest następcą Boga i ludzie powinni go słuchać. Nie mógł przymknąć oka na to, że ktoś z rodziny próbuje podważyć jego autorytet. Uważał wszystkich za równych siebie i postanowił, że Antygona zostanie ukarana sprawiedliwie.
Kolejnym argumentem są słowa: ?Jeżeli będziemy żyć zgodnie z własnym sumieniem, będziemy żyć zgodnie z samym sobą?. Antygona symbolicznie posypała ciało Polinejksa ziemią, gdyż walczyła o jego godny pochówek. Tym czasem zyskała sobie sławę. Uważała, że: ?Trzeba być dłużej miłym zmarłym, niż żyjącym.? Bała się, że może spotkać ją kara, jeżeli nie dopilnuje, by jej brat został godnie pogrzebany. Naraziła się tym Kreonowi, który rozkazał ją zaprowadzić między skały. Syn Kreona, Hajmon prosił ojca, by nie karał jego przyszłej żony. Jednak Władce był nieugięty. Bohaterka popełniła samobójstwo przez powieszenie. Nie lamentowała i nie rozpaczała idąc na miejsce swojej kary, gdyż uważała, ze życie na ziemi jest kruche i krótkie. Wiedziała, że i tak umrze, ale nie miało dla niej znaczenia kiedy. W wyniku tej kary zginął również Hajmon i jego matka. Antygona postąpiła zgodnie ze swoim sumieniem i myślę, że nikt nie powstydziłby się takiego postępku.
Uważam, że miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy. Wydaje mi się, że udowodniłam to w swojej pracy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy miłość wobec rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy? "Antygona" Sofoklesa.

Miłość do rodziny niewątpliwie może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy, lecz w ?Antygonie? główna bohaterka nie kierowała się tylko uczuciami, ale przede wszystkim wiarą. A ta jak najbardziej może tłumaczyć takie zachowanie.

Język polski

Czy miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy? - na przykładzie "Antygony" Sofoklesa.

Uważam, że miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władcy, ponieważ jest ona ważniejsza, trwalsza i silniejsza niż władza.
Władza powinna służyć ludziom. Nakazy i zakazy, które są być może słuszne wobec o...

Język polski

Sofokles "Antygona" opracowanie.

AUTOR:
Sofokles ( 496 - 406 p.n.e ) to obok Ajschylosa i Euryypidesanajwiększy tragik starożytnej Grecji. Sofokles był także politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem. Sofoklesowi przypisuje się autorstwo co najmniej 123 sztuk ) tragedii ...