Nauka O Języku -- konspekt -- Semantyka i Stylistyka

I.            SEMANTYKA
1.     Pole semantyczne – obszar znaczeniowy; każde słowo (znak językowy) ma swoją semantykę = pole semantyczne; semantyczna = znaczeniowa;
semantyka – nauka o znaczeniu
Polisemia/wieloznaczność – zjawisko, gdy słowo posiada więcej niż jedno znaczenie
język – mowa ludzka lub organ
żuraw – gatunek ptaka lub rodzaj dźwigu
zamek – budowla lub suwak
muł – gatunek zwierzęcia lub rodzaj osadu
Analiza semantyczna – rozkład słowa ze względu na znaczenie np. MORFOLOGIA – morfo – budowa + logia – nauka = nauka o budowie;
następuje po analizie strukturalnej/struktury/budowy
2.     Zakres i treść wyrazu
eufemizm – słowo/frazeologizm łagodzące treść wypowiedzenia (cham = syn Noego; kobieta lekkich obyczajów, córa Koryntu = prostytutka; mijać się z prawdą = kłamać)
peryfraza – omówienie (zawsze synonimiczne) (umrzeć = przenieść się na łono Abrahama, wyzionąć ducha; Kraj Kwitnącęj Wiśni = Japonia; cham = syn Noego)