Moim zdaniem więcej tlenu będzie rozpuszczone w rwącym potoku. 1) Rozpuszczalność tlenu (jak i innych gazów) zależy od temperatury. Im wyższa temperatura wody, tym rozpuszczalność mniejsza. Woda w stawie (stojąca) pod wpływem promieni słonecznych szybko się nagrzewa. W przypadku potoku (woda płynąca), gdzie ciągle napływa nowa woda zmiany temperatury nie są tak duże. 2) Powierzchnia kontaktu woda-powietrze W stawie tlen dostaje się do wody tylko przez nieruchomą powierzchnię zbiornika. W potoku, który charakteryzuje burzliwy nurt, następuje ciągłe mieszanie wody z powietrzem.
Myślę, że w stawie, gdyż w tym przypadku woda wolno się kołysze lub nie porusza się w ogóle (chyba, że za sprawą wiatru). Wtedy tlen łatwiej rozpuszcza się w wodzie. W potoku (zwłaszcza rwącym) ów proces nie może nastąpić, ponieważ woda zdąży spłynąć, a pierwiastek nie rozpuści się.
w wodzie rozpuszczają się różne substancje,także gazy.Tlen,zawarty w powietrzu ,szybciej się rozpuszcza w wodzie stawu czy rwącego potoku?Odpowiedź uzasadnij.
w wodzie rozpuszczają się różne substancje,także gazy.Tlen,zawarty w powietrzu ,szybciej się rozpuszcza w wodzie stawu czy rwącego potoku?Odpowiedź uzasadnij....