Rozprawka na 6 - "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"
Jednym z wielu zadań w życiu jest pokonywanie trudności, jakie przed nami stawia. Znoszenie i przezwyciężanie przeszkód na drodze naszego bytu daje nam siłę, uczy i sprawia, że stajemy się lepsi. W pewnym sensie nadaje sens ludzkiemu istnieniu, bo czym ono jest, jak nie ciągłą drogą do doskonałości?
Każdego człowieka cechuje więc pewna wewnętrzna siła, która pomaga mu przetrwać codzienne trudy. Wspaniale opisał to pojęcie Ernest Hemingway słowami: "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać". Postaram się bliżej wyjaśnić ową tezę i ukazać ją na odpowiednich przykładach z literatury.
Hemingway, opowiadając historię Santiago, rybaka z opowiadania "Stary człowiek i morze", udowadnia, że wszystko można znieść. Starzec znany był z pecha, jaki towarzyszył mu od wielu miesięcy. Ciągłe wyprawy nie przynosiły mu żadnego połowu i wracał do domu z pustymi rękami.
W końcu, gdy uznał, że trafił na ten szczęśliwy dzień, który zmieni opinię o nim i przyniesie mu szczęście, musiał podjąć walkę nie tylko z ograniczeniami, jakie wynikały ze starości mężczyzny, ale również z najgorszym przeciwnikiem – przyrodą. Kilkudniowa przygoda, prawdopodobnie najcięższa w życiu rybaka, postawiła go przed ogromnymi zagrożeniami ze strony morza i jego samego. Złowienie wielkiej ryby, które z początku było jego celem, zeszło później na drugi plan, gdyż Santiago musiał walczyć o własne życie. Nie złowił marlina, przypłynął do brzegu z jego szkieletem. Pomimo tej porażki, zwyciężył, gdyż przetrwał i nie stchórzył, a historie o zadziwiającym szkielecie na plaży krążyły długo potem. Postać rybaka symbolizuje każdego z nas i ukazuje, że pomimo wielu porażek, dalej jesteśmy sobą i nic tego nie zmieni.
Jurand ze Spychowa, opisany przez Henryka Sienkiewicza w powieści "Krzyżacy", wykazał się niesamowitą siłą woli w chwili, kiedy stracił niemal wszystko. Początkowo pragnął zemsty za śmierć swojej żony z rąk rycerzy zakonu, lecz utrata córki i krzywda oraz poniżenia, jakie spotkały mężczyznę ze strony Krzyżaków, zupełnie go zmieniły. W jednym momencie cały jego świat się zapadł.
Wydawać by się mogło, że po przeżyciach, których doświadczył, mężczyzna nie jest w stanie się pozbierać. Jurand jednak znalazł wewnętrzną siłę i nie tylko przebaczył swoim największym wrogom, ale stał się lepszym człowiekiem - spokojnym i rozsądnym. Wcześniej został pokonany, lecz w ostateczności to on odniósł zwycięstwo.
Idealny przykład wytrwałości i siły woli stanowi Odyseusz, bohater eposu Homera. Mężczyzna po wojnie trojańskiej postanowił wrócić do domu, do żony i syna, jednak podróż ta okazała się wyjątkowym wysiłkiem i nieprawdopodobną przygodą.
Odys, aby dotrzeć do Itaki, musiał przepłynąć przez niebezpieczne wody Morza Sycylijskiego, przebyć wyspy i przesmyki oraz stawić czoła mitycznym stworom, a także skutkom klątwy rzuconej przez Zeusa. Podczas swojej tułaczki wykazał się sprytem, cierpliwością i niebywałą pomysłowością, cały czas nie poddając się i dążąc do celu. Po powrocie do rodzinnego domu, pewny swojego zwycięstwa, napotkał wielu zalotników starających się przez dziesięć lat nieobecności męża o rękę Penelopy, jego żony. Pomimo zmęczenia i wyczerpania, przeciwstawił się im i odzyskał dom oraz żonę.
Historia ta pokazuje, jaką siłę miał w sobie Odyseusz, by przejść przez, z pozoru, niemożliwe przeszkody. Klątwy, fantastyczne miejsca i potwory z mitologii symbolizują codzienne problemy każdego z nas, zaś wieloletnia tułaczka głównego bohatera pokazuje, że człowieka stać na więcej, niż może się wydawać.
Podane przykłady ilustrują, jak nieugięty może być człowiek. W życiu zdarzają się sytuacje, które wydają się być bez wyjścia, pogrążające nas, wręcz przesądzające o naszym sukcesie. Zawsze można jednak znaleźć jakieś rozwiązanie dzięki naszej wewnętrznej sile, wytrwałości i przede wszystkim wierze w powodzenie, bo właśnie ona sprawia, że z początku zniszczeni, wcale nie zostajemy pokonani.