Kto to Cyprian Kamil Norwid ? Napisz kto to Cyprian Kamil Norwid, kiedy się urodził i kiedy umarł, czym się zajmował i mieszkał.

Kto to Cyprian Kamil Norwid ? Napisz kto to Cyprian Kamil Norwid, kiedy się urodził i kiedy umarł, czym się zajmował i mieszkał.
Odpowiedź

Poeta związany z wielką emigrancją.24 września 1821 poeta, dramatopisarz prozaik rzeźbiarz, malarz, znawca muzyki, tłumacz. Głuchy.23 maja 1883 Paryż, Francja.

NORWID-urodził się 24 09 1821 we wsi Laskowo-Głuchy koło Warszawy ,zmarł 23 05.1883,w przytułku św. Kazimierza ,położonym pod Paryżem . -wcześnie stracił rodziców ,nie mógł studiować z powodu złej sytuacji finansowej ,choć był wybitnie uzdolniony plastycznie i literacko -wyjechał z kraju w 1842 przybył do Paryża ,ale tu jego utwory nie zostały dobrze przyjęte -udał się do Nowego Jorku-niestety i tam nie miał szczęścia ,po półtorarocznym pobycie pogorszył się jego stan zdrowia Powrócił do Paryża ,żył w skrajnej nędzy ,groziła mu ślepota ,rozwijała się głuchota . -w końcu był zmuszony zamieszkać w przytułku ,gdzie zmarł -do najważniejszych utworów Norwida należą : cykl liryczny Vade-mecum ,tragedia Pierścień Wielkiej Damy ,poemat Assunta ,traktat poetycki Promethidion ,nowela Stygmat ,esej filozoficzny Niewola 

Dodaj swoją odpowiedź