Układ krwionośny człowieka

Układ krwionośny człowieka (łac. sistema sanguiferum hominis) jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew (łac. sanguis) krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce (łac. cor) jest pompą, która wymusza nieustanny obieg krwi. Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium).

Krążenie krwi odkrył William Harvey. Rola serca w krążeniu krwi nie była rozpoznana aż do opublikowania pracy Harveya w 1628 roku. Dokonując klasycznych eksperymentów, Harvey ustalił to, co teraz wiemy o krążeniu krwi. Typowe jego doświadczenie polegało następująco. Zakładał opaskę uciskową na czyjeś ramię i kiedy żyły nabrzmiały, naciskał je, by się przekonać, w którym kierunku płynie krew. W ten sposób odkrył, że krew w żyłach zawsze płynie w kierunku serca.

Naczynia (łac. vasa) to żyły (łac. venae), tętnice (łac. arteriae) oraz włosowate naczynia krwionośne . Krew wypływa z serca tętnicami, a wraca do serca żyłami. Im dalej od serca tym ciśnienie krwi (łac. tensio sanguinis) jest mniejsze, a w żyłach nawet bliskie zeru.
Ciśnienie wytwarzane przez pulsowanie serca nie wystarcza do przepchnięcia krwi przez cały krwiobieg z powrotem do serca, zwłaszcza wtedy gdy krew musi przebywać drogę w górę. W trakcie przemieszczania się krwi serce wspomaga pulsowanie tętnic, wyposażonych we własna mięśniówkę. Cofaniu się krwi zapobiegają natomiast znajdujące się w żyłach zastawki.

Układ krwionośny składa się z:
serca - pompa zalewowo?tłocząca. Posiada własny system dostarczania niezbędnych substancji, tzw. naczynia wieńcowe.
naczyń krwionośnych:
tętnice
żyły
sieć naczyń włosowatych
1 Duży krwiobieg
2 Mały krwiobieg
3 Układ wrotny wątroby
4 Krążenie płodowe
5 Choroby układu krwionośnego

Duży krwiobieg

Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na tętnice mniejszego kalibru, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych (tzw. kapilarnych) we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory....

Mały krwiobieg

Odtlenowana krew wypompowywana jest z prawej komory serca przez zastawkę tętnicy płucnej (trójdzielną) do tętnicy o tej samej nazwie, która rozgałęzia się w płucach (łac. pulmones) na sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, tam dochodzi do wymiany gazowej. Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi(to jedyne żyły, którymi płynie utlenowana krew) do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.

Układ wrotny wątroby
Układ składa się z żyły wrotnej (łac. vena portae), a ona z żyły krezkowej górnej (jest to tak zwany układ wrotny żylno-żylny) i śledzionowej (do której dochodzi żyła krezkowa dolna). Zadaniem tego układu jest przekazanie do wątroby (łac. iecur, hepar) pobranych przez układ pokarmowy substancji (od substancji odżywczych po toksyny).

Krążenie płodowe

O krążeniu płodowym mówimy podczas rozwoju płodu w łonie matki, gdy nie jest ono zdolne do wymiany gazowej poprzez swoje płuca, a produkty metabolizmu muszą być dostarczane bezpośrednio z organizmu matki.

Krew żylna tętnicami pępkowymi dochodzi do łożyska. Dochodzi do jej natlenowania i uzupełnienia w produkty metabolizmu. Następnie żyłami pępkowymi przechodzi przez pępek i dąży ku wątrobie gdzie łączy się z lewą odnogą żyły wrotnej wątroby. Rozchodzi się na dwa strumienie:
przewód żylny
sieć naczyń zatokowych wątroby

Oba schodzą się w żyłę główną dolną, która biegnie do prawego przedsionka serca. Do prawego przedsionka wpada również krew z żyły głównej górnej (krew z kończyn górnych, szyi, głowy) i zatoki wieńcowej (unaczynienie serca). Wymieszana krew prawego przedsionka obiera dwie następujące drogi:
Przez otwór owalny (foramen ovale) - większa część wymieszanej krwi prawego przedsionka przechodzi przez otwór owalny do lewego przedsionka, miesza się z krwią żylną dopływającą żyłami płucnymi z płuc i przez skurcz tego przedsionka dostaje się do lewej komory. Jej skurcz powoduje wyrzut krwi przez tętnicę główną (aortę) na krwiobieg wielki.
Przez ujście przedsionkowo-komorowe prawe - mniejsza część krwi przedsionka prawego dostaję się do komory prawej, której skurcz powoduje wyrzut krwi pniem płucnym (truncus pulmonalis), przez tętnice płucne do płuc. Płuca płodu nie wykonują pracy służącej wymianie gazowej, która zaczyna się dopiero po porodzie. Stąd w przypadku ukrwienia płuc mowa tylko o unaczynieniu odżywczym narządu. Od pnia płucnego odchodzi także przewód tętniczy, który uchodzi do wklęsłej części aorty. Krew pochodząca z prawej komory jest słabiej natlenowana, co w konsekwencji kierowania jej pniem płucnym, następnie przewodem tętniczym do aorty sprawia, iż części ciała, które zaopatrywane są przez odnogi aorty odchodzące od niej poniżej ujścia przewodu tętniczego są słabiej ukrwione i mniej rozwinięte. Tułów i kończyny dolne są słabiej rozwinięte od kończyn górnych i głowy.

Krew z krążenia wielkiego wraca poprzez tętnice biodrowe wspólne (a. illiaca communis dextra et sinistra), tętnicami biodrowymi wewnętrznymi (a. iliaca interna dextra et sinistra), tętnicami pępkowymi (aa. umbilicalia) do łożyska.

Choroby układu krwionośnego

Choroby i schorzenia układu krwionośnego najczęściej powodują używki, brak wysiłku fizycznego i wady wrodzone (genetyczne). Często powodują śmierć, najczęściej związaną z martwicą mięśnia sercowego. Przykładami chorób układu krwionośnego są:
kardiomiopatia,
choroba niedokrwienna serca,
miażdżyca,
anemia,
hemofilia;

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

układ krwionośny człowieka płynie około 6dm3 krwi ,w której osocze stanowi 56% .W osoczu jest 91% wody Ile litrów wody znajduje się w układzie krwoinosnym człowieka ?

układ krwionośny człowieka płynie około 6dm3 krwi ,w której osocze stanowi 56% .W osoczu jest 91% wody Ile litrów wody znajduje się w układzie krwoinosnym człowieka ?...

Biologia

Czym różni się układ krwionośny człowieka od układu limfatycznego człowieka. podaj ok. 5 roznic

Czym różni się układ krwionośny człowieka od układu limfatycznego człowieka. podaj ok. 5 roznic...

Biologia

Układ krwionośny człowieka składa się z dwóch krwiobiegów: małego i dużego. Wymień kolejno elementy układu krążenia, którymi płynie krew w małym obiegu krwi, rozpoczynając od właściwej komory serca. Nazwy struktur anatomicznych wybierz z listy: prawa kom

Układ krwionośny człowieka składa się z dwóch krwiobiegów: małego i dużego. Wymień kolejno elementy układu krążenia, którymi płynie krew w małym obiegu krwi, rozpoczynając od właściwej komory serca. Nazwy struktur anatomicznych wy...

Biologia

Obok zdań zawierających prawdziwe informacje wpisz literę P, a obok zawierających fałszywe informacje-F 1.Układ krwionośny człowieka jest układwm otwartym 2.Krew płynie s naczyniach w dwóch kierunkach 3.Tętnice to naczynia krwionośne wyprowadzające kre

Obok zdań zawierających prawdziwe informacje wpisz literę P, a obok zawierających fałszywe informacje-F 1.Układ krwionośny człowieka jest układwm otwartym 2.Krew płynie s naczyniach w dwóch kierunkach 3.Tętnice to naczynia krwionośne...

Przyroda

Jak zbudowany jest układ krwionośny człowieka,potrzebuje funkcje i narządy z których jest zbudowany kl5 JAK NAJSZYBCIEJ !!!

Jak zbudowany jest układ krwionośny człowieka,potrzebuje funkcje i narządy z których jest zbudowany kl5 JAK NAJSZYBCIEJ !!!...