Ocenić czy racje miał Francis Bocon twierdząc że uczeni nie powinni upowszechniać wynalazków które przynoszą ludziom szkody.
Otóż według mnie Francis nie miał racji. Ponieważ- wyjaśnienie pojęcia:
• Encyklopedia Powszechna Dla Wszystkich: wynalazek – odkrycie, wyszukanie czegoś nowego w jakiejkolwiek dziedzinie;
• Słownik Języka polskiego (tom III, wyd. PWN, 1981);wynalazek – to, co wynaleziono, wymyślono, także, wynalezienie, wymyślenie czegoś: wynalazek druku; wynalazek w dziedzinie chemii albo z dziedziny chemii; ta maszyna to świetny wynalazek; wynalazki ułatwiają życie; dokonać wynalazku; potrzeba jest matką wynalazków;
• Słownika Synonimów (wyd. Świat Książki, Warszawa 1998): wynalazek (wyrazy blisko znaczne): poprawa, polepszenie, ulepszenie, zmiana na lepsze, postęp, postępowość, nowatorstwo, prekursorstwo, odkrywczość, wynalazczość; ulepszenie, odkrycie, patent, innowacja, nowość, novum, nowe, poprawka, retusz, przeróbka, rewizja, usprawnienie, udoskonalenie, uproszczenie, ułatwienie, modernizacja, unowocześnienie, komputeryzacja, uwspółcześnienie, aktualizacja, optymalizacja, maksymalizacja, produktywizacja, industrializacja, uprzemysłowienie, mechanizacja, automatyzacja, minimalizacja, zmniejszanie, kompresja, redukcja, funkcjonalizacja, racjonalizacja, użyźnienie, irygacja, nawadnianie, melioracja,
Z samego źródła konkretnej wiedzy wynika niezgodność z twierdzeniem Francis Bocon; jest niezaprzeczalnym brakiem w racji tej filozof, gdyż znaczenie bliższe czy dalsze uniemożliwia łączenie w logiczną całość sformułowania:,, wynalazków które przynoszą ludziom szkody”. Gdyż samo słowo ,,wynalazek” wyklucza uczucia złe i skojarzenia negatywne. Daje do zrozumienia że jest to coś dobrego i nasuwa skojarzenia pozytywne. Czyli ,,wynalazek” i ,,szkody” wzajemnie się wykluczają, gdyż są to dwa przeciwieństwa.
Kolejnym dowodem są uczeni wynajdują wynalazki które są poddawane długotrwałym badaniom. Dzięki ciągłemu sprawdzaniu tych urządzeń nabiera się większej pewności do słuszności odkrytej innowacji w jakiejś dziedzinie. Czyli uczeni są to osoby niezwykle poszukiwani i doceniani za swoje dokonania które przyczyniają się do polepszenia komfortu i jakość życia. To co oni zaprojektowali jest robione z myślą o dobru człowieka.
Przykładami zaprzeczającymi temu twierdzeniu są:
Sięgniemy do początków, a mianowicie do zejścia pierwszych ludzi na ziemie co oczywiście można uznać jako za prekursorstwo na nowym etapie rozwoju i wyprostowana postawa ciała co było nowym, korzystnym elementem ewolucji. Ale jednocześnie przyczyniło się do włączenia ludzi do jadłospisu nowych drapieżców. Następnie zapanowanie nad ognia jako żywiołem. Co dało wiele nowych możliwości żywieniowych i rozwoju. Jak wszyscy wiemy ogień jest żywiołem nad którym trudno zapanować jeżeli się niespodzianie wymknie. Ogień po dziś dzień wykorzystujemy w życiu codziennym.
Prąd elektryczny który polepszył życia dając możliwość korzystania z różnych dobrodziejstw dzisiejszej cywilizacji. Czy to w pracy, szkole i w domu ułatwia codzienne czynności. Więc jest on pożytecznym udogodnieniem. Jest jednocześnie zabójczym czynnikiem. Spowodowane jest to nieumiejętnym korzysta z tego udogodnienia.
Domy są naszą ostoją, w nich są najczęściej całe nasze majątki. Chronią nas przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki nim polepszył się komfort życia. Jednocześnie w razie katastrofy którą może być np. trzęsienie ziemi, będą śmiertelną pułapką. Więc udoskonala się je, ale zagrożenie ciągle istnieje z innych czy z jakichkolwiek powodów np.: wad konstrukcyjnych, nie właściwe zastosowanie odpowiednich materiałów, wiek obiektu, itp. Ze względu na wszystkie zagrożenia czyhające, człowiek świadomie wybiera to środowisko które mu odpowiada.
Przemiany jądrowe zachodzące we wnętrzu reaktorów jądrowych, a w których wyniku powstaje ogromna ilość energii niezbędnej dzisiejszej gospodarce sprzyjają jej zaspokojeniu. Jest to dobre źródło prądu powstałego z małej ilości substratów potrzebnych do wytworzenia tej energii elektrycznej. To była dobra strona energii atomowej przynoszącej korzyści, ale są też szkody w postaci skażeń środowiska promieniowaniem radioaktywnym. Jest to spowodowane nieodpowiednim składowaniem odpadów radioaktywnych, pomyłką inżynierów jak np. w Czarnobylu.
Tym podobne przykłady można wymienić jeszcze sporo, gdyż są one związane z życiem codziennym. Nieraz ich nie zauważamy ale obcujemy z nimi. Nasza świadomość zastępują coraz częściej cechy nabyte i zasady obchodzenia się wpajane od dzieciństwa.
Wynalazki nie są czymś złym i nie szkodzą ludziom. To ludzie korzystający z nich, nie potrafiący umiejętnie obchodzić się z nimi przyczyniają szkody ludziom. Albo niewystarczający poziom techniczny który uniemożliwia rozwój w danej dziedzinie i to przynosi szkody. Nowie nie jest złe złe, lecz brak jakiejś innowacji pogarsza istniejącą sytuację.
Gdyby naukowcy i ludzie im podobni stosowali by się to twierdzenia Bocona to nadal byśmy tkwili na drzewach bojąc się zejść z nich. Przy jednoczesnym powiększaniu się terenów odsłoniętych jak to miało miejsce w przeszłości. W następstwie: mały przyrost naturalny, niska średnia wieku, wymieranie na danym terenie osobników przez epidemie. Co w niedługim czasie zdziesiątkowało by i doprowadziło do wymarcia. W historii wiele takich przypadków wymarcia danego gatunku spowodowane brakiem przystosowania się do zmian w naturze.