Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego

Tadeusz Zawadzki "Zośka" jest jednym z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na Szaniec". Urodził się 24 stycznia 1921 roku, a zmarł 20 sierpnia 1943 roku podczas akcji pod Sieczychami.

Wyróżniała go delikatna cera i regularne rysy twarzy, z której spoglądały na każdego niebieskie oczy. Miał złociste włosy oraz długie subtelne palce u rąk. Pseudonim Zośki zrodził się właśnie z jego dziewczęcego wyglądu.

Jedna z jego najważniejszych cech charakteru było zacięcie przywódcze. Udowadnia to fakt, że dowodził wieloma akcjami konspiracyjnymi. Zawsze był dobrze zorganizowany oraz opanowany. Należał do organizacji Wawer i był absolutnym rekordzistą w rysowaniu kotwic, które były oznaką Polski walczącej. Dla innych harcerzy stanowił wzór godny naśladowania ze względu na swoją punktualność, obowiązkowość i odpowiedzialność.

Cechowała go także niezwykła powściągliwość i pewien rodzaj nieśmiałości. W życiu szkolnym był niezwykle pilny i sumienny. Uczestniczył w akcji pod Arsenałem, której celem było odbicie Rudego z rąk gestapo. Akcja zakończyła się sukcesem, jednak Alek doznał śmiertelnych ran i poległ. Taki sam los spotkał Rudego, który w wyniku obrażeń doznanych na Pawiaku również zmarł. Dla Zośki był to poważny wstrząs psychiczny. Żeby się jakoś z tym pogodzić postanowił spisać wspomnienia o Rudym. W tym celu wyjechał na wieś. Nadał im tytuł ,,Kamienie na szaniec".

Uważam, że Zośka to najlepsza postać, ponieważ nawet w trudnych chwilach potrafił zachować zimną krew. Był wyjątkowym człowiekiem. Jego patriotyzm, waleczność i odwaga budzą we mnie podziw. Jest dla mnie wzorem godnym naśladowania.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego z "Kamieni na szaniec".

Jednym z głównych bohaterów powieści-dokumentu Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest Tadeusz Zawadzki. Przez przyjaciół nazywany był „Zośką”. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec, Tadeusz Zawadzki,...

Język polski

Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego

Tadeusz Zawadzki, pseudonim Zośka to główny bohater książki Aleksandra Kamińskiego pod tytułem „Kamienie na szaniec”. Jego najlepszymi przyjaciółmi byli matka i Rudy. Urodził się 24 stycznia 1921 roku, zmarł 20 sierpnia 1943 roku w a...

Język polski

Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego

Tadeusz Zawadzki "Zośka" jest jednym z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na Szaniec". Urodził się 24 stycznia 1921 roku, a zmarł 20 sierpnia 1943 roku podczas akcji pod Sieczychami.

Wyróżniała go delikatna cera i...

Język polski

Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego.

Oddanie, przyjaźń, wierność, odwaga. Wartości, które, zwłaszcza w ciężkim okresie wojny, stanowiły główną siłę narodu polskiego.
Ile tysięcy młodych ludzi żyło z dnia na dzień, niepewnych, co przyniesie jutro. Ilu z nich ca...

Język polski

Charakterystyka Zośki Tadeusza Zawadzkiego

Tadeusz Zawadzki urodził się 24.I.1921 roku, a poległ 20 VIII 1943 roku pod Sieczychami. Był absolwentem Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz harcmistrzem, drużynowym i podporucznikiem Armii Krajowej. Został trzykrotnie odznaczony K...

Język polski

Charakterystyka Zośki - Tadeusza Zawadzkiego

Jednym z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest Tadeusz Zawadzki - pseudonim Zośka. Urodził się 24 stycznia 1921 r. w Warszawie.

Zośka pochodził z rodziny inteligenckiej. Był synem dzia...