Jaką rolę odegrała katarynka w noweli Bolesława Prusa?

Katarynka to mechaniczny instrument muzyczny. Wprawiana w ruch korbą wydaje monotonne, a czasem nawet zgrzytliwe dźwięki. W kochającym sztukę Panu Tomaszu budziła uczucia gniewu, złości i wstrętu. „Muzyka – mówił wzburzony – stanowi najsubtelniejsze ciało ducha, w katarynce zaś duch ten przeradza się w funkcją machiny i narzędzie rozboju. Bo kataryniarze są po prostu rabusie!”. W życiu cenił on bowiem nade wszystko piękno i własną wygodę. Zakazał więc wpuszczania katarynek na podwórko.
Pewnego jednak dnia do kamienicy leżącej naprzeciwko jego lokalu wprowadziły się dwie kobiety z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Mecenas bacznie obserwował nowe lokatorki. Nie mógł wyjść z podziwu gdy spostrzegł pewnego razu, jak jego mała sąsiadka, oparłszy głowę na ręku z szeroko otwartymi oczami patrzyła prosto w słońce.
Po raz kolejny, tym razem już w punkcie kulminacyjnym pojawia się katarynka. W tym momencie w mecenasie następuje gwałtowna zmiana. Katarynka odwraca wszystko do góry nogami. Na twarzy smutnej dziewczynki zagościła radość, a egoistyczny prawnik staje się altruistą, nie myśli już wyłącznie o sobie. Czuje się winny, że do tej pory pozostawał obojętny wobec nieszczęścia dziewczynki. Otworzyło się jego serce. Udowodnił nam, że człowiekowi większą radość może sprawić rezygnacja z własnych przyjemności, jeśli ktoś choć przez chwile może poczuć się dzięki temu szczęśliwy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jaką rolę odegrała katarynka w noweli Bolesława Prusa?

Katarynka to mechaniczny instrument muzyczny. Wprawiana w ruch korbą wydaje monotonne, a czasem nawet zgrzytliwe dźwięki. W kochającym sztukę Panu Tomaszu budziła uczucia gniewu, złości i wstrętu. „Muzyka – mówił wzburzony – stanowi...

Język polski

Pozytywizm.

Pozytywizm
Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na bad...

Język polski

Pozytywizm - charakterystyka epoki i twórczości.

Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na badaniu faktów do...

Język polski

W jaki sposób nowela pozytywistyczna realizowała główne hasła epoki?

W oparciu o filozofię Herberta Spencera pozytywiści głosili hasło pracy organicznej, według której każdy człowiek powinien działać użytecznie, tylko wtedy całe społeczeństwo będzie mogło poprawnie funkcjonować. Pozytywiści kierowal...

Język polski

Odbicie haseł pozytywizmu w nowelach tego okresu.

Pozytywizm jest to okres w dziejach literatury polskiej, uformowany po roku 1863, czyli po upadku powstania styczniowego, zakończony około roku 1890. Nazwa okresu zaczerpnięta została od nazwy kierunku filozoficznego, którego podstawy sformuło...

Język polski

Założenia programowe literatury pozytywistycznej w Polsce.

Pozytywizm wywodził się z nurtu filozoficznego oświecenia, który przeciwstawiał się metafizyce, a więc wszelkim teoriom idealistycznym, nienaukowym, trudno przyswajalnym przez umysł ludzki, a budował wiedzę o świecie na badaniu faktów do...