1. W jaki sposób ptaki przystosowały się do latania? 2. W jaki sposób gady przystosowały się do życia na lądzie? 3. Cechy gadów i ptaków. 4. Gniazdowniki i zagniazdowniki.

1. W jaki sposób ptaki przystosowały się do latania? 2. W jaki sposób gady przystosowały się do życia na lądzie? 3. Cechy gadów i ptaków. 4. Gniazdowniki i zagniazdowniki.
Odpowiedź

1. W jaki sposób ptaki przystosowały się do lotu? Ptaki przystosowały się do lotu dzięki skutecznej redukcji masy ciała oraz przekształceniu przednich kończyn w skrzydła. Lot umożliwia im to, że ich ciało jest pokryte piórami, które tworzą powierzchnię nośną. Wiele ich kości jest wypełnionych powietrzem, nie posiadają pęcherza moczowego ani zębów, wykształciły się u nich worki powietrzne, u samic zredukował się układ rozrodczy do jednej - lewej strony - wszystko to skutkuje zdecydowaną redukcją wagi. Dodatkowo przyczep mięśni skrzydeł jest umożliwiony występowaniem charakterystycznego dla ptaków grzebienia kostnego na mostku. (ptaki nieloty nie posiadają tego grzebienia) 2. W jaki sposób gady przystosowały się do życia na lądzie? Przystosowanie się gadów do życia na lądzie zostało w dużej mierze uwarunkowane wykształceniem się u nich błon płodowych, dzięki którym ich rozmnażanie się stało się całkowicie niezależne od wody. Mogą żyć cały czas na lądzie dzięki temu również, że posiadają gąbczaste płuca stanowiące u nich jedyny organ wymiany gazowej oraz suchą skórę, pokrytą łuskami, nieprzepuszczalną dla wody. Gady wydalają także silnie zagęszczony mocz dzięki czemu oszczędzają wodę w organizmie. 3. Cechy gadów i ptaków Gady: - to co w punkcie 2 - pierwsza grupa kręgowców lądowych - wykazują wiele przystosowań również do skrajnych warunków - słaby słuch - dobry węch, posiadają jamę nosową - posiadają narząd Jacobsona - umożliwia odbieranie bodźców (feromonów) językiem - bardzo charakterystyczne u węży - rozdzielnopłciowe- płeć determinowana temperaturą przy inkubacji, jajorodne lub jajożyworodne - niemal całkowite odgraniczenie krwi natlenowanej od odtlenowanej - ograniczają populację wielu zwierząt np. gryzoni - mają ruchliwy język, często rozdwojony Ptaki: - to co w pierwszym punkcie - kręgowce lądowe zdolne do aktywnego lotu - posiadają charakterystyczny dla tej grupy gruczoł kuprowy - to gruczoł łojowy służący do impregnacji piór (najlepiej rozwinięty u ptaków wodnych - "spływa jak po kaczce") - bardzo duży móżdżek - umożliwia sprawny lot - dobry słuch i wzrok - słaby węch (wyjątek stanowią np. sępy) - płuca z 9 worków powietrznych - u nich zjawisko tzw. podwójnego oddychania - krótko mówiąc natlenione powietrze przechodzi przez oskrzeliki i przy wdechu i przy wydechu - pełna przegroda w sercu - tylko jeden łuk aorty - prawy (u ssaków, w tym człowieka lewy) - rozdzielnopłciowe - płeć determinowana genetycznie, skomplikowane rytuały godowe - mogą być nielotne lub sprawnie latające 4. Gniazdowniki i zagniazdowniki Gniazdowniki: pisklęta po wykluciu są ślepe, niedołężne, nagie i potrzebują troskliwej opieki rodziców i długo pozostają w gnieździe np. wróble czy ptaki drapieżne  Zagniazdowniki: pisklęta zaraz po wykluciu są samodzielne, już pierwszego dnia opuszczają gniazdo, pod opieką rodzica samodzielnie zdobywają pokarm, np. kuraki, kaczki, łabędzie

1. * Delikatna budowa czaszki, oraz brak zębów, powodują, że głowa jest bardzo lekka. * Wygięt obojczyk zapewnia opływowy kształt ciała. * Kończyny przednie przekształcone są w skrzydła. * Kości pneumatyczne mają w środku puste przestrzenie. * Wykształcenie  worków powietrznych, które służą do magazynowania powietrza. 2. * Gruba skóra. * Suchy naskórek. * Łuski. * Zrzucanie starego naskórka - Linienie. * Mocno umięśnione kończyny. * Wykształcenie błon płodowych. 3. Cechy gadów : - Głowa w pełni ruchoma. - Zmiennocieplność ( Brak możliwości termoregulacji ) - Podwójny obieg krwi. - Obecność kory mózgowej. - Zapłodnienie wewnętrzne. - Gruby zrogowaciały naskórek. Cechy ptaków : - Ciało pokryte piórami. - Brak pęcherza moczowego. - Jajorodność. - Szczeki przekształcone w dziób. - Zanik prawego jajnika i jajowodu. - Kończyny przednie przekształcone w skrzydła. 4. Gniazdowniki - Np. Jaskółki, bociany i wróble. Pisklęta tych ptaków wykluwają się nagie, ślepe i bezradne. Nie potrafią samodzielnie regulować temperatury swojego ciała, więc rodzice muszą je karmić i chronić do czasu, gdy staną sie samodzielne. Zagniazdowniki - Np. Kaczki i gęsi. Pisklęta tych ptaków, po wykluciu są pokryte puchem i po kilku godzinach mogą już samodzielnie pływać.

Dodaj swoją odpowiedź