Wody powierzchniowe okolicy Reska
Gmina Resko położona jest w północnej części powiatu łobeskiego. Gmina leży na Wysoczyźnie Łobeskiej oraz równinach: Nowogardzkiej i Gryfickiej. Przez miasto i gminę przepływają rzeki Rega oraz wpadająca do niej Ukleja. Obydwie rzeki są dostępne dla kajaków. We wschodniej części znajduje się rezerwat przyrody Koło Starej Dobrzycy. Tereny leśne zajmują 42% powierzchni gminy, a rolne 50%. Moje miasto otrzymało prawa miejskie przed 1288 r. Na początku XIII wieku został wzniesiony tu zamek, który wówczas znajdował się w posiadaniu dwóch rodów: Borków i Vidantów. Pierwszy raz wspomniano o nim w 1255r. Podstawą rozwoju miasta było rolnictwo i częściowo rzemiosło (kowalstwo, młynarstwo i krawiectwo). Prawdziwą klęską dla miasta były częste pożary w XVII w. Większe ożywienie gospodarcze zanotowano w XVIII w. W 1843 r. założono młyn parowy i fabrykę maszyn rolniczych. W czasie II wojny światowej miasto było silnie zniszczone. Po wojnie zostało odbudowane.
Rega
Informacje co do źródła Regi nie są zbieżne. Większość podaje, że wypływa ona z Jeziora Resko, lecz są również takie, które twierdzą, że wypływa nieopodal niewielkiej wsi Bronowo. Jej długość to 168 km. Resko Przymorskie - jezioro przybrzeżne Bałtyku, położone na granicy powiatów kołobrzeskiego i gryfickiego. Powierzchnia - ok. 6 km?. Objętość ? ok. 7,7 mln m? wody. Rega rzeka w Polsce, położona na Pobrzeżu Południowobałtyckim, w województwie zachodniopomorskim. Przepływa przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie. Uchodzi do Bałtyku w Mrzeżynie. Jest najdłuższą po Odrze i Wiśle rzeką w Polsce, która bezpośrednio uchodzi do Bałtyku. Kilka kilometrów od jej ujścia, oddziela się Stara Rega będąca dawnym korytem Regi. Stara Rega to określenie bardzo starego koryta jak i łożyska rzeki Rega, w którym woda płynie równolegle do linii brzegowej Bałtyku, aż do jeziora Resko Przymorskie, a następnie przez mierzeję (jako Kanał Resko) i port w Dźwirzynie do morza. Załączona mapa przedstawia fragment rzeki na trasie kajakarskiej. Bardzo często są na niej organizowane spływy kajakowe, ponieważ warunki tutaj panujące są bardzo sprzyjające tego rodzaju przedsięwzięciom.
Mołstowa
Najdłuższy dopływ Regi, wypływa z jeziora Klępnica, którego zwierciadło wody położone jest na wysokości 76,9 m. n. p. m. Na drodze z Rusinowa do Stargardu Łobeskiego dolina gwałtownie rozszerza się do około 625m, a w środkowej części do 1700m, przy końcu do około 300m. Od przełomu przy końcowym odcinku rzeki zwęża się do 250m. Zbocza doliny fragmentami są strome, a chwilami łagodne. W jej dnie rzeka napotyka liczne przeszkody takie jak kamienie czy pnie drzew, które ją zwężają . Przed połączeniem z doliną Regi szerokość wraca do 250m. Na zachód od wsi Bielikowo dolina Mostowej łączy się z doliną Regi.
Ukleja
Ukleja ? najdłuższy lewy dopływ Regi wypływa z jeziora Mielno, którego lustro wody jest położone na wysokości 78,4 m n. p. m. Dolina jej jest ukierunkowana na północny zachód. Fragment początkowy połączony jest z wydłużoną misą jeziora. Pierwsze dwa kilometry rzeki są nikłe. Przy wypływie z jeziora ma 60m szerokości, a kilkaset metrów dalej osiąga 900m, przy końcu tego odcinka jest rozległa na 400m. Droga ta zapewne początkowo służyła jako droga doprowadzająca wody do jeziora. Rzeka formę tą dostosowała do potrzeb własnych. Od Miszewa do jeziora Okrzeja dolina posiada zmienne szerokości. Najszerszy fragment doliny ma około 400m, a najwęższy 50m. Ukleja uchodzi do Regi w okolicy wsi Taczały.
Piaskowa
Potok ten wypływa z jeziora piaski, którego lustro wody leży na wysokości 58m n. p. m. Na długości 4,2km płynie on doliną torfową skierowaną na zachód. Źródłowym odcinku jego szerokość wynosi początkowo 600m, a następnie rośnie do ponad 1km. Dolina jest zatorfiona, posiada cechy równiny. Jest ona przypuszczalnie zagłębieniem niegdyś bezodpływowym. Zostało ono prawdopodobnie wypełnione wodami, które utworzyły zastoisko. Wody te częściowo zniwelowały ukształtowanie powierzchni terenu powstałe wskutek niszczącej i budującej działalności lodowców i wód lodowcowych. Zamknięciem jego jest przełom długości około 1,8km. Wypreparowały go wody rzeki. Końcowy odcinek trasy odpływu od Żerzyna jest formą ?własną? rzeki.
Jezioro Stara Dobrzyca
Położone jest przy południowym krańcu wsi Stara Dobrzyca, otoczona lasami i niewielkimi pagórkami morenowymi, w odległości 12 km od Reska. Jego tafla wody ma 25ha. Maksymalna głębokość jeziora to około 8m. Jest miejscem wypoczynku letniego dla mieszkańców gminy i rajem dla wędkarzy. Wokół jeziora wytyczono trasę dla miłośników biegania, jak również przygotowano boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. Na ładnym położonym terenie usytuowane jest pole namiotowe z parkingiem dla samochodów.
Rezerwat przyrody "Mszar koło Starej Dobrzycy"
Rezerwat został utworzony 10 listopada 1976 roku, a celem jego ochrony jest zachowanie w stanie naturalnym torfowiska wysokiego z typową roślinnością zespołów mszarnych oraz stanowiskami roślin chronionych. Położony jest na terenie leśnictwa Sosnówko w oddziale 243b, a jego powierzchnia wynosi 11,17 ha.
Rezerwat stanowi obiekt przyrodniczy o dużej wartości ze względu na wysoki stopień naturalności przyrody nie zakłócanej ingerencją człowieka i w skali Polski należy do cenniejszych rezerwatów torfowiskowych. Walorami dodatkowymi jest występowanie w rezerwacie chronionych gatunków roślin kwiatowych (przygiełka biała , modrzewnica europejska, żurawina drobnolistkowa, turzyca bagienna, rosiczka okrągłolistna i inne) oraz wielu gatunków torfowców. Rezerwat posiada plan ochrony.
Jezioro Łabuńskie
Leży 5km od Reska. Powierzchnia jeziora Łabuńskiego jest równa 24,8ha. Maksymalna głębokość jeziora to około 6m. Niestety nie nadaje się ono w tym momencie do wypoczynku ponieważ jest obecnie w stadium zarastania .Wokół niego istnieje ryzyko ugrzęźnięcia. Lecz uważam, że i tak warto tam pojechać ponieważ liczne krzaki dzikich owoców upiększają i umilają drogę. Niegdyś było miejscem czynnego wypoczynku mieszkańców gminy,
Wody powierzchniowe okolicy Reska
Rzeki:
1. Rega
? Stara Rega
? Łożnica
? Brzeżnicka Węgorzy
? Reska Węgorzy
? Piaskowej
? Ukleja
? Sąpólna
? Gardomianka
? Rekowa
Jeziora:
1. Łabuńskie
2. Dobrzyckie
3. Dąbie