"Tajemniczy Ogród" - streszczenie.

Tajemniczy ogród to niezwykle ciekawa opowieść o dziesięcioletniej sierocie – Mary Lennox. Dziewczynka jest rozkapryszoną i niegrzeczną. Cały czas rozkazywała swojej hinduskiej niańce. Ta zaś posłusznie jej usługiwała. Jej niezwykle piękna matka i ojciec, który był wysokiej klasy urzędnikiem administracji kolonialnej umierają. Przyczyną ich śmierci była epidemia cholery. Ofiarami byli również służący Mary (włączając jej nianię). Dziewczynka nie ma bliskich krewnych, więc zostaje przewieziona do dalekiej Anglii, gdzie na rozległych wrzosowiskach leży duża posiadłość jej wuja – Archibalda Cravena. Jest on bezdzietnym, bogatym wdowcem. Na początku dziewczynka nie zaprzyjaźnia się ze służbą wuja. Później poznaje sympatyczną i współczującą jej Martę. Przykuwa ona uwagę Mary. Służąca sama ma liczne, młodsze rodzeństwo, więc dobrze rozumie dziewczynkę. Opowiada jej też często przygody jej braciszka,Dicka który świetnie rozumie zwierzęta. Mary ma do zabawy jeden, szaro-bury pokój oraz sypialnię. Oczywiście jest to dla niej dosyć mało, więc zaczyna zwiedzać duży ogród. Dziewczynka od razu pokochała to miejsce. Poznała miłego staruszka, który zajmował się ogrodem jej wuja – Bena Weatherstaffa. Szybko zauważa w nim pokrewną duszę. Dziewczynkę ciekawi każde miejsce w ogrodzie i może zwiedzić każde, z wyjątkiem niewielkiego skrawka ziemi okrążonego murem. Wiele czasu zajmuje jej znalezienie ukrytej pod bujną roślinnością furtki. Zrobiła to dzięki małemu gilowi. Mary wchodzi wtedy po raz pierwszy do schowanego przed ludźmi zakątka ogrodu. „To będzie moje królestwo” – myśli. I rzeczywiście! Dziewczynka zaczyna dbać o ogród i gdy tylko nikt na nią nie patrzy ostrożnie ucieka do ogrodu na dobre kilka godzin. Pewnego razu Mary poznaje głównego bohatera opowieści Marty – Dicka. Od początku czuje do niego sympatię. Uznaje, że ponieważ chłopak tak świetnie zna się na zwierzętach, musi pokazać mu owy tajemniczy ogród. Wesoły Dick od tej pory przychodzi regularnie pomagać nowej koleżance w pracach ogrodowych. „Mary bardzo się zmieniła. Nie jest już kapryśna i niemiła. Ona jest i zawsze w głębi serca była dobra” – wspomniała Marta w rozmowie z Dickiem, podczas wychodnych. Tej nocy, gdy Marty nie było w domu Mary obudziła się, słysząc przeraźliwe krzyki. Nie mogąc usnąć dziewczynka idzie zaciekawić swoją ciekawość i zobaczyć kto wydaje tak niemiłosierne okrzyki. Długo krążąc po wielkim domu odnajduje schorowanego chłopca. Chłopiec krzyczał na służących, bo ci wmówili mu, że ma na plecach ogromny garb. Mary zaprzeczając temu zyskuje przyjaźń chłopca. Jest to syn jej wuja - Craven. Mężczyzna nie chciał przywiązywać się do dziecka, by nie przeżywać jego pewnej śmierci, tak bardzo jak swojej żony. Wychowanie chłopaka powierzył służącej. Dziewczynka postanawia zmienić charakter wciąż narzekającego kuzyna i pewnego dnia zabiera go do ogrodu. Tam chłopak poznaje Dicka. Cała trójka udaje się do pięknego ogrodu. Carven wraz z przyjaciółmi odprawia rytuały mające pomóc mu wyzdrowieć. Chłopak poznaje rośliny, zwierzęta. Dzieci postanawiają nawet nauczyć Carvena chodzić. Po kilku dniach chłopak robił już kilka kroków, co dało mu motywację do dalszego dążenia do celu. Tymczasem podczas wyprawy po Europie wuj Mary i ojciec Carvena słyszy głos zmarłej żony, która prosi go by wrócił do domu, do ogrodu za murem. Mężczyzna wykonuje prośbę i wchodzi do ożywionego już ogrodu, w którym w jego stronę robi kilka kroków jego chory syn, dziecko którego nie chciał kochać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Tajemniczy Ogród" - streszczenie.

Tajemniczy ogród to niezwykle ciekawa opowieść o dziesięcioletniej sierocie – Mary Lennox. Dziewczynka jest rozkapryszoną i niegrzeczną. Cały czas rozkazywała swojej hinduskiej niańce. Ta zaś posłusznie jej usługiwała. Jej niezwykle p...

Język polski

Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" - streszczenie.

Dziewięcioletnia Mary Lennox, główna bohaterka powieści, przyjeżdża z Indii, gdzie się urodziła, do Anglii. Jest sierotą, jej rodzice zmarli w Indiach z powodu zarazy. Dziewczynka jest rozpieszczona, skłonna do wybuchów gniewu, samolubna,...

Język polski

Streszczenie książki Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród".

Problematyka utworu

I. "Tajemniczy Ogród" jako powieść

Powieść jest to obszerny utwór pisany prozą, w którym wiele postaci (pierwszoplanowe: Mary Lennox, Colin Craven, Dick Sowerby, drugoplanowi: Marta i Zuzanna Sowerby,...

Język polski

Streszczenie książki "Tajemniczy ogród".

I. "Tajemniczy Ogród" jako powieść
Powieść jest to obszerny utwór pisany prozą, w którym wiele postaci (pierwszoplanowe: Mary Lennox, Colin Craven, Dick Sowerby, drugoplanowi: Marta i Zuzanna Sowerby, ogrodnik Ben) i przynajmniej ...