Uroki otaczającej nas przyrody (woj.łódzkie)

'Uroki otaczającej nas przyrody' to szeroko pojęty temat. Dla jednych cennym obiektem jest stary dąb z którym kojarzą się opowiadane nam przez dziadków podania...dla innych naturalnym cudem przyrody jest kwitnący latem sad zza domem przypominający arkadię, krainę szczęścia i dzieciństwa. Jednak ja chcę przedstawić województwo łódzkie, a dokładniej jego parki, rezerwaty, użytki ekologiczne i pomniki przyrody które uważam za wyjątkowo cenne i warte zobaczenia.
Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki powołany został uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Sieradzu z dnia 14 września 1989 roku w celu ochrony cennych walorów przyrodniczo-krajobrazowych.
Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki obejmuje obszar o wyróżniającym się krajobrazie, dużych wartościach naturalnych środowiska przyrodniczego, walorach estetycznych, historycznych i kulturowych. Przedmiotem ochrony w Parku są doliny Warty i Widawki i ich dopływów wraz z systemem stref przystokowych oraz towarzysząca tym obszarom szata roślinna.
Obszar Parku wyróżnia się w swym otoczeniu urozmaiconą rzeźbą terenu. Szczególnie malowniczo prezentują się przełomowe odcinki doliny Warty. Lasy w parku stanowią tylko niespełna 25% ogólnej powierzchni. Przeważają sztucznie wprowadzone zbiorowiska borowe, a zespoły naturalnych borów bagiennych, łęgów i grądów zachowały się w niewielkich fragmentach. Dla zachowania najcenniejszych walorów przyrodniczych parku utworzono na jego terenie 4 rezerwaty przyrodnicze:
Rezerwat florystyczny "Winnica"
Rezerwat torfowiskowy "Korzeń"
Rezerwat leśny "Hołda"
Rezerwat bagienny "Grabica"
W Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki ochroną pomnikową objętych jest 49 obiektów. Są to okazałe drzewa rosnące przede wszystkim w obrębie założeń dworsko-parkowych.
W parku ochroną o randze użytku ekologicznego objętych jest 14 obiektów. Są to najczęściej oczka wodne bądź bagna oraz skarpa, rzeka i wzgórze, które wyróżniają się z otoczenia bogactwem gatunków je zasiedlających.
„Rzeka Grabia”-stwierdzono tu ok. 800 gatunków zwierząt, z czego 80 gatunków było nowymi dla Polski, a 2 nowymi dla nauki. Najlepiej poznaną grupą zwierząt są wrotki, których odkryto tu 270 gatunków. Ponadto w rzece stwierdzono 29 gatunków ryb (m.in. brzanę, kozę złotawą, jelca, kiełbia i minoga strumieniowego), a z płazów traszkę zwyczajną i ropuchę paskówkę.
„Dąbrowa II”-jest to kompleks śródleśnych bagien na terasie zalewowej doliny Warty.
„Majaczewice”-jest to pięknie położona skarpa w miejscu, gdzie Warta płynąc wolnym nurtem tworzy odnogi, łachy i wysepki. Brzegi rzeki porastają dorodne okazy wierzb, brzóz i topoli tworzące charakterystyczne, ginące zadrzewienie rzeczne. Pobliskie drogi polne przebiegają w mini parowach, których skarpy porośnięte są przez róże, głogi, tarninę i bzy lilaki.

„Góra Charlawa”-obejmuje wierzchołkową partię pagórka tzw. kemowego, czyli owalnego w zarysie, o pow. 0,99 ha, przy drodze z Burzenina do Widawy.
„Rembieszów II”-obejmuje podmokły teren w trakcie procesu naturalnej sukcesji.
„Kalinowa” -obszarem chronionym są podmokłe nieużytki, pozostawione roślinności szuwarowej, torfowiskowej i bagiennej.
„Jeziorko”-znajdują się tam zbiorowiska roślinności wodno - błotnej z gatunkami roślin i zwierząt chronionych.
„Zamość”-obejmuje zespół roślinności torfowiskowej i błotnej. Jest to fragment torfowiska o charakterze przejściowym i niskim obejmującym ok. 19 ha pow. Rośnie tu wiele rzadkich i cennych gatunków roślin, m.in.: modrzewnica zwyczajna, jeżogłówka najmniejsza, pływacz.
„Ochle”-podobnie jak poprzedni obejmuje zespół roślinności torfowiskowej i bagiennej rosnącej na torfowisku niskim.
"Rembieszów" i "Niechmirów" jak również "Szynkielów I" i "Szynkielów II" obejmuje kompleks bagien śródleśnych.
Obecnie w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki ochroną pomnikową objętych jest 49 obiektów. Jest to, obok rezerwatów i parków narodowych, najlepiej rozpoznawalna przez ludzi forma ochrony przyrody.
Wszystkie obiekty pomnikowe w PKMWiW to drzewa należące do następujących gatunków: dąb szypułkowy (13 sztuk), lipa drobnolistna (9), topola biała (7), jesion wyniosły (4), klon zwyczajny (4), wiąz szypułkowy (3), topola kanadyjska (2), jawor, cis, sosna pospolita, wejmutka oraz limba, klon srebrzysty i jedna aleja złożona z 13 sztuk lipy drobnolistnej. Drzewa te najczęściej można spotkać w Konopnicy, Rychłocicach, Witowie, Chojnem, Strońsku, gdzie rosną w parkach zabytkowych, przy kościołach bądź przy drogach.

W pobliżu Burzenina tworzona jest ścieżka przyrodniczo dydaktyczna „Rezerwat Winnica - Starorzecze w Siemiechowie”. Obejmuje ona ciekawy przyrodniczo i kulturowo obszar na krawędzi doliny rzeki Warta, gdzie panują na tyle sprzyjające warunki by wykształciła się roślinność kserotermiczna o charakterze stepu kwietnego. Podobne warunki spotyka się w dolinach Odry, Wisły i Bugu. W pobliżu znajduje się nieczynny wapiennik wraz z kamieniołomem, co jest charakterystyczne dla tej części parku.

Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą powiatu tomaszowskiego są Niebieskie Źródła - rezerwat przyrody położony na prawym brzegu Pilicy. Swoją nazwę rezerwat zawdzięcza barwie wody bijących tu źródeł krasowych, które wypływają ze szczelin w skałach wapiennych. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Rezerwat jest ostoją wielu gatunków ptaków (ok. 75), a prawdziwą osobliwością są: ubarwiony remisz, zimorodek oraz kaczki (krzyżówka, ohar, czernica, cyraneczka i gągoł). Szata roślinna jest najliczniej reprezentowana przez rodzinę traw. Stwierdzono 400 gatunków roślin naczyniowych, a wśród nich grupę roślin ściśle chronionych: grzebieni białych, turówki wonnej, różanecznika żółtego, kosodrzewiny i cisa pospolitego.


W województwie łódzkim znajduje się jeszcze 9 parków krajobrazowych oto ich poszczególna charakterystyka:
* Bolimowski - park leży na pograniczu Wyżyny Łódzkiej i Niziny Mazowieckiej w dorzeczu rzeki Rawki i chroni dobrze zachowane fragmenty Puszczy Bolimowskiej, Wiskickiej i Jaktorowskiej oraz rzekę Rawkę.
* Brudzeński - Park położony na Pojezierzu Dobrzyńskim, obejmuje tereny wokół dolnego odcinka Skrwy Prawej - prawobrzeżnego dopływu Wisły. Główne walory tego obszaru to ciekawa rzeźba oraz bujna szata roślinna. Ukształtowanie terenu jest urozmaicone na skutek działalności lodowca bałtyckiego.
* Gostynińsko-Włocławski - park obejmuje część Pojezierza Gostynińskiego leżącego na lewym brzegu Wisły pomiędzy Płockiem, Gostyninem i Włocławkiem. Obszar wyróżnia się zwartymi kompleksami leśnymi, unikatową rzeźbą wydmowo-glacjalną oraz licznymi jeziorami i stawami. Lasy zajmują ponad 60 % powierzchni parku i stanowią jeden z ważniejszych ciągów przyrodniczych w dolinie Wisły.
* Nadgoplański Park Tysiąclecia - park położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim, na terenie trzech mezoregionów: na Pojezierzu Gnieźnieńskim, Równinie Inowrocławskiej i Pojezierzu Kujawskim i obejmuje jezioro Gopło wraz z terenami otaczającymi. Jest to jeden z nielicznych parków w Polsce, gdzie naturalne, cenne wartości środowiska przyrodniczego wiążą się ściśle z walorami kulturowymi i historycznymi, związanymi z początkami państwa polskiego i dawnymi społeczeństwami słowiańskimi.
* Przedborski - Park położony jest na Wyżynie Środkowomałopolskiej i obejmuje fragmenty Pasma Przedborsko-Małogoskiego, zbudowanego z wapieni górnojurajskich i kredowych piaskowców.
* Spalski - Park położony jest w centralnej Polsce, na terenie Równiny Piotrkowskiej oraz Równiny Radomskiej. Obejmuje ochroną dolinę Pilicy.
* Sulejowski - Park położony jest nad środkową Pilicą, na terenie Równiny Piotrkowskiej, Wzgórz Radomszczańskich i Wzgórz Opoczyńskich. W granicach parku znajduje się fragment doliny rzeki Pilicy oraz zbiornik Sulejowski wraz z cennymi przyrodniczo i krajobrazowo terenami
* Załęczański - Załęczański Park Krajobrazowy położony jest na Wyżynie Wieluńskiej i obejmuje najbardziej na północ wysunięte fragmenty Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Został utworzony w celu ochrony niepowtarzalnego krajobrazu przełomowej doliny Warty, która omijając wysoki próg masywu Wyżyny Wieluńskiej, przebija się przez skaliste podłoże i wije się wśród wapiennych wzgórz - jurajskich ostańców. Teren bogaty jest w zjawiska krasowe - jaskinie, leje, szczeliny.
* Wzniesień Łódzkich - Park obejmuje północną krawędź Wzniesień Łódzkich z najbardziej charakterystycznym elementem rzeźby - Garbem Łódzkim, stanowiącym centralną, najwyżej wyniesioną część wzniesień przeszłości nałożyły się tutaj efekty działalności akumulacyjnej.

Łódź- "polski Manchester", drugie co do wielkości miasto Polski, osada przemysłowa, kojarzy się zazwyczaj z krainą bez drzew, ale za to z lasem niedawno dymiących jeszcze kominów. Taką wizję swego miasta mają zapewne łodzianie chodzący po zatłoczonych ulicach centrum, czy spędzający każdą wolną chwilę jedynie na "Pietrynie". Ich to właśnie szczególnie gorąco zachęcam do przeczytania poniższego tekstu. Uważam bowiem, iż jest to bardzo powierzchowna opinia, a Łódź wbrew powszechnemu mniemaniu jest jednym z nielicznych miast o tak dużej ilości zieleni. Tworzą ją zarówno duże zespoły, takie jak: Las Łagiewnicki czy Zdrowie, jak i mniejsze enklawy, do których zaliczyć można: parki, skwery, cmentarze czy też ogródki działkowe.
Jednym z najpopularniejszych kompleksów leśnych w moim otoczeniu jest Las Łagiewnicki położony w północno-wschodniej części miasta, Łodzi.Zajmuje obszar 1250 ha, co jest ewenementem na skalę europejską, gdyż żadne inne miasto nie posiada w swoich granicach administracyjnych tak rozległego obszaru leśnego. las jako jeden z nielicznych o cechach naturalnych będących pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej(istniejącej na terenie miasta i wokół niego jeszcze 200 lat temu), charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie, której wyniosłości wahają się od 215 do 260 m n.p.m. Cały kompleks leży w dorzeczu Bzury.Prowadzone przez botaników łódzkich badania szaty roślinnej lasu potwierdziły występowanie 542 gatunków roślin naczyniowych w tym 101 gatunków drzew i krzewów . Mikolodzy szacują liczbę gatunków grzybów na ok. 1.000.
W Łodzi istnieje dziś około 220 obiektów drzewiastych uznanych za pomniki przyrody; jest wśród nich 214 pojedynczych okazów drzew, 2 grupy drzew, 2 aleje, 1 pnącz – kwitnący okaz bluszczu i 1 park miejski – „Źródliska".
Pojedyncze okazy drzew pomnikowych należą do 29 taksonów, z których 9 to gatunki obcego pochodzenia. Najliczniej reprezentowane są: dąb szypułkowy (50 drzew), lipa drobnolistna (25), buk pospolity (20), klon zwyczajny (18), kasztanowiec zwyczajny (18) i klon srebrzysty (12).
W samej Łodzi znajduje się 30 parków!!!
Rezerwaty przyrody w moim powiecie:
-Rez.,,Jodły Łaskie' (gm. Sędziejowice)
-Rez.stepowy ,,Winnica' (gm.Widawa)
-Rez.leśno-torfowiskowy ,,Korzeń' (gm.Zapolice)
-Rez. ,,Jamno" (gm.Widawa)
-Rez. ,,Jodły Oleśnickie' (nadleśnictwo Poddębie)
-Rez. ,,Jaźwiny' (nadleśnictwo Złoczew)
-Rez. ,,Jabłecznik' (na pól.-zach. od Zduńskiej Woli)
-Rez. ,,Nowa Wieś' (3 km na pół.-zach. od Złoczewa)
-Rez. ,,Mokry Las' (nadleśnictwo Wieluń)
-Rez. ,,Lasek Kurowski' (blisko wsi Piaski)
-Rez. ,,Węże' (lewy brzeg Warty)
Projektowane rezerwaty:
-Rez. krajobrazowy ,,Szynkielów'
-Rez. krajobrazowo-wodny na rzece Grabi im. prof.dr. Leszka Pawłowskiego
Wydaje mi się, że przedstawiłam sporo ‘’argumentów’’ za tym iż moja okolica, region..... są godne poświęcenia uwagi i ich zobaczenia ze względu na duże walory przyrodnicze. Z pewnością żaden miłośnik pięknego i przede wszystkim naturalnego środowiska nie pożałuje tej decyzji.

Dodaj swoją odpowiedź