Pomocy błagam mam na jutro! Dam naj! :) Za dwie piąte kg sera i 30 dag szynki zapłaciłam 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera?

Pomocy błagam mam na jutro! Dam naj! :) Za dwie piąte kg sera i 30 dag szynki zapłaciłam 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera?
Odpowiedź

30dag=0,3kg 18,2zł*0,3kg=5,46zł-koszt szynki 11,26zł-5,46zł=5,8zł-koszt sera 5,8zł:2/5kg=5,8kg:0,4kg=14,5zł-koszt kilograma sera

1 kg szynki  -  18,20 zł      / * 0.3 0,3 kg szynki  -  5,46 zł 30 dag szynki -  5,46 zł x - cena kg sera 2/5 x + 5,46 = 11,26 0,4 x + 5,46 = 11,26    / - 5,46 0,4x = 5,8     / * 2,5 x = 14,50  [zł] Odp. 1 kg sera kosztował 14,50 zł

Dodaj swoją odpowiedź