Dźwięki
Prędkość dźwięku
W powietrzu dźwięk rozchodzi się z prędkościa 340m/s. To mniej więcej cztery razy więcej niż prędkość samochodu wyścigowego, ale dwa razy mniej od predkości samolotu Concorde. Dźwięk rozchodzi się nieco szybciej w dni upalne niż chłodne. Znacznie prędzej rochodzi się dźwięk w ciele stałym niż w wodzie i powietrzu.
Dźwięki niskie i wysokie
Liczbę drgań w ciągu sekundy nazywamy częstotliwością. Mierzymy ją w hercach (Hz): jeden herc oznacza jedno drganie na sekunde. Ucho ludzkie nie słyszy dźwięków o czestotliwości wiekszej niż 20 000 Hz i niższej niż 20 Hz.
Echo
Fale dźwiękowe mogą się odbijać od przeszkody tak samo, jak promieniowanie światlne. Taka fala powoduje echo.
Ultradźwięk
Jest dźwiękiem zbyt wysokim, aby ucho ludzkie mogło go usłyszeć. Nietoperze wysylają ultradźwięki o częstotliwości do 200 000 Hz. Pełnią u nich role akustycznego radaru.
Infradźwięk
jest dźwiękiem zbyt niskim, aby mogło go odebrać ucho ludzkie. Słonie porozumiewają sie ze sobą, wytwarzając dźwięki tak niskie, jak 1Hz.
Dźwięk uderzeniowy
jest silnym hałasem wytwarzanym przez samolot, który przekracza prędkość dźwięku. Dźwięk uderzeniowy powoduje fale akustyczne wytwarzane przez samolot sprężający powietrze znajdujace się przed nim.
Przełamywanie bariery dźwięku
występuje, gdy samolot zaczyna lecieć szybciej niż dźwięk.
Źródło: Leksykon Szkolny "oxford" wyd. Delta