Autorytet młodego człowieka i jego wpływ na postepowanie i podejmowanie decyzji
Termin autorytet pochodzi od łac. auctoritas, który tłumaczy się jako rada, wola, ważność, powaga moralna, nawet wpływowa osoba. Autorytet jest zawsze relacją, między co najmniej dwiema osobami, z których jedna budzi uznanie drugiej. Autorytet jest to prestiż osoby oparty na uznanych i cenonych przez społeczeństwo wartościach-religii, prawie, nauce itp. Myślę, że każdy z nas w swoim życiu próbował naśladować jakąś osobę. Znaczy to tym samym, że w tej osobie widzi autorytet. Nastolatkowie za swój autorytet potrafią uznać piosenkarza, aktora, lub innego przedstawiciela osób o stworzonym przez media charakterze. Często też za osobę godną naśladowania uważają rówieśnika, dysponującego siłą lub "władzą" w jego otoczeniu. Młodzi ludzie nie odczuwają już potrzeby bycia sobą, gdyż za najważniejszą wartość uznają akceptacje w społeczeństwie. Ich życie bardziej obrasta w fałszywość, aniżeli w szczerość. Młodzież kształtuje swoje poglądy wzorując się na osobach, które nic w życiu nie osiągneły samodzielnie i, które nic dla świata nie zrobiły. Takie właśnie postrzeganie zauwża się u znacznej części młodzieży.
Nie uważam, że szukanie autorytetów wśród piosenkarzy czy kolegów jest złe. Sądzę bowiem, że każdy powinien dobrze się zastanowić nim uzna daną osobę za autorytet. Ponadto według mnie ważne jest dla każdej wierzącej osoby to by miał swój własny autorytet także w sferze religii. Powinna być to osoba, która została uznana za osobę świętą lub za żywota uznawana jest przez Kościół za postać godną naśladowania. Autorytet jest pomocny w utwierdzaniu nas w swojej wierze, a także w podejmowaniu decyzji. Osoba, która chce posiadać swój autorytet religijny powinna na początku poprzez głębsze poznanie działalności tejże osoby zastanowić się czy dana osoba spełnia jego oczekiwania i czy mogłaby stać się ich wzorem postępowania.
Młoda osoba, która posiada swój własny autorytet stara się poznawać tą osobę dogłębnie i prześledzić jej postępowanie w życiu. Często też ludzie chcą poznać najważniejsze wartości danej osoby, jej marzenia, życiowe cele, a także autorytety. Dzieki tym informacjom starają się obrać zblizone cele i tak pokierować swoim życiem by uzyskać podobne rezultaty. Dlatego też wśród młodzieży nie zanikło poczucie niesienia pomocy innym ludziom i chętnie należą do różnych organizacji religijnych czy społecznych. Ważne jest dla nich bowiem upodobnienie się do obranego przez siebie autorytetu, a nawet udowodnienie przede wszystkim sobie, ale także innym ludziom, że potrafimy zrezygnować z przyjemności na rzecz niesienia dobra oraz udowodnić jak wielką wartość w życiu może stanowić religijny autorytet.
Myślę, że autorytet w życiu młogego człowieka, jeśli istnieje, stanowi nieodzowną część w jego życiu. Jest dla nim czymś wiecej niż pomocą ze strony bliskich w trudnej sytuacji, gdyż jeśli pomoc przyjaciół w rozwiązaniu problemu nie wystarcza-w młodym człowieku uwidacznia sie potrzeba samodzielnego onalezienia właściwej drogi. Dlatego też często szuka podpowiedzi rozwiązania poprzez odwołanie sie do swojego autorytetu. Znając przenikliwie osobę uznana za wzór naśladowania młody człowiek zadaję sobie pytanie: Jak by postąpiła dana osoba? Owo pytanie może pomóc, rozwiać wątpliwości, a także wybrać ostateczne rozwiązanie.
Podsumowując posiadanie autorytetu w sferze religijnej nigdy nie zaszkodzi, a nawet może dać odwrotny rezultat. Często pomaga on umocnić nas w wierze i dać odpowiedź na nurtujące nas pytania. Pomocny jest także w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania problemu i podjęciu właściwej decyzji. Poprzez poznawanie osoby, którą uznajemy za autorytet możemy sobie uświadomić, że obecne postępowanie jest nie najlepsze. Zdarza się także, że dzięki niemu zmieniamy dotychczasowe postępowanie i wybieramy lepszą drogę życia.