Resuscytacja krążeniowo oddechowa u dorosłego

RES. KR-ODD DOROSŁ. A
jeden ratownik - 2 wdmuchniecia powietrza do pluc i 15 ucisniec mostka (80 ucisniec na minute); wykonywac akcje w stosunku wdechów i ucisniec mostka jak 2 : 15;
dwóch ratowników - 1 wdmuchniecie powietrza do pluc i 5 ucisniec mostka; wykonywac akcje w stosunku wdechów i ucisniec mostka jak 1 : 5,
Czestosc uciskania mostka powinna wynosic przynajmniej 80 ucisniec na minute, a nawet 100 na minute, jezeli jest to mozliwe.
Tryb postepowania: a)poszkodowany nieprzytomny, brak tetna i oddechu - przystap do sztucznego oddychania i zewnetrznego masazu serca, b)poszkodowany nieprzytomny, brak oddechu, tetno jest wyczuwalne - wykonaj sztuczne oddychanie w tempie 1 oddech co 5 sekund i powtarzaj wentylacje pluc; po minucie sprawdz czynnosci zyciowe.
Sztuczne oddychanie: a)metoda "usta-usta' jest szybkim i skutecznym sposobem dostarczania tlenu do pluc poszkodowanego; powietrze wydychane przez ratownika zawiera ilosc tlenu wystarczajaca do podtrzymania zycia, b)utrzymuj droznosc dróg oddechowych przez odchylenie glowy i uniesienie zuchwy, c)delikatnie zacisnij nos poszkodowanego kciukiem i palcem wskazujacym reki trzymanej na czole (reka odchylajaca glowe), d)nabierz gleboko powietrze i szczelnie obejmij swoimi ustami usta poszkodowanego, e)czestosc oddychania powinna wynosic 10 -12 oddechów na minute zarówno przy jednym jak i dwóch ratownikach, f)prawidlowosc wykonania sztucznego oddychania potwierdzaja: unoszenie i opadanie klatki piersiowej, strumien powietrza poszkodowanego podczas wydechu, który mozna wyczuc i uslyszec, g)metode "usta-nos" poleca sie jezeli nie mozna otworzyc ust poszkodowanego (szczekoscisk), usta i ich okolice sa powaznie uszkodzone lub trudno jest utrzymac szczelnosc, wykonujac sztuczne oddychanie metoda "usta-usta", h)w metodzie "usta-nos" polóz reke na czole poszkodowanego, utrzymuj jego glowe w odchyleniu, nastepnie: *druga reke unies i przyciskaj brode, zmykajac w ten sposób usta, **wez gleboki wdech, szczelnie obejmij ustami nos poszkodowanego i wdmuchnij powietrze do jego pluc, ***wydech nasteoderwaniu ust od nosa poszkodowanego.


RES. KR-ODD DORSŁ B
Zewnetrzny masaz serca:a)wyszukaj punkt w którym lacza sie luki zebrowe (wyrostek mieczykowaty), b)2 - 3 palce powyzej tego miejsca ulóz nasade drugiej dloni, c)umiesc pierwsza dlon na drugiej i splec palce obu rak. tak aby nie uciskaly na zebra, d)przy wyprostowanych w lokciach ramionach wykonuj ucisniecia ciezarem ciala, tak aby mostek obnizal sie o okolo 3,5-5 centymetrów, e)wykonaj uciski w tempie 80-100 na minute, jezeli jest to mozliwe.
Objawy wskazujace na skutecznosc resuscytacji krazeniowo - oddechowej:a)zarózowienie sie skóry, b)powrót akcji serca, c)zawezenie uprzednio rozszerzonych zrenic, d)powrót spontanicznego oddechu.
Akcje resuscytacyjna mozemy przerwac tylko i wylacznie gdy:a)poszkodowany zostanie przejety przez personel medyczny, b)poszkodowany odzyska czynnosci zyciowe.
Mozemy nie podejmowac akcji resuscytacyjnej tylko w jednym z ponizszych przypadków: a)dekapitacja (pozbawienie glowy), b)calkowite zweglenie, c)silne uszkodzenie czaszki (zmiazdzenie), d)rozerwanie tulowia.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Resuscytacja krążeniowo oddechowa u dorosłych i dzieci

RESUSTYTACJA DOROSŁEGO – KRĄŻENIOWO ODDECHOWA
-Ratujący ocenia swoje bezpieczeństwo i przytomność poszkodowanego (delikatne potrząśniecie ‘Czy pan mnie słyszy?’
Tak: ratujący dowiaduje się co się stało, ewentualne wezwani...

Edukacja dla bezpieczeństwa

PO - Pierwsza pomoc

Schemat postępowania ratowniczego w miejscu wypadku: 1) Przedstawić się poszkodowanemu. 2) Ocenić zaistniałą sytuację. 3) Zadbać o: a) bezpieczeństwo własne, b) bezpieczeństwo miejsca wypadku, c) zaangażowanie osób postronnych, d) wyeli...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Pierwsza pomoc, śmierć kliniczna i biologiczna.

Prawny obowiązek wynikający z kk: kara do 3 lat za nie udzielenie I pomocy, sytuacja niekonieczna, jeżeli zagrożone jest życie ratownika-powinien tylko wezwać na pomoc inne osoby, które pospieszą na ratunek bez narażenia własnego życia lu...