Petr Paul Rubens

Artysta urodził się w 1577 roku w Siegen. Ojciec Rubensa był Flamandczykiem, pochodził z Flandrii.(kiedyś samodzielne państwo obecnie część Belgii) Będąc chłopcem Peter Paul służył jako paź na dworze szlacheckim, ale wkrótce zajął się nauką malarstwa pod kierunkiem świetnych mistrzów. Uczyli go Tobiasa Verhaechta, Adama van Noorta i Otto van Veena. Opanował łacinę, grekę, francuski, włoski i hiszpański. Otrzymał tytuł mistrzowski i został zaproszony na dwór księcia Mantui we Włoszech. W 1606 roku wrócił do Antwerpii i otrzymał posadę nadwornego malarza arcyksięcia Alberta i infantki Izabeli. Zrzeszał koło siebie wielu uczniów i współpracowników. Jego najwybitniejszymi uczniami byli: Namalował wówczas wiele obrazów np. scenę przedstawiająca pokłon trzech króli nad dzieciątkiem Jezus(1924r.) Rubens stopniowo zyskiwał sławę międzynarodową. Jego klientami byli m.in.: Maria Macydeńska, Ludwig XIII, i Karol I. W Anglii otrzymał tytuł szlachecki. J.Jordaens, A. van Dyck, F, Snyders, J. Breughel. Peter Paul Rubens zmarł w 1640 roku w Antwerpii.
Artysta ten był czołowym malarzem okresu baroku. Jego obrazy charakteryzują się dużym smakiem, pełnią życia, a wiele z nich ma znaczne rozmiary. Obok obrazów dużych, pełnych światła, koloru i radości życia malował także poważne obrazy odznaczające się niezwykłym pięknem i głęboką wiarą. Jedna z jego najwybitniejszych prac Zdjęcie z krzyża (1611) ukazuje scenę zdejmowania Jezusa z krzyża, obraz znajduje się w katedrze w Antwerpii w Belgii. Tworzył także portrety, tak zwane Chapeaude Pailles (1620 - National Gallery, Londyn), sceny rodzajowe z życia wieśniaków np. Kiermasz (1622 - Luwr), alegorie, np. Wojna i Pokój (1629/30 - National Gallery, Londyn), pejzaże, Pejzaż z zamkiem Steen (1635/37 - National Gallery, London).
W zakresie stosowanych środków malarskich Rubens ewoluował od śmiałych kontrastów ciepłych i zimnych barw do palety bardziej umiarkowanej, z przewagą bieli, żółci kadmowej, cynobru i lakowej czerwieni. Przejrzyste warstwy farb tonował grą światła, którą skupiał na zgrubieniach warstwy malarskiej. Były to wartości nowatorskie, stawiające Rubensa wśród najwybitniejszych kolorystów w dziejach sztuki.
Wywarł olbrzymi wpływ m.in. na malarstwo angielskie i francuskie XVIII w., a także na romantyków.

Dodaj swoją odpowiedź