Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki ?

Uważam ,że na pytanie zawarte w temacie "Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki ?" nie można udzielić jednakowej odpowiedzi .
Postaram się to udowodnić poprzez przedstawienie następujących argumentów.

O tym ,że Jacek Soplica był zawadiaką szlacheckim świadczy jego młodość.Był on szlachcicem , przystojnym mężczyzną o wysmukłej sylwetce oraz dziarskich i zdecydowanych ruchcach ,przez co budził zainteresowanie u kobiet - oto pierwszy argument.

Był osobą lubianą i poważaną zarówno przez szlachtę jak i ziemiaństwo - świadczy o tym fakt , iż mógł dowolnie manipulować ich głosami podczas sejmików . O nagannej postawie Soplicy świadczy zachowanie oraz cechy charakteru jakie prezentował .
Prowadził awanturniczy tryb życia , cechowały go : porywczość , gwałtowność , wybuchowość , był dumny , pyszny i niepokorny m kierował się emocjami , gdyż nie mógł wziąć za żonę ukochanej , poślubił "pierwszą napotkaną na ulicy kobietę".
Negatywne cechy jego postawy uwidaczniały się najczęściej w czasie pijackich biesiad, podczas których , w czasie kłótni , swych racji dochodził wyłącznie szablą .
Uważano go za warchoła , zabijakę , swawolnego młodzieńca , który działał dla swej sławy - oto drugi argument popierający moje zdanie .
Za moment zwrotny w życiu Jacka należy uznać zabicie przez niego, magnata Horeszki , wykorzystującego Soplicę , przyjaciela , który nie pozwolił mu się ożenić ze swoją córką , pomimo wielkiej miłości jaką darzyli się Ewa i Jacek.

Okoliczności zabójstwa spowodowały ,że bohater z ulubieńca okolicznego społeczeństwa został uznany za stronninka Moskali , zabójcę , zdrajcę narodowego. Nie mogąc sobie poradzić ze swą sytuacją, wyjechał , aby pokutować winy za swe czyny za granicę i zaciągnął się do Legionów Polskich generała Dąbrowskiego . Postawa bohatera uległa niewyobrażalnej metamorfozie. Stał się walczącym z godnym podziwu poświęceniem patriotą. Wstąpił również do zakonu Bernardynów i został księdzem . Jako tajny emisariusz Napoleona powrócił na Litwę z zadaniem przygotowania powstania.Zmiana w wyglądzie bohatera symbolizuje jego przemianę duchową . Kontusz zminił na habit , z krzykliwego zawadiaki i kobieciarza stał się cichym pokornym księdzem.Aby podkreślić swą skruchę i pokorę przybrał imię Robak. Naprawił także krzywdy wyrządzone najbliższym , opiekując się Zosią , ratując życie Hrabiemu i Gerwazemu , przede wszystkim też sprawował kontrollę nad synem Tadeuszem ; oto ostatni i najważniejszy z przytoczonych przeze mnie argumentów .

W świetle przedstawionych argumentów , myślę ,że udało mi się udowodnić , iż nie można ocenić postawy Jacka Soplicy jednoznacznie , bo jego życie to dwa okresy . Pierwszy - młodość , w którym jest zapatrzonym w siebie i liczącym się z nikim szlachcicem, popełniającym błędy , które mają wpływ na jego całe życie . Drugi okres , po śmierci magnata Horeszki , w którym staje się skrytym , cichym i pokornym księdzem , ale również chcącym odpokutować swoje winy , walczącym patriotą , bardzo pozytywną postacią mogącą służyć jako wzór do naśladowania.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki? Prosze NAPISAC A NIE ZCIĄGAĆ Z INTERNETU..! POTRZEBUJE NA JUTRO NA PRACE KLASOWA MIECHÓW WIE O CO CHODZI..!! DAJE 70 P ZA NAJLEPSZE

Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki? Prosze NAPISAC A NIE ZCIĄGAĆ Z INTERNETU..! POTRZEBUJE NA JUTRO NA PRACE KLASOWA MIECHÓW WIE O CO CHODZI..!! DAJE 70 P ZA NAJLEPSZE...

Język polski

Jacek Soplica - bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki?

Jacek Soplica to jedna z głównych postaci "Pana Tadeusza". Czytelnik poznaje go nie jako Jacka Soplicę, lecz jako księdza Robaka. Cała prawda wychodzi na jaw dopiero podczas spowiedzi na łożu śmierci, kiedy ksiądz Robak wyznaje Gerwazemu, �...

Język polski

Bohater narodowy czy zawadiaka szlachecki - dzieje Jacka Soplicy.

Jacek Soplica to jedna z głównych postaci "Pana Tadeusza", choć czytelnik poznaje go nie jako Jacka Soplicę, lecz jako księdza Robaka. Cała prawda wychodzi na jaw dopiero podczas spowiedzi na łożu śmierci, kiedy ksiądz Robak wyzn...

Język polski

Jacek Soplica - szlachecki zawadiaka czy bohater narodowy ?

Jacek Soplica to jedna z głównych postaci "Pana Tadeusza", choć czytelnik poznaje go nie jako Jacka Soplicę, lecz jako księdza Robaka. Cała prawda wychodzi na jaw dopiero podczas spowiedzi na łożu śmierci, kiedy ksiądz Robak wyznaje Gerwaz...

Język polski

Jacek Soplica zawadiaka szlachecki czy bohater narodowy? Rozprawka

Jacek Soplica zawadiaka szlachecki czy bohater narodowy? Rozprawka...