Dom i rodzina najważniejszymi wartościami w życiu człowieka

Dom to ciepło, miłość i zaufanie. W domu każdy człowiek czuje się swobodnie i bezpiecznie. Rodzina są to ludzie, którzy w każdym momencie życia potrafią pomóc i pocieszyć. Rodzina potrafi się z tobą śmiać, ale i potrafi z tobą płakać. Dzieci bez rodzin, mieszkające w domu dziecka, potrafią docenić ciepło i miłość, które ktoś im okazuje ponieważ nikt im tego wcześniej nie okazywał. Rodzina to dla nich dar, a dla różnych osób rodzina to tylko przyzwyczajenie lub "sponsoring". W mojej pracy postaram się udowodnić, iż dom i rodzina są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka.
Chciałabym zwrócić uwagę na perspektywy idące z posiadania własnej rodziny, mieszkania w domu dziecka. We własnej rodzinie dziecko ma zapewnioną lepszą przyszłość. Rodzice mogą dziecku zapewnć naukę na studiach, pomóc w niezrozumianych przez dziecko przedmiotach. Jednakże w domu dziecka jest tylu wychowanków, że nie zawsze można każdemu wszystko pamieta się po tak wielu latach przerwy. Zarówno nie zawsze jest tyle funduszy, aby każdemu z wychowanków opłacić studia. Dlatego młodzież po osiemnastym roku życia musi się usamodzielnić i na dalszą edukację zarobić sobie sama.
Muszę jednakuwzględnić punkt widzenia dorosłych, dlatego w dalszej części mojej pracy napiszę, co dorosły człowiek czuje w gronie rodziny. Kto w dzieciństwie nie myślał o przyszłości np. założeniu rodziny, podjęciu pracy? Każde dziecko wyobraża sobie, jakbędzie wyglądała jego rodzina, gdzie będzie mieszkał i gdzie pracował. Niestety nie każdy będzie mógł spełnić swoje marzenia. Każdy dorosły człowiek, wracając z pracy, ma pewność o kochającej rodzinie. Święta w gronie rodziny są wesołei niezapomniane. Dorosły człowiek posiadający własną rodzinę, mile i ciepło wspomina swoje dzieciństwo, rodzinne święta. Człowiek dojrzały dostrzega dom nie tylko jako budynek, ale także jako członków rodziny, mieszkających w nim, okazujących sobie nawzajem ciepło i szacunek. Na starość człowiek wspomina jak to było, kiedy jego dzieci byly małe, jak się nimi opiekował, przyklejał plastry na stłuczone kolana, kupował prezenty na święta, i nie potrafi uwierzyć, że ak szybko wyrosły na dojrzałych ludzi.
Nie mogę pominąć faktu, że w rodzinie niezależnie od sytuacji mamy wsparcie. Dom jest ostoją, w której wszyscy pomagają sobie w rozmaitych problemach. W domu relacje powinny być budujące czyli przy tych relacjach powinniśmy czuć się naturalnie i bezpiecznie. W domu powinna panować przyjemna atmosfera i wszyscy muszą się nawzajem wspierać. Dom musi być bezpieczny i dawać schronienie, a nie być twierdzą i budzić lęk.
Myślę, że argumenty, które przedstawiłam, w pełni potwierdzają postawioną przeze mnie tezę. Dom i rodzina są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka. Człowiek wychowany w ciepłym, pełnym miłości domu z pewnością wyrośnie na wartościowego człowieka.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Wartości nadające sens ludzkiemu życiu

Wartości to dobra, które stanowią cel ludzkich działań, którym człowiek służy, których respektowanie decyduje o tym, że postępowanie człowieka jest dobre. Takimi wartościami są np. : dobro, prawda, rodzina, miłość, sprawiedliwość...

Język polski

Która z poznanych fraszek, dawnych lub współczesnych, zawiera opis rzeczywistości najbardziej według ciebie prawdziwy i aktualny lub najsilniej do ciebie przemawiający?

Jan Kochanowski jest wybitnym poetą i ojcem literatury polskiej. Napisał ponad trzysta fraszek, które najczęściej mają charakter żartobliwy lub refleksyjny. Przedstawiał w nich rozważania o ludzkim życiu i piękno przyrody. Opisywał równ...

Język polski

Która z poznanych fraszek, dawnych lub współczesnych, zawiera opis rzeczywistości najbardziej według ciebie prawdziwy i aktualny lub najsilniej do ciebie przemawiający?

Jan Kochanowski jest wybitnym poetą i ojcem literatury polskiej. Napisał ponad trzysta fraszek, które najczęściej mają charakter żartobliwy lub refleksyjny. Przedstawiał w nich rozważania o ludzkim życiu i piękno przyrody. Opisywał równ...

Język polski

Renesans

RAFAEL SANTI – malarz, architekt, słynny twórca madonn, twórca arrasów „Trzy Gracje”, „Złożenie Do Grobu”, „Chrystus na krzyżu” LEONARDO DA VINCI – malarz, rzeźbiarz, fizyk, chemik, poeta, architekt, filozof, anatom, autor Os...

Wiedza o społeczeństwie

Co to znaczy być dobrym obywatelem?

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” […]

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Juliusz Słowacki, 1809 - 1849


„Co to znaczy być dobrym obywat...