Referat o rekinach

Moja prezentacja będzie o życiu, środowisku, gatunkach i innych zagadnieniach dotyczących rekinów. Są to fascynujące zwierzęta obdarzone cechami, o których nie mamy pojęcia. Wielu ludzi sądzi, że są to krwiożercze potwory, których trzeba się bać. W tej prezentacji przedstawię rekiny w zupełnie innym świetle.

Rekiny żyją w wodach wszystkich oceanów. W zależności od gatunku są to wody cieplejsze lub chłodniejsze. Zwierzęta te można spotkać w różnych zakamarkach oceanów, przybrzeżnych, głębokich nawet do kilku kilometrów w głąb wody, oraz na powierzchni. Mogą one przemieszczać się pomiędzy kontynentami w poszukiwaniu partnera jak np. żarłacz biały.

Jest kilka czynności, które rekiny muszą wykonywać, żeby żyć i dać przetrwanie następnym pokoleniom. Zwierzęta te musza jeść, najczęściej ryby lub młode foki. Musza także się rozmnażać, oraz mieć płodne potomstwo, by gatunek mógł przetrwać. Bardzo rzadko udaje się uwiecznić rozmnażanie się, oraz przychodzenie na świat rekinów, a jeśli już się to komuś uda to są to zazwyczaj bardzo niewyraźne ujęcia. Kolejną rzeczą, którą rekiny muszą wykonywać jest płynięcie. Nie mogą się one zatrzymać ani na chwilę, bo wtedy woda nie przechodzi przez płuca i rekin nie oddycha. Te zwierzęta nawet odpoczywają płynąc, ślizgają się na falach wykorzystując do tego minimalną energię.

Rekiny różnią się od siebie gatunkami, a te różnice są ogromne w porównaniu z innymi zwierzętami morskimi. Wystarczy tylko spojrzeć na dwa gatunki jak niepozorny rekin rafowy i olbrzymi rekin wielorybi. Jeden mierzy 2, drugi 12 metrów. Poza tym nie wszystkie rekiny są niebezpieczne dla ludzi. Rekin wielorybi, największa ryba na świecie żywi się krylem i planktonem. Ma specyficzne ubarwienie, a mianowicie dużą ilość białych plamek na purpurowym grzbiecie.

Budowa ciała rekina nie jest zbyt skomplikowana. Płetwy grzbietowe znajdują się na grzbiecie w pewnej odległości od siebie. Płetwa ogonowa to jak się można łatwo domyślić pionowa płetwa zakończająca ogon rekina. Zwierze to ma duże, wrażliwe, czarne oczy umieszczone z przodu pyska. Skrzela, czyli duże, otwarte szczeliny, przez które rekin przefiltowywuje wodę znajduje się pod i trochę w tył oka, tuż obok płetwy piersiowej. Rekin ma 2 płetwy piersiowe po obu bokach. Pod koniec tułowia rekina znajduje się płetwa brzuszna. Pod drugą płetwą grzbietową znajduje się płetwa odbytowa.

Rekiny posiadają 7 bardzo czułych zmysłów. Są to: wzrok, węch, słuch, dotyk, smak, zmysł mechaniczny i zmysł elektryczny. Teraz te siedem zmysłów krótko scharakteryzuje.

Rekiny mają bardzo duże i wrażliwe oczy. Ich układ w zależności od siebie wpływa na to, w jaki sposób widzą. Np. rekin młot ma szeroko rozstawione oczy i widzi bardzo dobrze po bokach, ale nie widzi wszystkiego, co jest w przodu. Żarłacze takie jak biały tępogłowy, czy tygrysi widzą podobnie do ludzi. Poza tym rozróżniają one jaskrawe kolory. Ich oczy są bardzo wrażliwe, dlatego podczas ataku rekiny przewracają oczy w tył głowy i widać tylko ich białka.

Następnym zmysłem u rekinów jest węch. Potrafią wyczuć jakiś zapach z bardzo dużej odległości, np. gdyby do basenu olimpijskiego wlać kropelkę krwi, to rekin by ją wyczuł i płyną by w tamtą stronę.
Zwierzęta te mają bardzo dobry słuch. Dźwięk, który rozchodzi się w wodzie jest bardzo wyraźny. Dzięki temu rekiny słyszą swoje ofiary na długo zanim je złapią.

Rekiny nie mają rąk, żeby nimi wyczuwać różne rzeczy, znalazły jednak na to sposób. Niektóre gatunki tych ryb najpierw gryzą potencjalną ofiarę, by sprawdzić czy jest jadalna. Robią tak np. żarłacze białe. Poza tym, kiedy rekinowi złamie się ząb, to nie oznacza, ze już nigdy nie będzie miał tam zębów. Każdy rekin ma za pierwszymi zębami kilka rzędów nowych. Kiedy jeden wypadnie, to drugi przesuwa się na jego miejsce. Także jeden rekin może mieć w swoim życiu nawet kilka tysięcy zębów.

Większość ludzi jest przekonana, że rekiny są krwiożerczymi potworami, które zjadają wszystko na swojej drodze. W rzeczywistości różne rekiny jedzą coś innego, a ich ulubionym pożywieniem nie jest człowiek. Większe rekiny lubią tłuste ryby, lub młode, bezbronne foki. Nie są też wiecznie głodne, rekin bez porządnego posiłku może wytrzymać nawet kilka tygodni i nadal być w świetnej formie.

Następnym zmysłem rekinów jest zmysł mechaniczny. Nazywany jest także linią boczną. Dzięki temu zwierzęta mogą wyczuwać zmiany temperatury dochodzące nawet do setnych części °C. Potrafią wyczuć coś takiego jak zmiana temperatury wody w zbiorniku o pojemności basenu olimpijskiego, do którego wrzuci się szklankę lodu.

Ostatnim ze zmysłów rekina i chyba najbardziej zadziwiającym jest zmysł elektryczny. Dzięki małym porom na przedzie pyska rekina napełnionym galaretowatą substancją, rekin wyczuwa energię elektryczną. Nazywa się to powszechnie Ampułkami Lorenziniejgo. Wyczuwane przez rekina sygnały są tak małe, jakie wydziela bijące serce małej ryby. Gdyby na rozpiętości 10 kilometrów w wodzie przeciągnięto drucik i na jego środku umieszczono baterię, to zaczęłaby ona wydawać drgania. Rekin z odległości 5 kilometrów wyczułby te drgania i popłyną by w tamtą stronę, myśląc, że to ryba.

Teraz podam kilka informacji o moich ulubionych gatunkach rekinów, to jest o żarłaczu białym, tygrysim, oraz tępogłowym.
Żarłacz biały jest uznawany za najgroźniejszego rekina na świecie i to nie bez powodu. Może osiągnąć 7 metrów długości, ważyć do 3200 kilogramów i płynąć z szybkością do 60 km/h. Te samotne rekiny lubią chłodne wody. Mogą pływać przy brzegu jak i na dużych głębokościach. Temperatura ich ciała jest wyższa niż temperatura jego otoczenia o około 10°C. Te rekiny, w szczególności samce przebywają długie odległości międzykontynentalne w poszukiwaniu partnerek. Są to bardzo wytrzymałe rekiny. Ich ubarwienie pomaga przy kamuflowaniu się. Jeżeli ktoś patrzy na tego rekina z góry, to zlewa się on z dnem, Jeżeli natomiast patrzeć na niego od dołu to jego biały brzuch zlewa się z padającym na wodę światłem.

Następnym fascynującym rekinem jest żarłacz tygrysi. Jest on trochę mniejszy od żarłacza białego. Osiąga do 6 metrów długości, wagę to 3 ton i może płynąć równie szybko jak jego biały kuzyn. Charakterystyczną cecha tego rekina są pręgi na jego grzbiecie. Przypominają tygrysa i są tak niezwykłe jak ludzkie linie papilarne. Niektórzy ludzie potrafią nawet rozpoznawać poszczególne osobniki na podstawie tych pręg. Żarłacz tygrysi pływa w cieplejszych wodach najczęściej niedaleko raf. Rekin ten może zjeść praktycznie wszystko. Różne rzeczy znajdowano w żołądkach tych zwierząt, były to np. tablice rejestracyjne samochodów, rogi jelenia, puszki, oraz ludzkie szczątki. Są to bardzo nieśmiałe rekiny w przeciwieństwie do żarłaczy białych. Bardzo trudno się do nich zbliżyć.

Ostatnim gatunkiem, o jakim chcę powiedzieć jest żarłacz tępogłowy. Jest to dużo mniejszy rekin od pozostałych 2 gatunków, które tu wymieniłam. Osiąga on do 3,5 metra długości, wagę do 2000 kilogramów, płynie jednak z taką samą szybkością jak inne rekiny, czyli 60 km/h. Rekiny te mają jeszcze jedną bardzo nietypową dla tych ryb zdolność, mogą pływać w słodkiej wodzie. Prawdę mówiąc to one muszą pływać w słodkiej wodzie, ponieważ tam składa ikrę i wychowuje młode. Gatunek ten widywano nawet 3 kilometry w górę rzek. To niej jest jednak wszystko. Żarłacze tępogłowe mogą pływać nawet na głębokości około 1 metra. Poza tym mają one bardzo duży poziom testosteronu. Oznacza to, że są bardzo agresywne. Jak na dość niepozorne rekiny, to są bardzo niebezpieczne.

Rekiny są wspaniałymi i fascynującymi stworzeniami, niestety ludzie tego nie dostrzegają. Zabijają masowo rekiny, które nie maja jak się przed tym bronić. Codziennie miliony rekinów na całym świecie jest zabijanych, dlaczego? Odpowiedź jest prosta, ale bardzo brutalna. Płetwy rekinów są bardzo cenionym przysmakiem. Z nich robi się zupę dla najbogatszych ludzi na świecie, po to żeby mogli się pochwalić, że jedli zupę z krwiożerczego rekina. Na jednego człowieka zabitego przez rekina przypadają dziesiątki tysięcy rekinów zabitych przez ludzi. Nie rozumiemy, że te zwierzęta są na skraju wyginięcia i jeżeli my im nie pomożemy, to znikną na zawsze z naszej planety.

Dodaj swoją odpowiedź