Charakterystyka dynamiczna Colina Cravena "Tajemniczy ogród".

Colin Craven jest jednym z głównych bohaterów powieści Frances Hadgson Burnett pt. „Tajemniczy Ogród ”. W czasie gdy go poznajemy ma ok. 10 lat. Los od początku nie rozpieszczał Colina. Od urodzenia chłopiec jest chory i całe dnie spędza leżąc w łóżku. Jego matka zmarła przy porodzie. Bohater ma jej to za złe, gdyż myśli, że ona jedyna potrafiłaby obdarzyć go prawdziwym uczuciem miłości. Colin jest synem pana Archibalda Cravena. Ojciec bardzo rzadko się z nim widywał, gdyż widok chłopca, tak bardzo podobnego do matki, napełniał jego serce żalem. Jeżeli jednak dochodziło do odwiedzin to Archibald robił to w czasie, gdy Colin spał.

Wygląd Colina charakteryzuje osobę chorowitą. Ma drobną, bladą niczym kość słoniowa twarzyczkę i nieproporcjonalne duże oczy. Mimo majątku jakim dysponuje jego ojciec ubiera się bardzo skromnie.

Usposobienie Colina w pewnym czasie ulega przemianie. Przed poznanie Mary chłopiec był bardzo złośliwy i rozkapryszony. Egoizm, ponurość i zgryźliwość cechowały jego charakter. Wszystko to jednak diametralnie zmieniło się gdy poznał Mary. Stał się wesoły i radosny. Nie chciał być już osamotniony ale spotykać się i bawić z rówieśnikami. Po wejściu do ogrodu nabrał ochoty do życia.
W stosunku do Mary Colin był miły i uprzejmy. Dziewczynka zaintrygowała go opowieścią o ogrodzie. Potrafił dotrzymać tajemnicy. To właśnie Mary zapoznała go Dickiem , którym Colin się wprost zafascynował. Szczególnie cenił w nim miłość do zwierząt i natury. Osobą, do której Colin był najbardziej negatywnie nastawiony był jego ojciec. Myślał że ten go nienawidzi- jednak w rzeczywistości wcale tak nie było.
Uważam, że Colin to bardzo uczuciowa, a zarazem tajemnicza postać. Swoim zachowaniem udowodnił, że jeżeli człowiek czegoś bardzo pragnie, to może to osiągnąć.

Dodaj swoją odpowiedź