"Mały Książe" książką, która powinna zostać na liście lektur szkolnych?

Celem mojej pracy będzie udowodnienie, że ?Mały Książę? to książka, którą należy pozostawić na liście lektur szkolnych. Książka jest wyjątkową lekturą, po którą warto sięgnąć. Oprócz ciekawej akcji i bohaterów możemy w niej znaleźć bardzo konstruktywne przesłania, które pokazują nam ważne wartości w życiu.

Na samym początku pragnę wyjaśnić, że utwór jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych, ponieważ w książce występuje dużo symboli, np. król, lis, żmija. Po pierwsze dzieci w tych postaciach nie zauważą nic nadzwyczajnego. Jednak my (młodzież) jak i dorośli powinniśmy zobaczyć króla jako symbol władzy, lisa jako symbol mądrości życiowej, a żmiję jako symbol tajemniczej mocy oraz wiedzy. Po drugie książka skłania do refleksji, do przemyśleń nad życiem, które jesteśmy w stanie zauważyć, jednak dziecko ich nie zauważy. Po trzecie w utworze nie ma typowego podziału na postacie dobre i złe. Żmija (teoretycznie) powinna być zła, jednak pomaga Małemu Księciu powrócić na jego ukochaną planetę do róży. Lis powinien być chytry, a jednak pomaga Małemu Księciu zrozumieć sens życia, staje się jego przyjacielem. Po czwarte tekst został ufilozoficzniony, o czym świadczą np. takie słowa: "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Młodzież i dorośli powinni je zrozumieć, podczas gdy dziecko będzie zastanawiało się nad ich znaczeniem. A ostatnim piątym argumentem będzie to, że nie ma lepszej książki, która daje więcej do zrozumienia niż inne lektury.

Z powyższych argumentów wynika, że ? Mały Książę? to lektura przeznaczona dla młodzieży szkolnej jak i zarówno dla dorosłych. ?Książka skłania do refleksji oraz przemyśleń nad życiem? ten argument najbradziej wyjaśnia, dlaczego właśnie utwór powinien zostać na liście lektur szkolnych, żeby uczyć nas życia i przemyślać wszystko 3 razy zanim coś zrobimy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Mały Książe" książką, która powinna zostać na liście lektur szkolnych?

Celem mojej pracy będzie udowodnienie, że ?Mały Książę? to książka, którą należy pozostawić na liście lektur szkolnych. Książka jest wyjątkową lekturą, po którą warto sięgnąć. Oprócz ciekawej akcji i bohaterów możemy w niej...